Ochrona przed chorobami sadów pestkowych w okresie wzrostu i dojrzewania owoców

17 kwietnia 2024

Po kwitnieniu w sadach wiśni i czereśni mogą pojawić się choroby drzew pestkowych. Konieczne jest rozpoczęcie zwalczania drobnej plamistości liści, zaś na wiśniach także gorzkiej zgnilizny wiśni, z kolei na czereśniach – moniliozy. W okresie krótko po kwitnieniu nie zapominajmy także o raku bakteryjnym, który dotyczy obu gatunków, tym bardziej jeśli w tym okresie będzie dominowała deszczowa pogoda.

Ochrona przed chorobami sadów pestkowych w okresie wzrostu i dojrzewania owoców

Na śliwach w okresie wzrostu zawiązków, potem dojrzewania owoców, a szczególnie na odmianach wrażliwych najważniejsze jest dopilnowanie moniliozy. Na wszystkich gatunkach powinno się zabezpieczyć liście także na dziurkowatość drzew pestkowych, a owoce przed szarą pleśnią, najczęściej przy okazji wykonywania zabiegów na gorzką zgniliznę wiśni/moniliozę.

 

Drobna plamistość liści drzew pestkowych: zwalczanie i konieczne opryski

 
Dużej uwagi wymaga także drobna plamistość drzew pestkowych. Jest to groźna choroba głównie wiśni, ale także czereśni, wymagająca rozpoczęcia zwalczania tuż po kwitnieniu. Opady deszczu w okresie pierwszych kilku tygodni wzrostu zawiązków i/lub długo utrzymujące się zwilżenie liści to doskonałe warunki do infekcji pierwotnych. Dlatego zwalczanie planujemy zaraz po kwitnieniu i kontynuujemy co 10-14 dni.

Najważniejsze jest zabezpieczenie liści przed infekcjami pierwotnymi (te trwają około 6 tygodni). Unikniemy wówczas lub zminimalizujemy rozwój infekcji wtórnych w dalszej części sezonu. Ich oznaką są drobne ciemno- lub szarozielone plamy na liściach: na górnej stronie blaszki, a na dolnej – małe białokremowe – źródło zarodników konidialnych. Pojawienie się takich plam świadczy o niedostatecznej ochronie w pierwszych tygodniach wzrostu zawiązków i oznacza konieczność kontynuacji walki chemicznej w dalszej części sezonu.

Jeśli w okresie wzrostu i dojrzewania owoców będzie dominowała wilgotna pogoda (a dla infekcji przez zarodniki konidialne wystarczy już tylko rosa, niekoniecznie deszcz), wówczas mają miejsce masowe infekcje wtórne, trwające do końca sezonu wegetacyjnego (przy większej presji choroby –ochrona powinna być kontynuowana nawet jeszcze po zbiorach). 
 

Drobna plamistość liści drzew pestkowych: oprysk i zalecane środki ochrony roślin


W sadach czereśniowych wystarczające są po kwitnieniu zwykle 2-3 opryski na drobną plamistość czereśni w sezonie, z kolei w sadach wiśniowych – konieczne może być wykonanie 4-5 oprysków.
Drobna plamistość liści drzew pestkowych: oprysk i zalecane środki ochrony roślin
Polecane fungicydy to: Syllit 455 SC, wybrane fungicydy z kaptanem (możliwe są 3 aplikacje w sezonie); kolejny to Luna Experience 400 SC (możliwa jest tylko 1 aplikacja, ogranicza także szarą pleśń i dziurkowatość liści), a także fungicydy z difenokonazolem (zgodnie z rejestracją).

Jeśli walkę z tą chorobą poprowadzimy niewłaściwie, grozi to częściowa lub całkowitą defoliacją drzew już w lipcu/sierpniu. Skutkuje to pogorszeniem jakości owoców (te nie dojrzewają), jednak najważniejsze jest to, że choroba znacznie osłabia pąki kwiatowe, decyduje więc o plonach w kolejnym roku i bardzo obniża kondycję drzew. Często przemarzają w warunkach przeciętnej zimy, niekoniecznie ze skrajnie niskimi temperaturami, a z kolei drzewa uszkodzone przez mróz atakowane są łatwiej przez patogeny kory i drewna, szczególnie przez dziesiątkującą sady wiśniowe srebrzystość liści.
 

