Pogoda sprzyja Stemphylium w cebuli

20 kwietnia 2021

Dane rejestrowane w ostatnich dniach w naszych stacjach wskazują na warunki sprzyjające rozwojowi grzybów z rodzaju Stemphylium vesicarium. Nie ma w tej chwili fungicydów zarejestrowanych do zwalczania tego patogenu – stosunkowo niedawno odkrytego na plantacjach cebuli. Niemniej jednak wiadomo, że prawidłowo stosowane środki przeznaczone do ochrony przed alternariozą pozwalają zapobiec rozwojowi Stemphylium vesicarium lub go znacznie ograniczyć.

Pogoda sprzyja Stemphylium w cebuli

Z prowadzonych badań wynika, że w walce ze Stemphylium vesicarium skuteczne jest stosownie takich substancji czynnych, jak: mankozeb w połączeniu z metalaksylem lub iprodion. Preparaty oparte na strobilurynach połączonych z difenokonazolem, chlorotalonilem czy protiokonazolem znacznie ograniczają rozwój infekcji lub całkowite jej zapobiegają.

Na zdjęciach: jedna z plantacji cebuli w okolicach Kowalewa Pomorskiego (woj. kujawsko-pomorskie). Prezentuje się dobrze, ale w miejscach niedokładnie opryskanych preparatem fungicydowym widać podręcznikowe objawy Stemphylium.
Przypominamy, że do zabiegów warto zastosować nawóz Elvita Ochrona, który podnosi naturalną odporność roślin.
20 kwietnia 2021

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!