Komunikat sadowniczy 07.06 / ważne pułapki feromonowe, presja szkodników

07 czerwca 2022

W nowym komunikacie sadowniczym witamy się z Wami tym razem w otoczeniu sadu czereśniowego, który mamy okazję oglądać od samego założenia.

Komunikat sadowniczy 07.06 / ważne pułapki feromonowe, presja szkodników

PARCH JABŁONI, MĄCZNIAK JABŁONI

W przypadku parcha jabłoni kontynuujemy działania zapobiegawcze, szczególnie przed spodziewanymi opadami deszczu wybierając do zabiegu środki oparte na kaptanie, a więc Rebaate 80 WG bądź Scab 80 WG. Podczas obecności w sadzie zwróćmy również uwagę na górne partie drzew, gdyż tam spotykamy największy udział aktywnych plam parcha. W przypadku konieczności wyboru silniejszego działania interwencyjnego bądź działań pozwalających na skuteczną walkę z plamami parcha polecać będziemy środek Cros 250 EC w mieszaninie z kaptanem. Zabieg będzie bardzo dobrą i skuteczną kontynuacją bloku zabiegów przeciwko mączniakowi.


OWOCÓWKA

Od końcówki maja w pułapki odławiają się motyle owocówki jabłkóweczki. Skala odłowów jest bardzo mocno zróżnicowana, a więc jest to kolejny sezon, w którym ogromne znaczenia ma obecność pułapek feromonowych i ich regularna lustracja. Do zabiegów w przypadku przekroczenia progu zagrożenia polecać będziemy na ten moment dwie opcje: Indoxa 30 WG bądź Coragen 200 SC. Indoxa 30 WG będzie szczególnie przydatna w przypadku opóźnionych zabiegów, ponieważ doskonale radzi w sytuacjach, w których większość larw już się wylęgła. W przypadku mszyc kontynuacja zaleceń z ubiegłego tygodnia, czyli Mospilan, Carnadine bądź Teppeki.


NAWOŻENIE

Kontynuujemy zabiegi dokarmiania dolistnego wapniem przy rekomendacji produktu Elvita Calcio Plus. W tym okresie powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na sięgnięcie po bezpieczne formy wapnia, pozwalające na optymalne zaopatrzenie, wysycenie dzielących się w tym okresie komórek. Sam program nawożenia powinien być dostosowany do wielkości owoców, jak również odmiany, którą nawozimy. Odmiany wrażliwe na niedobory wapnia, a więc np. Szampion, Jonagold, Ligol powinny otrzymać intensywniejszy program nawożenia, podobnie jak w przypadku odmian wielkoowocowych, które mają znacznie mniej wapnia w przeliczeniu na 100 g suchej masy. Warunkiem optymalizującym zabieg, o którym powinniśmy pamiętać, to temperatura wykonywania zabiegu, która nie powinna przekraczać 18 stopni.


CZEREŚNIA, WIŚNIA


W przypadku drzew pestkowych w pierwszej kolejności chciałbym skupić się na kontynuacji działań przeciwko drobnej plamistości liści, w przypadku której można polecić zastosowanie środka Luna Experience bądź zarejestrowanego difenokonazolu. Pamiętajmy również o możliwość sięgnięcia po fungicydy oparte na kaptanie, dla przykładu Rebaate 80 WG. Zwracajmy uwagę na etykietę i rejestracje. 
W przypadku śliwy zwracamy uwagę na brunatną zgniliznę drzew pestkowych – do dyspozycji mamy tebukonazol, jak Signum, Switch, Luna Experience.


SZKODNIKI

Coraz mocniej uwidacznia się presja ze strony nasionnicy. W tej lokalizacji pierwsze odłowy wystąpiły od ostatniego weekendu. Tak jak w przypadku owocówki jabłkóweczki najwłaściwszym elementem ochrony jest lustracja i weryfikowanie w tym przypadku tablic lepowych. Dla tej lokalizacji po przekroczeniu progu zagrożenia wykonany został zabieg środkiem Movento 100 SC. Do dyspozycji pozostaje jeszcze Exirel 100 SE, deltametryna oraz actamipryd. Zastosowanie deltametryny oraz actamiprydu dodatkowo działa hamująco na mszyce, które również się uaktywniły. 
W śliwach uważamy na owocówkę śliwkóweczkę – tutaj mamy do wykorzystania  acetamipryd, Affirm, Coragen, Exirel.
Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!