Zarejestrowani mogą więcej!

Odpowiedni start wegetacyjny warzyw

09 stycznia 2024

Dobiegł końca sezon produkcji warzyw. Ostatnie uprawy zniknęły z pól. Zanim jednak producenci odetchną, nabierając sił przed kolejnym sezonem, czeka ich jeszcze przygotowanie taktyki pod tegoroczne uprawy. Wszystko po to, by wiosną rośliny miały zapewniony odpowiedni start wegetacyjny.

Odpowiedni start wegetacyjny warzyw

Zakończenie sezonu produkcyjnego to nie tylko czas podsumowań osiągniętych plonów i wyliczanie zysku. To również dobry moment na wyciągnięcie wniosków i podjęcie odpowiednich kroków, które pozwolą na uniknięcie tegorocznych błędów w kolejnym sezonie. 
 

Wiosenne chłody

Od kilku lat jednym z najpoważniejszych problemów, z jakim borykają się plantatorzy, są chłodne wiosny. W ubiegłym sezonie przymrozek zaskoczył ich nie tylko w maju, ale również na początku czerwca, utrudniając roślinom start wegetacji. Dlatego, pamiętając, że to właśnie odpowiedni start determinuje dalszy rozwój roślin oraz finalne wyniki, w ostatnich latach coraz więcej producentów skupia się zapewnieniu roślinom komfortowych warunków już w pierwszych fazach rozwojowych.

W pierwszej kolejności należy zadbać o zintensyfikowanie tempa wzrostu systemu korzeniowego. Ponieważ jednak tylko dobrze odżywione rośliny mają na to szanse, plantator powinien zadbać o zaopatrzenie roślin w składniki pokarmowe. 
 

Fosfor na start

Składnikiem, jakiego wiosną najbardziej potrzebują rośliny, jest fosfor. Wsparciem w tej kwestii może być Elvita Start na bazie aktywnego fosforu. Ten płynny nawóz wspomaga dobry start roślin, które mają ograniczone możliwości pobierania składników odglebowo. To idealna propozycja dla producentów, którym zależy, aby ich uprawy wystartowały możliwie jak najszybciej, niwelując straty ponoszone przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Elvita Start wpływa na szybsze krzewienie młodych roślin, a także wspiera pobieranie składników z gleby w okresie niesprzyjających warunków.
 

Biostymulacja

Zadbanie o odpowiedni start wegetacji to jednak jedynie wierzchołek góry. Do osiągnięcia satysfakcjonujących wyników produkcyjnych, warto zadbać także o odpowiedni rozwój roślin. Można to osiągnąć dzięki właściwej biostymulacji. Dobrym rozwiązaniem jest Elvita Promes – płynny nawóz intensyfikujący wzrost roślin, zapewniający rozbudowę systemu korzeniowego oraz właściwe kształtowanie pokroju. Zawarte w nim substancje hormonopodobne pochodne pochodzenia auksynowego i cytokininowego wpływają na gospodarkę fizjologiczną. 

Zestaw produktów dostarczy roślinom azot, fosfor, magnez, żelazo i cynk, co wpływanie na ich mrozoodporność, a także zapewni odpowiedni start i rozwój roślin, co przełoży się na wysokojakościowe plony. Wyżej wymienione nawozy i  biostymulatory dostępne są w naszym sklepie z nawozami. W razie pytań dotyczących oferty, zapraszamy do kontaktu.
09 stycznia 2024

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!