Herbicydy - co to jest i po co je stosujemy?
Herbicydy, czyli środki chwastobójcze, przeznaczone są do zwalczania roślin niepożądanych w prowadzonej uprawie. Ich nagromadzenie prowadzi bowiem do zagłuszenia rośliny uprawianej, odebrania jej cennych składników pokarmowych i wilgoci. Problemem jest jednak nie tylko warstwa chwastów widoczna ponad powierzchnią ziemi, ale także ich korzenie, które skutecznie uniemożliwiają naszej plantacji rozwój zdrowej, mocnej warstwy korzeniowej, co z kolei przekłada się na słabsze pobieranie minerałów i wody, a tym samym słabszy wzrost. Likwidując chwasty, usuwamy konkurencję groźną dla naszego plonu.
Środki do zwalczania chwastów - rodzaje
Dobór herbicydu powinien opierać się na gatunku uprawianej rośliny, terminie stosowania i spektrum chwastów przeznaczonych do zwalczenia. Przekrój dostępnych herbicydów do kukurydzy, do ziemniaków, do sadu jest, póki co, dość szeroki, choć istnieją uprawy, gdzie wybór jest mocno ograniczony i wówczas plantatorzy muszą poszukiwać alternatyw, zwykle mechanicznych. Środki na chwasty różnią się przede wszystkim spektrum zwalczanych roślin: wyróżniamy te zwalczające chwasty jednoliścienne, dwuliścienne oraz herbicydy totalne. Wyróżniamy też herbicydy selektywne i nieselektywne oraz działające układowo (systemicznie) i kontaktowo (powierzchniowo), a także podawane doglebowo (przedsiewne, przedwschodowe) i dolistnie. Środki chwastobójcze można podzielić również z uwagi na rodzaj substancji aktywnej, jaka w nich występuje, np. sulfonylomocznikowe czy triazynowe.
Środki chwastobójcze przez internet może kupić użytkownik profesjonalny, czyli taki, który ukończył 18 lat oraz przeszedł szkolenie z zakresu stosowania środków ochrony roślin i będzie je wykorzystywał do swojej pracy zawodowej lub działalności gospodarczej. Jest to konieczne, by wiedzieć, jak prawidłowo stosować herbicydy, w jaki sposób działają i kiedy można je stosować. Hurtownia środków ochrony roślin Frustoumożliwia sprawne zamówienie i dostarczenie potrzebnych środków naszym Klientom.
Zabieg herbicydowy - kiedy bezpiecznie wykonać?
Nowoczesne herbicydy opierają się na precyzyjnym stosowaniu, z jak najmniejszą ingerencją w środowisko. Pamiętajmy jednak, że każde stosowanie herbicydów wiąże się ze stresem dla rośliny uprawnej. Warto rozważyć zatem jej wzmocnienie odpowiednim nawozem dolistnym lub biostymulatorem. Herbicydy, podobnie jak wszystkie ŚORy, stosujemy ściśle zgodnie z etykietą dołączoną do opakowania lub umieszczoną na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Znajdują się w niej m.in. cenne informacje o optymalnych warunkach pogodowych do przeprowadzenia oprysku chwastobójczego. Kluczowa jest tu nie tylko temperatura, ale też spodziewane opady deszczu - co oczywiste, ponieważ substancje aktywne muszą mieć odpowiedni czas, by przeniknąć do struktur rośliny i skutecznie zadziałać. Często padają też pytania o możliwość łączenia herbicydów z mocznikiem czy z regulatorami wzrostu. Pytania są uzasadnione, ponieważ często polecane są połączenia: herbicyd i nawóz dolistny, herbicyd i odżywka, herbicyd i fungicyd. Jeśli takie wskazówki nie zostały dołączone do etykiety, warto skonsultować się z doradcą Frusto.
Podstawą jest też oczywiście kupowanie środków na chwasty z legalnych źródeł, od sprawdzonych dostawców - w innym przypadku ryzykujemy kondycję uprawy, a więc własną stabilność finansową!
Zapraszamy do skorzystania z oferty naszego sklepu internetowego, w którym dostępne są rozmaite środki ochrony roślin, w tym m.in.:
Nasi klienci mogą liczyć na profesjonalne doradztwo w zakresie korzystania z herbicydów. Jeśli nie mają Państwo pewności, czy wybrali odpowiednie środki do ochronyswoich upraw przed chwastami, zawsze służymy wsparciem! Nasi specjaliści udzielą wszystkim niezbędnych informacji.