Ochrona przed szkodnikami sadów pestkowych w okresie wzrostu i dojrzewania owoców

26 kwietnia 2024

Szkodniki czereśni/wiśni/śliw po kwitnieniu – nasionnice, mszyce, przędziorek chmielowiec, pordzewiacz śliwowy, owocówka śliwkóweczka.

Ochrona przed szkodnikami sadów pestkowych w okresie wzrostu i dojrzewania owoców

Szkodniki wiśni i czereśni – nasionnice


Nasionnice – to najgroźniejsze szkodniki wiśni i czereśni. Początek lotów nasionnic jest zróżnicowany w poszczególnych sadach i w poszczególnych latach – zależy bowiem od: mikroklimatu/stanowiska sadu, rejonu kraju, rodzaju gleby i jej wilgotności, a także od przebiegu pogody w danym sezonie. Dlatego nieodzowny jest monitoring, aby zabieg wykonywać tylko w okresie faktycznego zagrożenia (tym bardziej, że mamy bardzo ograniczony zestaw zarejestrowanych insektycydów do walki z nasionnicami).

Przyjmuje się, że na 5 ha jednoodmianowego sadu wskazane jest powieszenie minimum trzech pułapek lepowych, ale w połowie sezonu powinno się usunąć te dotychczasowe (są bowiem zbytnio zabrudzone i mogą nie pokazywać prawdziwego zagrożenia), a więc potrzebujemy podwójną ilość pułapek. Wiesza się je około połowy maja (w tym roku lepiej wcześniej ze względu na znacznie przyśpieszoną wegetację) na wysokości 1,5-1,8 m w koronie drzewa, koniecznie w najlepiej nasłonecznionym miejscu – od strony południowej.

Próg zagrożenia to średnio 2 muchy na pułapkę, ale pierwszy zabieg wykonuje się nie wcześniej, jak po ustabilizowaniu się lotów, czyli jeśli pojawią się dwie i… kolejne muchy w ciągu kilku następnych dni. Największe zagrożenie ze strony nasionnic jest na odmianach, których owoce w danym momencie sezonu przebarwiają się na kolor żółty, a następne w okresie kolejnych, intensywnych lotów, po przekroczeniu progu zagrożenia. W sadach z większą presją szkodników – konieczne mogą być 2 do 5 zabiegów w sezonie, w zależności od zagrożenia. Obecnie jako środki na nasionnicę trześniówkę zarejestrowane są na 4 grupy chemiczne.
 

Środek na nasionnice trześniówkę – przegląd skutecznych insektycydów (neonikotynoidy)


Pierwsza grupa neonikotynoidy – insektycydy z acetamiprydem np. Mospilan 20 SP – możliwe są tylko dwie aplikacje w sezonie z uwzględnieniem wszystkich zastosowań, a mają rejestrację także na mszyce, zwójki, licinka, śluzownicę, kwieciaka, a więc łatwo jest przekroczyć dopuszczalny limit. Dlatego są nadużywane w praktyce od wielu lat i obserwuje się ich malejącą skuteczność.

Gdy loty nasionnic trwają nieprzerwanie w dłuższym okresie – bez przerw – liczba dni pomiędzy kolejnymi zabiegami acetamiprydem nie powinna być dłuższa niż 7-8. Jeśli zastosujemy acetamipryd jako ostatni zabieg przed zbiorami, to okres wymaganej karencji jest dłuższy niż czas faktycznego zabezpieczenia owoców. Wówczas powinno się aplikować uzupełniająco w okresie 7 dni przed zbiorami Exirel 100 SE. Przy okazji w okresie lotów nasionnic acetamipryd ogranicza także mszyce.
 

