Skuteczna ochrona okołokwitnieniowa w sadzie jabłoniowym

31 marca 2021

Ochrona sadu przed chorobami i szkodnikami w okresie poprzedzającym kwitnienie ma niebagatelne znaczenie dla utrzymania zdrowych roślin w kolejnych etapach wegetacji. Właśnie w tym czasie zazwyczaj dochodzi do pierwszych infekcji, które wpływają na zwiększenie presji chorób. Jakie rozwiązanie zapewni roślinom kompleksową ochronę w tym newralgicznym czasie?

Skuteczna ochrona okołokwitnieniowa w sadzie jabłoniowym

Przed kwitnieniem należy wykonać zabiegi przeciwko mączniakowi prawdziwemu i parchowi jabłoni – są to najpowszechniejsze i najgroźniejsze gospodarczo choroby jabłoni. Kompleksowym rozwiązaniem, które skutecznie zabezpieczy uprawę, jest pakiet produktów SadBox Zdrowie. Jego zaletą jest wielokierunkowa ochrona z wykorzystaniem różnych mechanizmów działania, co zapewnia wysoką efektywność wykonywanego zabiegu.
 

Mączniak prawdziwy jabłoni

Sprawcą tej choroby jest grzyb Podosphaera leucotricha. Zimuje on w porażonych pąkach, które zostały zainfekowane latem zeszłego roku, stąd pierwsze objawy występowania mączniaka prawdziwego jabłoni pojawiają się wczesną wiosną. Cechą charakterystyczną tej choroby jest biały, mączysty nalot widoczny na porażonych częściach rośliny. Poraża ona wszystkie nadziemne części jabłoni: młode pędy, liście, pąki, kwiaty, zawiązki owoców i owoce. W wyniku porażenia pąki, wierzchołki pędów i liście ulegają deformacjom i zamierają. Z kolei kwiaty są zdrobniałe, posiadają sterylne słupki i pręciki, dlatego też nie zawiązują owoców. Na porażonych owocach występują ordzawienia, co sprawia, że tracą one wartość handlową i nie nadają się do przechowywania. Zakażenie grzybem następuje w zakresie temperatur 4-28°C przy wilgotności powietrza 40%. Czas inkubacji może trwać 10 dni w temperaturze 12-15°C, natomiast w przedziale 18-27°C skraca się do 5 dni. Czynnikami, które ograniczają rozwój choroby, są wzrost temperatury powyżej 30°C oraz bezpośrednie promieniowanie słońca.
 

Parch jabłoni – Venturia inaequalis

Objawy parcha najczęściej występują na liściach i owocach, jednak mogą pojawić się także na pędach oraz pąkach. Choroba uwidacznia się w postaci okrągłych oliwkowych plam o różnej wielkości. Pojawiają się one na górnej stronie blaszki liściowej. Wraz z rozwojem choroby plamy obejmują całą blaszkę liściową, a liście więdną, zasychają i opadają. Pierwsze objawy mogą pojawiać się już w czasie kwitnienia. Porażone zawiązki owoców opadają, natomiast objawy na starszych owocach występują w postaci niewielkich, strupowatych plam otoczonych wzniesioną, postrzępioną skórką. Warto wiedzieć, że w cyklu życiowym Venturia inaequalis wyróżnia się dwie fazy: saprofityczną oraz pasożytniczą. Pierwsza z nich występuje od momentu opadnięcia liści i trwa do wiosny kolejnego roku, natomiast pasożytnicza obejmuje okres od początku wegetacji do momentu wysiewu zarodników workowych, które są pierwotnym źródłem zakażenia. Porażenie przez Venturia inaequalis zależy od temperatury (1-23,5°C; maks. 25°C) i okresu ich zwilżenia (8-9 godzin; maks.11 godzin) i wysoka wilgotność powietrza (90-100%). Rozwój patogenu ogranicza temperatura powyżej 26°C i susza.
 

Synchroniczna ochrona

Okres okołokwitnieniowy wielokrotnie jest najtrudniejszy dla sadownika. Warunkuje powodzenie całej ochrony prowadzonej w ciągu roku, ponieważ o nasileniu choroby decydują pierwsze infekcje, do których zazwyczaj dochodzi przed kwitnieniem. Dlatego też w tym czasie, należy zastosować rozwiązanie o jednoczesnym działaniu zapobiegawczym i silnie interwencyjnym, którego działanie będzie rozłożone przez długi okres. Aplikacja pakietu SadBox Zdrowie zapewnia nie tylko ochronę przed patogenami: Venturia inaequalis oraz Podosphaera leucotricha, ale także stymuluje naturalne mechanizmy zwiększające odporność drzew. Ponadto stwarza niekorzystne warunki dla rozwoju patogenów i charakteryzuje się wielokierunkowym mechanizmem zwalczającym patogeny.
 

Zwalczenie szkodników

Okres okołokwitnieniowy to także czas, w którym powinna być prowadzona ochrona przed szkodnikami, takimi jak mszyce. Są one trudne do zwalczenia ze względu na łatwość i szybkość namnażania się (w ciągu roku mogą wydać kilkanaście pokoleń). Wśród mszyc, które zasiedlają jabłonie, można wyróżnić m.in. mszycę jabłoniową, bawełnicę korówkę, mszycę (porazik) jabłoniowo-babkową, mszycę jabłoniowo-zbożową – ich pojawienie się stanowi istotne zagrożenie dla powodzenia upraw. Lustracje pod kątem wystąpienia szkodnika powinny rozpocząć się już od wczesnej wiosny i trwać przez cały sezon wegetacyjny. Zwalczanie należy rozpocząć w momencie przekroczenia progu szkodliwości określonego dla poszczególnego rodzaju mszyc.

Objawy żerowania są różne w zależności od rodzaju szkodnika np. osłabienie kondycji drzew, kędzierzawienie i zamieranie liści, deformacja zawiązków i owoców, niższy plon lub wyższa wrażliwość na przemarzanie. Ponadto mszyce są wektorami chorób wirusowych, dlatego tak bardzo istotna jest dbałość o zabezpieczenie sadu przed tym szkodnikiem. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, warto postawić na skuteczne sposoby zwalczania tych szkodników, takie jak SadBox Zdrowie. Pakiet ten charakteryzuje się nie tylko efektywnością działania, ale również nie stanowi zagrożenia dla owadów pożytecznych. Podsumowując, SadBox Zdrowie to kompleksowe rozwiązanie, które eliminuje zarówno choroby, jak i szkodniki, zapewniając długotrwała ochronę sadu.
31 marca 2021

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!