Filtry
Uprawa
WIĘCEJ (25)
Producent
WIĘCEJ (3)
Sortuj:

Wapna rolnicze nawozowe

1 - 9 z 12 produktów

Wapna rolnicze nawozowe

Dlaczego wapnujemy glebę?

Wapna nawozowe wykorzystywane są w niemal wszystkich gospodarstwach, bez względu na strukturę zasiewów. Choć zakwaszenie gleby jest zjawiskiem naturalnym, to jednak na ziemiach uprawnych proces ten następuje znacznie szybciej za sprawą stosowania nawozów, głównie azotowych, oraz przez wykonywanie wielu innych zabiegów agrotechnicznych. Rozwinięty przemysł i zanieczyszczenia powietrza prowadzące do zmian odczynów wody deszczowej również przyczyniają się do szybszego tempa zakwaszania gleby. Nieodpowiednie pH gleby przekłada się na gorsze pobieranie cennych składników odżywczych, a niedobór wapnia zmniejsza odporność roślin na choroby przechowalnicze oraz ich ogólną jakość.

Po co stosować wapno? Zalety wapna rolniczego.

Stosowanie wapna ma istotne znaczenie dla regulacji odczynu pH gleby, który przekłada się na efektywniejsze pobieranie składników pokarmowych (jak na przykład azotu i fosforu), a co za tym idzie, widoczny dobrostan upraw. Wapna rolnicze odkwaszają glebę, podnosząc tym samym odczyn pH. Wapno zawiera też cenne dla budowy komórek roślin minerały, jak wapń (Ca) i magnez (Mg). Niezwykle istotny jest też wpływ wapna na fizyczne właściwości gleby, ponieważ poprawia jej strukturę i reguluje stosunki wodno-powietrzne. Dzięki temu podnoszą się też warunki bytowe mikroorganizmów żyjących w glebie. Stosowanie wapna nawozowego ogranicza również przyswajanie metali ciężkich.

Rodzaje wapna nawozowego

Wapno rolnicze może być węglanowe, tlenkowe, magnezowe czy dolomitowe. Niewątpliwą zaletą wapna węglanowego jest trwający nawet kilka lat dobroczynny wpływ na glebę (w zależności od granuli i poziomu wilgoci w ziemi) oraz niskie ryzyko przedawkowania. Wapno tlenkowe działa z kolei znacznie szybciej i przeznaczone jest do stosowania na glebach ciężkich, ale jego dawki i porę stosowania trzeba dobierać precyzyjniej. Nieodpowiednio dobrany rodzaj, dawka oraz termin podania wapna może powodować straty w uprawach, dlatego nie można dopuścić do zaniedbań!

Wapno sadownicze - wapnowanie gleby w sadzie to konieczność!

Korzystanie z wapna w nawożeniu sadów i warzywników jest uwarunkowane tymi samymi argumentami, co w uprawach rolniczych. Jednak w przypadku wspomnianych upraw, wapń w wyjątkowo znaczący sposób przekłada się na zyski plantatorów, ponieważ od jego dostępności dla roślin zależy wiele parametrów handlowych zebranych plonów jak jędrność, i tzw. shelf-life.

Zapraszamy do skorzystania z oferty naszego sklepu z nawozami rolniczymi, w którym znaleźć można szeroką paletę produktów dla sadowników:

Zapewniamy profesjonalne doradztwo w zakresie korzystania z wapna rolniczego. Jeśli nie mają Państwo pewności, czy wybrali odpowiednie produkty do swoich upraw, zawsze służymy profesjonalnym wsparciem! Nasi specjaliści udzirlą wszystkich niezbędnych informacji!