Wiśnia i czereśnia ochrona przed szkodnikami (pyretroidy)


Druga grupa – pyretroidy – rejestrację mają tylko te z deltametryną np. Desha 2,5 EC. Niektóre mają też rejestrację na muszkę plamoskrzydłą i cechują się krótką 7-dniową karencją, ale od niedawna kilka z pyretroidów ma też zapis w etykiecie – 45 dni karencji, co czyni je mało przydatnymi. Ponadto działają wyłącznie kontaktowo – a więc krótko – niszczą tylko muchy latające w dniu zabiegu (nie zabijając wylęgających się larw w owocach, w których zostały złożone już jaja).
Nie powinny być też aplikowane w temperaturze >20°C, co bardzo ogranicza możliwości ich wykorzystania latem. Stosujemy je więc najlepiej tylko wtedy, gdy szkodniki drzew pestkowych widzimy nie tylko na pułapkach, ale także licznie w koronie drzew (masowe loty). Ich działanie jest najkrótsze – tylko 1 dzień. Ta grupa chemiczna również ogranicza mszyce, gdyby te pokazały się także po kwitnieniu.
 

Szkodniki czereśni zwalczanie (spirotetramat)


Trzecia grupa to – spirotetramat – Movento 100 SC (spirotetramat) – czynnikiem znacząco ograniczającym możliwości korzystania z tego środka jest wysoki koszt zabiegu, dlatego takie rozwiązanie jest zdecydowanie częściej stosowane w sadach czereśniowych. Produkt ten przy okazji będzie ograniczał także mszyce i przędziorki, te ostatnie coraz częściej można spotkać w sadach czereśniowych i wiśniowych. Preparat ma 21 dni karencji, a zabezpiecza kolejno dojrzewające owoce przed rozwojem larw z jaj złożonych w miąższu owoców przez pełne dwa tygodnie, a ponieważ możliwa jest nawet dwukrotna aplikacja (powtórka po 14 dniach), gwarantuje to nawet pełne 4-tygodniowe zabezpieczenie owoców i ochronę czereśni przed  szkodnikami.
 

Szkodniki czereśni, szkodniki wiśni i ich zwalczanie (cyjanotraniliprol)


Czwarta grupa to najnowsze rozwiązanie Exirel 100 SE (cyjanotraniliprol – też z rejestracją na muszkę). Preparat powinien być aplikowany w czasie lotów, składania jaj i wylęgu pierwszych larw. Jest to produkt kontaktowy i żołądkowy, na roślinie działa wgłębnie oraz translaminarnie. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym nie powinna przekraczać dwóch (rejestracja też na zwójki), kolejny zabieg możliwy jest po 10 dniach, ale w przypadku dwukrotnego zastosowania środka nie powinno się stosować częściej niż co drugi sezon na tym samym obszarze. Okres karencji: wiśnia, czereśnia – tylko 7 dni, a preparat zabezpiecza przed nasionnicami w okresie do trzech tygodni, a więc także w okresie zbiorów owoców.
 

Przędziorek chmielowiec zwalczanie – polecane środki ochrony roślin


Kolejny szkodnik wiśni i czereśni to przędziorek chmielowiec – ten nie występują corocznie w każdym sadzie. Najczęściej pojawia się w większej ilości przed zbiorami/po zbiorach. Próg zagrożenia to 3 i więcej form ruchomych na 1 liść po przejrzeniu 200 liści po 5 z 40 drzew. Movento 100 SC – jeśli byłby zastosowany do walki z nasionnicami – ograniczy także przędziorka owocowca. Rejestrację ma także preparat biologiczny Naturalis i  produkty silikonowe, np. Loksan EC w stężeniu 0,1-0,2%.
 

Skuteczna ochrona śliw przed szkodnikami


Szkodniki śliw to np. owocnice: żółtoroga oraz jasna – powinny być zwalczane zawsze tuż po kwitnieniu, a nawet w końcówce opadania płatków. Do monitoringu tego szkodnika służą białe pułapki lepowe, odławiające osobniki dorosłe, które wiesza się przed kwitnieniem. Zabieg jest konieczny po stwierdzeniu 80 owadów odłowionych na 1 pułapce do końca kwitnienia. Rejestrację mają preparaty z trzech grup chemicznych: Mospilan 20 SP i Exirel 100 SE (ale ten ostatni lepiej zostawić do walki z owocówką śliwkóweczką). W sadach, w których nie zwalcza się owocnic od kilku lat i nie monitoruje się sadu, ich liczebność może znacznie wzrosnąć i zagrozić plonom.
 

