FRUSTO Serwis news // Ochrona cebuli – wywiad z producentem warzyw
Zarejestrowani mogą więcej! Załóż konto, aby się przekonać

FRUSTO Serwis news // Ochrona cebuli – wywiad z producentem warzyw

12 sierpnia 2024

Odwiedziliśmy plantację cebuli w gminie Lubanie, w woj. kujawsko-pomorskim. Mieliśmy przyjemność przeprowadzić wywiad z naszym klientem, p. Tadeuszem, doświadczonym plantatorem cebuli, który w swojej uprawie wprowadził kompleksową technologię Frusto.

FRUSTO Serwis news // Ochrona cebuli – wywiad z producentem warzyw

Cebula jest jednym z kluczowych warzyw uprawianych w Polsce, a jej prowadzenie wymaga wiedzy, doświadczenia i dużego zaangażowania. Pan Tadeusz zdecydował się w tym roku na dwie odmiany: Bonus, wysianż na 2 ha oraz Hybello, wysianą na 3 ha.
 

Ochrona cebuli przed chwastami


Jedną z najważniejszych kwestii na początku uprawy jest ochrona przed chwastami. Po zasianiu cebuli został zastosowany herbicyd doglebowy. Następnie po wschodach dobierane były środki w dawkach dzielonych, stosowane w odpowiednim czasie wegetacji cebuli.
 

Zachwaszczenie wtórne w cebuli – przeciwdziałanie


Na omawianej plantacji nie zauważono zachwaszczenia wtórnego. Pod koniec zabiegów herbicydowych został zastosowany herbicyd doglebowy - Wing P 462,5 EC
 

Choroby grzybowe cebuli


Frusto Serwis w tym sezonie odnotowuje duży wzrost zgłoszeń dotyczących presji Stemphylium i mączniaka rzekomego. Pan Tadeusz potwierdza, że zagrożenie chorobami było bardzo duże, jednak podkreśla, że częsta lustracja i zabiegi fungicydowe uratowały jego plantację.
Produkty zastosowane na plantacji: Cobalt, Luna Experience 400 SC, Fandango 200 EC, Infinito 687,5 SC.


Szkodniki cebuli – zwalczanie


Monika Lewandowska, doradca ds. warzyw we Frusto Serwisie zaznacza, że spore szkody w cebuli wyrządzają również szkodniki. Co zastosowano na plantacji, by uniknąć m.in. presji wciornastka?
Pan Tadeusz wskazał kolejno produkty: Elvita Cebulowe, Elvita Cynk, Elvita NPK 3-10-45.
 

Nawożenie cebuli


Kolejnym bardzo ważnym aspektem w uprawie cebuli jest odpowiednie nawożenie. Warto zwrócić uwagę na to, by nawozy miały w swoim składzie dodatek mikroelementów. W polskich glebach odnotowuje się ich duży spadek. Warto zdecydować się na uzupełnienie mikroelementów poprzez aplikację dolistną.

Zachęcamy do obejrzenia całego materiału i wysłuchania rozmowy doradcy z doświadczonym producentem warzyw, p. Tadeuszem Kułaczkowskim, który wprowadził technologię Frusto i uniknął błędów agrotechnicznych.


Zapraszamy do subskrybowania naszego kanału na YouTube, aby być na bieżąco z najnowszymi komunikatami sadowniczymi, komunikatami jagodowymi oraz komunikatami warzywniczymi.

Strefa wiedzy