Gorzka zgnilizna wiśni: czym pryskać i w jakich warunkach


Gorzka zgnilizna wiśni to kolejna choroba, która dotyka sadów pestkowych. Zabiegi zwalczające rozpoczyna się w fazie wzrostu zawiązków wiśni – można już od trzeciego tygodnia po kwitnieniu, jeśli w tym okresie będzie deszczowa pogoda (bo jeśli sucho – można przesunąć w czasie rozpoczęcie zwalczania tego patogena). Konieczne może być w niektóre lata 3-4-krotne opryskiwania co 10-14 dni. Liczbę zabiegów należy uzależnić od: przebiegu warunków pogody – intensyfikujemy, kiedy pogoda jest deszczowa i wilgotna, a także od zmywalności kaptanu, bo ta grupa chemiczna jest dominująca w walce z tą chorobą.

Dlatego w sadzie wiśniowym powinien być zawsze deszczomierz – opad deszczu w wysokości 20 mm zmywa kaptan i wówczas kolejny zabieg trzeba przyśpieszyć. Tu zarejestrowane są poza fungicydem Luna Experience (ma najkrótszą, bo tylko 7-dniową karencję) tylko preparaty oparte na kaptanie (w zależności od nazwy handlowej te mają 14/21/28 dni karencji).
 

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych: oprysk, polecane preparaty


Brunatna zgnilizna drzew pestkowych wymaga zwalczania w sadach czereśni i śliw, bo grzyb Monilinia fructigena, w odróżnieniu od M. laxa poraża głównie owoce (także brzoskwiń, moreli i nektaryn). Na owocach powstają powiększające się plamy gnilne, na których z czasem obserwuje się charakterystyczne liczne, popielatoszare, nieregularnie ułożone brodawki. Gnicie owoców najczęściej występuje gniazdowo (od jednego chorego owocu porażane są kolejne po sąsiedzku), te z czasem opadają lub pozostają na gałęziach, tam zasychają i zamieniają się w pomarszczone mumie. Chorobie sprzyja, oprócz podatności odmiany, także pogoda – warunkiem niezbędnym do rozwoju patogena jest zwilżenie (deszcz, rosa, mgła).
 

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych: kiedy pryskać i jakich środków użyć


Zabiegi zwalczające rozpoczynamy w okresie wzrostu i dojrzewania owoców – na odmianach wrażliwych, od trzeciego tygodnia po kwitnieniu (ale jeśli w tym okresie będzie pogoda sucha i bezdeszczowa – można przesunąć w czasie te pierwsze opryskiwania). Najbardziej wrażliwe na porażenie są owoce wybarwiające się/dojrzewające/także te z pękaniami czy innymi uszkodzeniami skórki np. gradowymi. Przeciętnie wykonuje się 3-4 opryskiwania co 10-14 dni, ale trzeba je kontynuować czasami do zbiorów z zachowaniem tylko okresu karencji.

Tu zarejestrowane są: Luna Experience 400 SC – 1 aplikacja – 7 dni karencji (ogranicza też dziurkowatość liści i szarą pleśń); Cobalt, Signum 33 WG – do 3 aplikacji z zachowaniem 7-dniowej karencji (ograniczają też drobną plamistość liści na czereśni); Bamse – do 2 aplikacji i też 7 dni karencji; Revyona – do 2 aplikacji i tylko 3 dni karencji. W śliwach sadownik ma do dyspozycji dodatkowo substancję tebukonazol – 2 aplikacje i 7 dni karencji.
 

