Komunikat sadowniczy 28.06.2022 / wysoka presja szkodników

28 czerwca 2022

Ostatni czas był sprzyjający dla rozwoju zagrożenia ze strony szkodników drzew owocowych, dlatego warto uważnie przyjrzeć się sadom i skorzystać z rozwiązań, które nie pokrywają się ze stosowanymi już wcześniej preparatami. Szczegóły w naszym komunikacie dla sadowników!

Komunikat sadowniczy 28.06.2022 / wysoka presja szkodników

Parch jabłoni

W przypadku parcha jabłoni jesteśmy od dłuższego czasu po zagrożeniu ze strony infekcji pierwotnych. Na ten moment wystarczą zabiegi zapobiegawcze przed spodziewanym opadem deszczu przy użyciu środków opartych na kaptanie, a więc Scab 80 WG bądź Rebaate 80 WG.
 

Mączniak jabłoni

Zdecydowanie więcej pracy mamy z mączniakiem, szczególnie na odmianach wykazujących wyższą wrażliwość. W ostatnim komunikacie polecaliśmy difenokonazol, a więc Cros 250 EC. Na ten moment dobrą kontynuacją będzie zabieg tetrakonazolem, i tu możemy sięgnąć po Alcedo 100 EC. Szczególną ochroną powinniśmy objąć młode sady, gdyż tu mamy do czynienia z dłuższym okresem intensywnego wzrostu pędów. Podejmowane działania powinny być również skuteczne w przypadku aktywnych plam parcha.
 

Uprawy pestkowe 

W przypadku drzew pestkowych w pierwszej kolejności musimy skupić się na kontynuacji ochrony przeciwko drobnej plamistości liści, w przypadku której można sięgnąć po środek Luna Experience 400 SC, bądź zarejestrowany difenokonazol. Pamiętajmy również o możliwość sięgnięcia po fungicydy oparte na kaptanie dla przykładu Rebaate 80 WG – tu jednak zwracajmy uwagę na zapisy etykietowe. Środek Rebaate 80 WG możemy wykorzystać do zabiegów przeciwko gorzkiej zgniliźnie w wiśni.
 

Mszyca jabłkowo-babkowa

Przejdźmy do dużego zagrożenia ze strony mszyc, głównie jabłoniowo-babkowej. W niektórych lokalizacjach intensywność występowania szkodnika jest bardzo duża. W tym momencie powinniśmy zweryfikować substancje, które już wykorzystaliśmy w walce ze szkodnikiem i sięgnąć po rozwiązania, których nie używaliśmy. Dla przykładu możemy sięgnąć po flonikamid, a więc Teppeki 50 WG, który potrzebuje trochę czasu na rozpędzenie, jednak również cechuje się wysoką skuteczność działania. W przypadku istotnej presji szkodnika możemy jeszcze sięgnąć po Pirimor 500 WG, który wykazuje działanie gazowe.
 

Nasionnica trześniówka

Tu również notujemy dużą intensywność występowania szkodnika. Podkreślamy, że decyzję o zabiegach powinno się podejmować wyłącznie w oparciu o pułapki lepowe. Z dostępnych środków mamy do dyspozycji Movento 100 SC, Exirel 100 SE.  Zastosowanie deltametryny oraz actamiprydu dodatkowo działa hamująco na mszyce. Największym ograniczeniem na ten moment są okresy karencji, dlatego zwracajmy uwagę na zapisy w etykietach.
 

Miodówka gruszowa

Presja tego szkodnika bardzo mocno wzrosła. Na ten moment pozostała nam abamektyna, a więc 4Insect Abac 018 EC bądź produkty silikonowe – z naszej oferty polecać będziemy produkt Loksan EC. Przy stosowaniu abamektyny zwracajmy uwagę na porę dnia, w której wykonujemy zabiegi. Ze względu na duży ruch pszczół w sadzie, jak również dużą wrażliwość substancji na promieniowaniu UV, zabieg powinniśmy wykonać w godzinach wieczornych. Dużą skuteczność zabiegu osiągamy również stosując Movento 100 SC, jednak ten środek został w większości upraw wybrany do wcześniejszych zabiegów.
 

Nawożenie

W tym okresie jednym z pilniejszych zadań jest kontynuacja zabiegów wapniowych, do których będziemy polecać Elvitę Calcio Plus, a więc wapń w formie mrówczanu wapnia, wysoce bezpieczny, nie powodujący fitotoksyczności i kompatybilny ze stosowanymi w tym momencie fungicydami. Inną propozycją jest zastosowanie produktu Elvita Vigo, a więc wapń skompleksowany aminokwasami.  Ze względu na panujące w ostatnim okresie temperatury zabiegi należy wykonywać wyłącznie w nocy. 
28 czerwca 2022

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!