​Komunikat sadowniczy 4.06.2024 r. // Zagrożenia i zabiegi w sadzie. Szkodniki.
Zarejestrowani mogą więcej!

​Komunikat sadowniczy 4.06.2024 r. // Zagrożenia i zabiegi w sadzie. Szkodniki.

04 czerwca 2024

Parch jabłoni, mączniak jabłoni, owocówka jabłkóweczka, zwójki w sadzie, przędziorek owocowiec. Najnowszy komunikat sadowniczy już na naszym kanale na YouTube!

​Komunikat sadowniczy 4.06.2024 r. // Zagrożenia i zabiegi w sadzie. Szkodniki.

Parch jabłoni


Obecnie zagrożenie parchem możemy oceniać jako niskie. Powinniśmy skupiać się na zabiegach zapobiegawczych, przy zastosowaniu kaptanu (Scab 80 WG). Uwagę należy zwracać na ewentualne zmycie produktów zapobiegawczych.
 

Mączniak jabłoni 


Dużo większy problem mamy z patogenem powodującym mączniaka jabłoni. Pamiętajmy, że ochronę należy intensyfikować dla odmian podatnych. Powinna być kontynuowana do zakończenia wzrostu wegetatywnego na plantacjach owocujących. Pamiętajmy, że w nowych nasadzeniach wzrost wegetatywny trwa dłużej. Do zabiegów możemy w tym momencie wykorzystać takie rozwiązania, jak Cros 250 EC, Kapster 72,5 WG.
 

Owocówka jabłkóweczka – pułapka feromonowa


Dynamika lotów owocówki jabłkóweczki osłabia się, jednak nadal należy śledzić pułapki feromonowe i decyzję o kolejnych zabiegach podejmować wyłącznie na podstawie lustracji. Po ostatnich zabiegach i silnych opadach deszczu skuteczność zabiegów na owocówkę również mogła ulec pogorszeniu.
 

Zwalczanie zwójek w sadzie


Lustrujemy pojawienie się na pułapkach wszystkich gatunków zwójek. Warto zwrócić uwagę na konieczność wykonania zabiegu w najbliższym czasie. Pogoda również dynamizuje rozwój tego szkodnika. Do zabiegów polecamy Coragen 200 SC.
 

Przędziorek owocowiec


Notujemy również dużą presję przędziorka owocowca. Na ten moment mówimy o obecności wszystkich stadiów rozwojowych szkodnika, a więc do zabiegu musimy podejść kompleksowo. Aby mówić o skuteczności, trzeba sięgać po rozwiązania zwalczające wszystkie fazy, a więc Milbeknock 10 EC lub Ortus 050 SC + Nissorun Strong 250 SC.
 

Uszkodzenia spowodowane gradem


W wielu lokalizacjach spotkaliśmy się z uszkodzeniami spowodowanymi opadami gradu. W tym momencie bardzo ważne jest szybkie zastosowanie kaptanu, a więc proponujemy Scab 80 WG w połączeniu z nawozem aminokwasowym – Elvita Aminostim.

Produkty wymienione w komunikacie:
Scab 80 WG
Cros 250 EC
Kapster 72,5 WG
Coragen 200 SC
Milbeknock 10 EC
Ortus 050 SC
Nissorun Strong 250 SC
Elvita Aminostim

Zapraszamy do subskrybowania naszego kanału YouTube, aby być na bieżąco z najnowszymi komunikatami sadowniczymi, komunikatami jagodowymi oraz komunikatami warzywniczymi.
Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!