W tym tekście przedstawimy, jaki wpływ ma niedobór mikroelementów w uprawach. Zaproponujemy też sprawdzone i skuteczne preparaty, które pomogą uniknąć problemów w uprawach.
W ostatnich latach producenci borykają się z rosnącymi kosztami uprawy warzyw, drożeją środki produkcji, przy jednocześnie nieznacznym wzroście ceny gotowego produktu, dlatego tak ważne jest uzyskiwanie najwyższych plonów o najlepszej jakości. Oprócz odpowiedniego doboru zabiegów agrotechnicznych, nawożenia posypowego oraz doboru odpowiednich fungicydów, insektycydów istotną rolę w budowie jakości i plonu pełnią mikroelementy. W zależności od zasobności gleby, jej pH oraz zawartości poszczególnych makro- i mikroelementów, mamy do czynienia z różnym stopniem pobierania mikroelementów z gleby. Bardzo często okazuje się, że istnieje konieczność dolistnego uzupełniania mikroelementów – zwłaszcza na glebach lekkich, przepuszczalnych, jak i również przy bardzo wysokim pH – powyżej 7,5.
Jaki jest wpływ mikroelementów na wybrane gatunki warzyw? Czytaj dalej!
Na początku rozwoju roślin należy zwrócić szczególną uwagę na uzupełnienie nawożenia upraw o cynk, który wspiera rozwój systemu korzeniowego oraz wspiera procesy fotosyntezy i poprawia efektywność pobierania azotu przez rośliny – przez co pośrednio wpływa na jakość i wielkość plonu warzyw. Często w uprawie pamiętamy o stosowaniu fosforu, który odpowiada za rozwój systemu korzeniowego, przy czym zapominamy o nawożeniu cynkiem. Zabiegiem wspierającym rozwój roślin w początkowej fazie wzrostu jest np.: połączenie nawozów dolistnych, takich jak Elvita Start z Elvitą Cynk – wsparcie zabiegu o hormony wspierające rozwój systemu korzeniowego w postaci Elvity Promes zapewnia kompleksowe zestawienie czynników mobilizujących rośliny do wzrostu.
Każdy z gatunków warzyw cechuje się innym zapotrzebowaniem na kluczowe mikroelementy, np.: na jakość marchwi po myciu bardzo duży wpływ ma stosowanie boru, którego niedobory powodują ciemnienie korzeni po myciu, w uprawie warzyw kapustnych niedobór tego pierwiastka objawia się tworzeniem pustych przestrzeni w łodygach – tzw. jamistością głąba, natomiast w uprawie cebuli bor wpływa na zdolność przechowalniczą liści, a we wcześniejszych fazach na łamliwość liści, co finalnie przekłada się na zdrowotność roślin. W nawożeniu warto łączyć dolistne nawożenie borem o wapń, który będzie wspierał budowę i wzmacnianie ścian komórkowych oraz zdrowotność roślin.
Odpowiednia zawartość tych pierwiastków wpływa również pozytywnie na jakość bulw ziemniaka – poprawiając jakość skórki oraz ograniczając ciemnienie wewnętrzne bulw. Takie połączenie sprawdza się we wszystkich rodzajach warzyw wpływając pozytywnie na jakość uzyskanego plonu. Stosowanie np.: Elvity Alfa w połączeniu z Elvitą Bor, oprócz dostarczenia wapnia i boru, uzupełnia również rośliny o szybko przyswajalną formę azotu, która wspiera wzrost wegetatywny roślin, budując jednocześnie plon.
Równie ważne jest zaopatrzenie w szybko przyswajalny wapń roślin takich jak pomidor, który w warunkach niedoborów wody ma ograniczoną możliwość pobrania wapnia z gleby, w wyniku czego producenci borykają się z suchą zgnilizną wierzchołkową owoców. Natomiast w uprawie warzyw kapustnych widocznym objawem niewystarczającego zaopatrzenia roślin w wapń jest tibpurn – szczególnie w przypadku kapusty pekińskiej, która jest bardzo wrażliwa na niedobory tego pierwiastka – w takiej sytuacji najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie mrówczanu wapnia, np.: w postaci preparatu Elvita Calcio Plus.
W uprawie ziemniaków bardzo istotny wpływ na zawartość suchej masy ma uzupełnianie nawożenia o mangan oraz magnez, które można stosować łącznie z zabiegami fungicydowymi w uprawie. W ziemniakach jednym z podstawowych elementów nawożenia dolistnego jest stosowanie siarczanu magnezu, który warto w późniejszym etapie wegetacji uzupełniać o nawożenie dolistne azotem, najlepiej w postaci szybko i dłużej działającej jednocześnie.
Zestawienie nawozów Elvita Siarczan Magnezu w połączeniu z Elvitą Azon – będzie wspierało rozwój roślin poprzez pozytywny wpływ magnezu na proces fotosyntezy oraz efektywniejsze wykorzystanie azotu dzięki siarce zawartej w takim zestawieniu nawozów. Elvita Azon dzięki zawartości 3 form azotu: azotanowej, amonowej oraz amidowej staje się skutecznym środkiem wsparcia budowy plonu w momencie zastosowania jak i w dłuższym czasie. Uzupełnienie nawozu o zawartość boru, miedzi i cynku stanowi istotny element uzupełnienia niedoborów mikroelementów w trakcie wzrostu roślin.
Połączenie to sprawdza się również w uprawie cebuli, gdzie równie istotne jest zbudowanie plonu w końcowej fazie wegetacji, gdzie azot w trakcie intensywnego nawadniania często ulega wymywaniu na głębokość, z której system korzeniowy cebuli nie może już pobrać składników pokarmowych.
W uprawie warzyw częsty problem w warunkach wysokiej wilgotności stanowi rozwój chorób bakteryjnych, z którymi tradycyjne preparaty fungicydowe sobie nie radzą. W takiej sytuacji warto wspierać ochronę o działania ograniczające presje patogenów w postaci dodatku preparatów zawierających miedź – takich jak Elvita Prevent, Elvita Lunar czy Elvita Miedź 380 SC. Preparaty te będą również wspierały zdrowotność ziemniaka czy cebuli, wspierając ograniczanie zarazy ziemniaka i mączniaka rzekomego.
Elvita Lunar dzięki dodatkowej zawartości siarki będzie również wspierała ograniczanie presji mączniaka prawdziwego w uprawie warzyw korzeniowych. Miedź stosowana tuż przed załamywaniem się szczypioru w cebuli będzie wspierała budowę łuski najwyższej jakości, ważną w procesie przechowania – jej jakość wpływa na przeznaczenie sprzedawanego surowca oraz zdolność przechowalniczą cebuli – za towar dobrej jakości producent zawsze uzyskuje lepsze ceny, co przekłada się bezpośrednio na zysk producenta.
W fazie intensywnej budowy plonu: wiązania róż brokułu, przyrostu główek kapusty, tworzenia zgrubień cebulowych czy też wiązania bulw ziemniaka, warto zadbać o kompleksowe zabezpieczenie roślin w makro- i mikroelementy dobrane do uprawianego gatunku warzyw. Warto korzystać z gotowych rozwiązań, dopasowanych do fazy wzrostu. Idealnie sprawdzają się nawozy dolistne marki Elvita, które oferuje nasz sklep z nawozami, takie jak: Elvita Cebulowe, Elvita Korzeniowe, Elvita Kapustne, Elvita Ziemniak.
Przeczytałeś artykuł?
Podziel się opinią jako pierwszy!
Strefa wiedzy