SadBox Kwitnienie – intensywnie kwitnący sad

20 kwietnia 2021

Okres przed kwitnieniem jest jednym z kluczowych momentów decydujących o wysokości i jakości uzyskanego plonu. W fazie różowego pąka należy zadbać o optymalne zaopatrzenie drzew m.in. fosfor (Elvita 8-45-8 + mikro w dawce 3 kg/ha), który dostarczy energii do zachodzących przed fazą kwitnienia podziałów komórkowych i późniejszego zawiązywania owoców.

SadBox Kwitnienie – intensywnie kwitnący sad

Rolą tego makroelementu jest również zwiększenie odporności na stresy biotyczne i abiotyczne. Zabieg nabiera szczególnego znaczenia w okresach chłodów, z którymi obecnie mamy do czynienia.

W celu intensyfikacji kwitnienia i zawiązywania owoców należy zastosować produkt Elvita Alga w dawce 2,5 l/ha. Zawiera on specyficzny wyciąg z alg morskich Ecklonia maxima, który gwarantuje unikalny stosunek ilościowy aktywnych fitohormonów. Aplikacja biostymulatora zawierającego w składzie odpowiedni stosunek auksyny do cytokininy przyczynia się do prawidłowego wzrostu komórek, co ogranicza występowanie zaburzeń we wzroście owoców. Po zastosowaniu biostymulatora wzrasta pożądany ruch pszczół w sadzie. Istotnie zwiększa się również stosunek zawiązanych owoców do liczby kwiatów w odniesieniu do kwater ze standardowym schematem nawożenia. Dolistne stosowanie Elvity Alga przed kwitnieniem ma bezpośredni wpływ na przebieg procesów fotosyntezy, jak również stymulację syntezy poliamin. Są to substancje, które odpowiadają m.in. za prawidłowy rozwój kwiatów, procesy kwitnienia i zawiązywania owoców. Wpływają również na intensyfikację podziałów komórkowych, prowadząc do zwiększenia liczby komórek w zawiązkach owocowych, a ostatecznie także większych owoców.

Faza różowego pąka jest odpowiednim momentem na „podanie” boru (Elvita Bor) oraz aminokwasów (Elvita Amino). Mikroelement bierze udział w procesach kwitnienia i zapylenia decydując m.in. o wzroście łagiewki pyłkowej i żywotności ziaren pyłku. Zawarte w Elvita Amino prolina i hydroksyprolina przyczyniają się do poprawy płodności pyłku i regulacji wodnej w roślinie. Z kolei obecność metioniny, lizyny oraz kwasu glutaminowego wpływa na pobudzanie ziaren pyłku do kiełkowania jak również stymulację wzrostu łagiewki pyłkowej.

Biorąc pod uwagę obecne potrzeby drzew owocowych eksperci firmy Elvita i Frusto proponują zastosowanie pakietu SadBox Kwitnienie. To unikalne połączenie produktów wzajemnie uzupełniających się i wpływających korzystnie na przebieg procesu kwitnienia i zawiązywania owoców. Więcej informacji znajdziecie Państwo u handlowców Frusto oraz pod numerem telefonu 668-682-124.
20 kwietnia 2021

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!