Rak bakteryjny drzew pestkowych: oprysk i zwalczanie


W lata sprzyjające chorobie (wysoka wilgotność powietrza) rak bakteryjny drzew pestkowych może być w okresie krótko po kwitnieniu/początkowa faza wzrostu zawiązków – jeszcze dużym zagrożeniem, zwłaszcza na wiśniach i czereśniach. Na odmianach podatnych należy w niektóre lata wykonać kolejne 2, a nawet 3 opryskiwania, aby zapobiec porażeniu zawiązków i liści. Czyli ponownie sięgamy po nawozy miedziowe: Elvita Miedź 380 SC. Warto też wiedzieć, że produkty miedziowe są polecane także 2-4 dni przed zapowiadanymi przymrozkami, bo mogą one znacznie zmniejszyć uszkodzenia przymrozkowe kwiatów i zawiązków.
 

Choroby drzew pestkowych – metoda agrotechniczna


Metoda agrotechniczna ograniczająca choroby drzew pestkowych, w tym raka bakteryjnego drzew pestkowych – ważna do realizacji po zbiorach owoców.

Optymalnym terminem cięcia drzew wiśni (i czereśni na podkładkach silnie rosnących) jest okres wegetacji, tuż po zbiorach owoców – nie później niż do połowy/końca sierpnia, koniecznie w warunkach ciepłej i słonecznej pogody. Cięcie drzew wykonane w nieodpowiednim terminie np. w okresie spoczynku drzew i przy nieodpowiedniej pogodzie jest ryzykowne – może zwiększać podatność drzew na raka bakteryjnego! To niedoceniony element w profilaktyce przed rakiem bakteryjnym drzew pestkowych.
 

Dziurkowatość liści drzew pestkowych: oprysk, polecane fungicydy


Niektóre odmiany drzew pestkowych mogą mieć na liściach objawy dziurkowatości liści. Aby uniknąć tego problemu w sadach wiśni i czereśni warto zastosować 1 x w sezonie Lunę Experience pod kątem drobnej plamistości liści, gorzkiej zgnilizny wiśni czy brunatnej zgnilizny drzew pestkowych na czereśniach, a wówczas przy okazji ograniczymy dodatkowo dziurkowatość liści.

Z kolei na dziurkowatość liści śliw, a także przy okazji na rdzę śliw, polecane jest Zato 50 WG (możliwa była też aplikacja w czasie kwitnienia, produkt stosujemy maksymalnie 2 x w sezonie). Jeśli problemem na śliwach będzie tylko dziurkowatość liści, można (uzupełniająco lub zamiast fungicydu) zaaplikować po kwitnieniu 2-3 x nawóz siarkowy w dawce 4-5 kg/ha (w temperaturach<25 C), pamiętając, że przy okazji stwarza on też niekorzystne środowisko dla przędziorków i pordzewiaczy.
 

Choroby drzew pestkowych – zadbaj o odpowiednie nawożenie


Do fungicydów dodajemy też nawozy dolistne wapniowe i krzemowe, poprawiające jędrność, ale także zdrowotność owoców. Duża zawartość wapnia i krzemu w owocach poprawia przy okazji oporność roślin na patogeny, zwiększając mechaniczny opór ścian komórkowych przeciwko przenikaniu tych patogenów.

Polecane przez Frusto nawozy wapniowe: Elvita Calcio Plus (najsilniej skoncentrowany nawóz wapniowy, w którym wapń występuje w formie tlenku wapnia – CaO 41 % – oraz mrówczanu wapnia – 65,5% – nie podnoszący pH cieczy roboczej) lub Elvita Vigo (nawóz wapniowy do zaopatrzenia upraw w łatwo przyswajalny wapń we wczesnych fazach rozwojowych – wzbogacony fizjologicznie aktywnymi aminokwasami), z kolei nawóz krzemowy w ofercie Frusto to Elvita SiMax (wskazane są 3-4 zabiegi w sezonie – w okresach głównie wzrostu i dojrzewania owoców).

Inne nawozy wieloskładnikowe do wyboru to: Elvita Kanon + mikro lub Elvita 8-45-8 i mikro, a dodatkowo w warunkach stresu nawozy biostymulujące: Elvita Alga, Ergostim, Elvita Amino, Elvita Aminostim.

Nasz sklep ze środkami ochrony roślin oferuje szeroki wybór fungicydów i innych środków ochrony roślin, a także nawozy niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. W razie pytań dotyczących oferty, zapraszamy do kontaktu.

 

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!