Rola wapnia w owocach

22 lipca 2021

Najczęściej występująca chorobą fizjologiczną związaną z niedoborem wapnia w jabłkach jest gorzka plamistość podskórna (GPP), potocznie zwana również korkiem. Ważnym zabiegiem staje się dostarczenie wapnia pozakorzeniowo.

Rola wapnia w owocach

Nawożenie po kwitnieniu w sadach powinno opierać się między innymi na dostarczeniu łatwo przyswajalnego wapnia. Dlaczego? Ponieważ niedobór wapnia w owocach negatywnie wpływa na ich wartość handlową i przechowalniczą. Prowadzi do zwiększonej podatności na gnicie oraz utraty jędrności podczas przechowywania. Owoce są drobne, podatne na pękanie i korkowacenie, wykazują zwiększoną podatność na uszkodzenia mechaniczne podczas transportu. Deficyt wapnia jest także przyczyną wystąpienia zaburzeń (chorób) fizjologicznych.

 

Zaburzenia fizjologiczne

Najczęściej występująca chorobą fizjologiczną związaną z niedoborem wapnia w jabłkach jest gorzka plamistość podskórna (GPP), potocznie zwana również korkiem. Objawami GPP są wklęsłe, skorkowaciałe plamy na powierzchni skórki, które mogą pojawiać się przed zbiorem owoców. Najczęściej plamy usytuowane są w części przykielichowej, w miarę upływu czasu ciemnieją i robią się brązowe. Miąższ w miejscu plam staje się suchy i gąbczasty.
Do pozostałych chorób fizjologicznych, związanych z niedoborem wapnia w jabłkach, zalicza się m.in. zbrązowienie przygniezdne, rozpad chłodniczy, szklistość miąższu. W przypadku grusz, niedobór wapnia powoduje skorkowacenie miąższu i powstawanie zielonych plam na skórce owocu (tzw. lucernowatość gruszek). W przypadku wiśni i czereśni niedobór wapnia uwidacznia się w postaci pękania owoców. Sytuacja ma miejsce w czasie występowania długotrwałych opadów po okresie suszy.

 

Źródło wapnia

Warto wiedzieć, że nawet dostateczna ilość wapnia w glebie nie gwarantuje prawidłowego odżywienia owoców w ten pierwiastek. Wynika to głównie z silnej rywalizacji o ten składnik pokarmowy pomiędzy liśćmi, pędami i owocami, w której te ostatnie przegrywają. Ponadto wapń nie jest przemieszczany z liści do owoców. W tej sytuacji ważnym zabiegiem staje się dostarczenie wapnia pozakorzeniowo.

 

Termin aplikacji, odmiana, podkładka

Bardzo ważne jest, aby dokarmianie dolistne wapniem rozpocząć możliwie jak najszybciej. Zaleca się wykonanie pierwszych zabiegów po opadnięciu płatków kwiatowych. Jak najszybszy termin aplikacji jest ważny zwłaszcza w przypadku odmian wykazujących wrażliwość na niedobór wapnia, do których można zaliczyć m.in. Ligol, Szampion, Jonagold, Gala, Golden Delicious. Warto pamiętać, że pobranie wapnia będzie zależało także od podkładki. Drzewa rosnące na podkładce M.26 wykazują tendencję do niższej kumulacji wapnia. Dlatego też owoce odmian wrażliwych i te uprawiane na podkładce M.26 wymagają większej liczby zabiegów.
Skuteczność zabiegu zależy nie tylko od terminu, ale również od techniki wykonania. Przy aplikacji należy zwrócić uwagę na dokładność pokrycia owoców oraz temperaturę powietrza, w której aplikacja zostanie przeprowadzona. Podczas zabiegu należy zadbać o to, aby jak największa powierzchnia owoców została pokryta cieczą roboczą. Dotyczy to zwłaszcza owoców w górnej partii korony, które zawierają mało wapnia. Optymalna temperatura wykonania zabiegu to 15–20°C, przy wyższej temperaturze oraz w warunkach niskiej wilgotności powietrza pobieranie wapnia jest silnie ograniczane z powodu szybkiego odparowania wody i szybkiego krystalizowania się soli wapnia.
 

Elvita Calcio Plus – mocny zastrzyk wapnia

  W celu zapobiegania deficytom wapnia w owocach warto zastosować Elvitę Calcio Plus. Aplikacja produktu bardzo skutecznie zapobiega niedoborom tego pierwiastka. Przede wszystkim zawiera aż 41% tlenku wapnia (CaO), co już przy niewielkich dawkach pozwala na zmniejszenie niedoboru w owocach. Ponadto produkt zawiera innowacyjną formułę LSA, zapewniającą lepsze wykorzystanie wapnia dzięki usprawnieniu jego przenikania do wnętrza owoców w krótszym czasie. Elvita Calcio Plus to preparat, w którym wapń jest w formie mrówczanu wapnia. Taka forma umożliwia bezpieczny i szybki transport wapnia do wszystkich komórek, dzięki temu zapewnia bardzo dobre zaopatrzenie całego owocu w łatwo przyswajalny wapń.
22 lipca 2021

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!