Nawożenie wapniem - dlaczego warto poświęcić mu uwagę?

23 stycznia 2023

Niezależnie od tego, jaką uprawę prowadzimy, pierwszą decyzją wpływającą na wielkość finalnego plonu jest dobór odpowiedniej odmiany, która najlepiej dopasuje się do danego klimatu i pory siewu lub sadzenia. Kiedy odmiana jest już wybrana, kolejnym krokiem jest odpowiednie nawożenie, które pozwoli utrzymać rośliny w dobrej formie.

Nawożenie wapniem - dlaczego warto poświęcić mu uwagę?

 

Należy jednak pamiętać, że podstawą dobrego planu nawozowego są badania gleby i analiza wyników, z uwzględnieniem antagonizmu pierwiastków. Jest to wyjątkowo ważne, ponieważ większość plonu budują składniki dostarczane głównie w nawozach sztucznych i naturalnych. Tylko prawidłowo nawożona roślina jest w stanie dać wysoki plon.
 
Niedoceniana rola wapnia
Każdy rolnik pamięta o dostarczeniu uprawom takich składników jak azot, potas i fosfor. W drugiej kolejności stosuje się także magnez, siarkę i mikroelementy. Jednak oprócz tych pierwiastków kluczową rolę stanowi często niedoceniany wapń. Zapotrzebowanie w ten składnik jest oczywiście uzależnione od gatunku roślin, np. rzepak potrzebuje tyle samo wapnia, co azotu do zbudowania jednej tony plonu. Jest to jednak pierwiastek potrzebny każdej roślinie. 

Nie należy mylić go z wapniem przyswajalnym Ca2+ z pH. Do odkwaszania gleby, czyli podniesienia pH wcale nie musimy używać wapna, możemy je zastąpić np. sodą oczyszczoną, nie spowoduje to jednak wzrostu dostępnego wapnia. Analogiczna sytuacja ma miejsce podczas wapnowania, ponieważ nie zawsze to, co wnosimy w ziemię musi być od razu wapniem dostępnym dla roślin. Bardzo często są to różne związki wapnia, niekoniecznie przyswajalne przez rośliny.
 
Problemem jest mobilność wapnia
Kolejną przeszkodą w transporcie wapnia do rośliny jest fakt, że wapń jest pobierany głównie przez ksylem i przez to bardzo mało mobilny w przeciwieństwie do innych pierwiastków pobieranych zarówno przez ksylem (drewno) i floem (łyko). Utrudniony transport wapnia do roślin może z kolei znacznie ograniczyć plon. Zdarza się, że plantatorzy warzyw i rolnicy uprawiający zboża czy rzepak, osiągają w badaniach wynik pH gleby na poziomie powyżej 7, a mimo to ilość wapnia w roślinie oscyluje poniżej 1000 jednostek. Należy pamiętać, że rzepak w zależności od odmiany może potrzebować od 1500 jednostek wapnia, a uprawy kapustne, w których system korzeniowy jest słabszy nawet 2500 jednostek.

Są to rośliny wyjątkowo wrażliwe na niedobór tego pierwiastka - na przykład w uprawach kapustnych niedobór wapnia powoduje choroby fizjologiczne zwane Tipburn.
 
Jaką rolę w roślinie pełni wapń?
Wapń pełni szereg funkcji w roślinie. Jest podstawowym budulcem białek, ale także gwarantuje przepuszczalność i selektywność błon komórkowych, umożliwiając transport składników odżywczych w roślinie. Umożliwia prawidłowe podziały komórkowe oraz poprawia ukorzenianie się roślin. Dzięki swoim właściwościom jest w stanie utrzymać rośliny w lepszej kondycji, ale także dzięki bardziej wytrzymałym ścianom komórkowym - ograniczyć presję patogenów na plantacji. Ponadto, dzięki poprawie systemu korzeniowego, sprzyja pobieraniu innych pierwiastków z gleby i ma właściwości ograniczające stres roślin.

Nawóz Elplon Sulfer wspiera rośliny w trudnych warunkach
Biorąc pod uwagę wspomniane właściwości składników pokarmowych, bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie w uprawach nawozu Elplon Sulfer. Jest to produkt o unikalnym składzie i parametrach, które ograniczają wiele negatywnych skutków powodowanych przez czynniki zewnętrzne, występujące przez cały okres wegetacji.

Elplon Sulfer w swoim składzie posiada również potas w postaci bezchlorkowej. Jest to kluczowe dla każdego warzywa wrażliwego na ten pierwiastek, ale ma również znaczenie przy uprawach wielkopowierzchniowych. W uprawach kukurydzy, rzepaku czy pszenicy, zdarza się, że w suchym roku chlorki wpływają negatywnie nawet na rośliny mniej na nie wrażliwe.
 
 Elplon Sulfer jest polecany do nawożenia zarówno przedsiewnego, jak i pogłównego jako świetne uzupełnienie składników. Jest to produkt, który dostarczy roślinie duże ilości wapnia, siarki, magnezu, potasu, a dodatkowo zaopatrzy ją w sód - pierwiastek, który może okazać się kluczowy do osiągania wysokich plonów. Sód nie jest co prawda składnikiem pokarmowym niezbędnym dla życia, a mimo to nawozy zawierające sód pozwalają uzyskać wysokie plony i dobrą jakość, nawet na obszarach wilgotnych.

Pierwiastek ten ma najczęstsze zastosowanie w uprawach sodolubnych, takich jak burak cukrowy. W korzeniu buraka odpowiada za tworzenie fruktozy i jej przemianę w glukozę magazynowaną. Ze względu na działanie osmotyczne jon sodu może zastąpić ważny dla wzrostu komórki i gospodarki wodnej potas.
 
Elplon Sulfer to zatem nawóz dostarczający niezbędne składniki pokarmowe. Jego skład gwarantuje, że rośliny znacznie lepiej radzą sobie w trudnych latach i w okresach przejściowej suszy. Jest to szczególnie ważne na plantacjach nie podlewanych, na których dzięki dostarczeniu potasu i sodu gospodarka wodna będzie jeszcze lepiej uregulowana, a rośliny będą mniej wrażliwe na suszę.
23 stycznia 2023

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!