Mszyce – szkodniki śliw zwalczanie


Mszyce – wymagają monitorowania także po kwitnieniu, są to groźne szkodniki śliw, bo dodatkowo są wektorami wirusa – szarki. Zabiegi trzeba kontynuować więc, jeśli spotkamy nawet tylko pojedyncze kolonie mszyc na 1 drzewie (z 50 losowo obejrzanych). Lustracje są wymagane co 2 tygodnie.
 

Przędziorek owocowiec i pordzewiacz śliwowy: zwalczanie


Pordzewiacz śliwowy/przędziorek owocowiec to kolejne szkodniki śliw, które w niektóre lata wielokrotnie przekraczają próg zagrożenia niszcząc liście śliw, ograniczając znacząco ich funkcje asymilacyjne. Próg zagrożenia dla pordzewiacza w okresie po kwitnieniu i w kolejnych tygodniach wegetacji to 5-20 osobników/1 cm2 liścia, zaobserwowanych na 200 liściach (zebranych po 10 liści z 20 drzew). Zwalczanie w sadach zagrożonych najlepiej jest zaplanować zaraz krótko po kwitnieniu.

Rejestrację na pordzewiacza (i przędziorki) mają tylko: Ortus 05 SC (traci niestety rejestrację w tym sezonie) i biologiczny Naturalis, ewentualnie zwalczanie można uzupełnić produktami silikonowymi. Ale aby zwalczyć pordzewiacza w sytuacji dużej jego presji z poprzedniego sezonu – powinno się zaplanować wykonanie dwóch zabiegów w ciągu 6-8 dni. Z kolei w przypadku przędziorka chmielowca – próg zagrożenia to średnio 3 i więcej form ruchomych stwierdzonych na 200 liściach (zrywamy po 5 liści z 40 losowo wybranych drzew). Produkty wymienione do walki z pordzewiaczem zwalczają jednocześnie przędziorka chmielowca.
 

Szkodniki śliw – owocówka śliwkóweczka zwalczanie


Owocówka śliwkóweczka – jest to najgroźniejszy szkodnik sadów śliw – terminy zwalczania powinny być wyznaczane tylko na podstawie lotów motyli i odłowów w pułapkach feromonowych. Pułapki powinny być powieszone krótko po kwitnieniu. Stwierdzenie kilkunastu lub więcej motyli w ciągu kilku kolejnych dni wymaga zaplanowania zabiegu zwalczającego, kolejne wykonujemy po ponownym stwierdzeniu motyli > progu.

Pułapki do momentu wykonania pierwszego zabiegu powinny być monitorowane 2 x w tygodniu, w kolejnych tygodniach wystarczy 1 x w tygodniu. Za każdym razem usuwamy odłowione motyle lub wymieniamy podłogi na nowe, jeśli te są już zbytnio zabrudzone, pamiętajmy też, że co 5 tygodni wymieniamy feromony na nowe.

Zabiegi wykonuje się w okresie masowych lotów motyli i składania jaj, w niektórych sadach aplikacje są konieczne do zbioru owoców, tylko z zachowaniem okresu karencji (liczbę zabiegów trzeba więc ściśle dostosować do intensywności i okresów lotu motyli). Jeśli chodzi o oprysk na owocówkę śliwkóweczkę, sadownik ma do dyspozycji: Affirm 095 SG – 3 x i 3 dni karencji, Mospilan 20 SC – 2 x i 14 dni karencji, Coragen 200 SC 2 x, 14 dni karencji, Exirel 100 SE – 2 x, 7 dni karencji (jeśli 2 x to z preparatu korzystamy 1 x na 2 lata).

Frusto to sklep ze środkami ochrony roślin, gdzie znajdziesz wszystkie niezbędne insektycydy do ochrona przed szkodnikami sadów pestkowych.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu, nasi doradcy handlowi pomogą w wyborze odpowiednich preparatów.
Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!