Pierwsze zabiegi na chwasty w cebuli

20 kwietnia 2021

Maj to czas wschodów wielu roślin uprawnych, w tym cebuli z siewu. Plantacje tego warzywa w woj. kujawsko-pomorskim w tym roku przedstawiają się bardzo różnie. Nasiona wysiane w terminie koniec marca ‒ początek kwietnia długo leżały w ziemi. Ponieważ podłoże było nienagrzane, ich wschody były długie i nierówne. Można to zauważyć zwłaszcza na glebach ciężkich, nawet tych dobrze uprawionych.

Na glebach lżejszych i utrzymanych w dobrej kulturze wschody cebuli zawsze były lepsze, a w tym roku widać to było szczególnie wyraźnie.

Na zdjęciach plantacja pana Jarosława (okolice Kowalewa Pomorskiego, woj. kujawsko-pomorskie). Na początku kwietnia plantator posiał na niej kilka odmian cebuli w typie Rijnsburger. Zaraz po siewie zastosował pendimetalinę, przed wschodami natomiast glifosat połączony z pendimetaliną.
Wschody cebuli u pana Jarosława były dobre i wyrównane. Do zwalczania chwastów powschodowo zastosowana zostanie mieszanka, składająca się m.in. z pendimetaliny, chloroprofamu i pirydatu. Na poniższych zdjęciach widać miejscami samosiewy rzepaku i powoli przebijające się inne chwasty. W chwili obecnej plantacja wygląda bardzo dobrze.
20 kwietnia 2021

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!