Początek prac polowych i liczenie strat

05 maja 2021

Marzec to czas intensywnych przygotowań do wysiewu wczesnych odmian warzyw. Postęp prac obserwowaliśmy na plantacji w okolicach Osięcin w woj. kujawsko-pomorskim. Na zdjęciach prezentujemy przygotowanie redlin pod wysiew marchwi odmiany Baltimore. Producenci warzyw planują wysiać wczesne i przemysłowe odmiany tego warzywa jeszcze przed Wielkanocą. Produkcja marchwi z przeznaczeniem na przechowanie zacznie się natomiast w kwietniu.

Początek prac polowych i liczenie strat

Dużą popularnością wśród plantatorów cieszy się w tym roku preparat Contans WG, przeznaczony do ochrony korzeni i podstawy pędu roślin przed zgnilizną twardzikową, chorobą, której szkodliwość może wynieść do 60 proc. plonu, a jej patogen potrafi przetrwać w glebie nawet 7‒10 lat. Constans WG oparty jest na działaniu grzyba pasożytniczego Coniothyrium minitans i działa selektywnie. Stosuje się go na 20 dni przed siewem, wymaga wymieszania z glebą na głębokość ok. 10 cm. Jedną z jego zalet jest to, że po jego użyciu nie stosuje się już doglebowo żadnych chemicznych środków grzybobójczych chroniących rośliny przed szarą pleśnią i zgnilizną twardzikową.

Orientacyjne dawki nawozowe pod uprawę marchwi to: 80‒120 kg/ha azotu, 80‒120 kg/ha fosforu i 200‒250 kg/ha potasu. Przypominamy, że nawożenie powinno opierać się jednak przede wszystkim na analizie gleby i potrzeb pokarmowych roślin. W przypadku marchwi należy wziąć pod uwagę jej odmianę, długość okresu wegetacji i przeznaczenie. Warto też pomyśleć o nawożeniu wapnem granulowanym. Proponujemy Polcalc, Wapniak Jurajski lub Elplon Wapno granulowane + mikro w dawce 300‒500 kg/ha.

Środki chwastobójcze, zarejestrowane do użycia bezpośrednio po siewie marchwi, to: Harrier 295 ZC, Command 480 EC i Racer 250 EC (osobno lub w mieszance z Afalonem Dyspersyjnym 450 SC). Do stosowania 5 dni po siewie przeznaczony jest natomiast Stomp Aqua 455 SC. W celu zwiększenia skuteczności ww. środków zalecamy stosowanie ich z adiuwantami doglebowymi Atpolan Soil czy Grounded.

Marzec w tym roku to niestety także czas liczenia strat na plantacjach cebuli ozimej, a są one znaczne. W jednym z poprzednich wpisów prezentowaliśmy zniszczone przez mróz uprawy jednego z plantatorów z okolic Kutna w woj. łódzkim. Tym razem pokazujemy stan roślin sfotografowanych na plantacji pana Andrzeja, producenta z okolic Radziejowa w woj. kujawsko-pomorskim. Bezśnieżnej zimy z gwałtownymi spadkami temperatur nie przetrzymała tu cebula odmiany Wolf, jedna z odporniejszych na wymarzanie. Podobnie przedstawia się stan przezimowania zbóż w tym rejonie kraju.
05 maja 2021

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!