Miedź w sadownictwie w drugiej części sezonu

04 maja 2021

Czas po zbiorach w sadach drzew pestkowych jest właściwym momentem do zastosowania środków chroniących przed chorobami bakteryjnymi. W tym celu poleca się użycie preparatów opartych na miedzi, które skutecznie zapobiegają m.in. rakowi bakteryjnemu drzew owocowych.

Miedź w sadownictwie w drugiej części sezonu

Objawy tej choroby można zaobserwować już na przedwiośniu. Proces nabrzmiewania pąków wprawdzie następuje, ale ich rozwój zostaje zahamowany. W następstwie pąki zasychają i przez pewien czas pozostają zaschnięte na pędach. Objawy porażenia rakiem bakteryjnym można również zaobserwować na liściach i owocach. Początkowo widoczne są na nich uwodnione plamy, które z biegiem czasu stają się brunatne i zasychają. Cechą charakterystyczną tej choroby jest też to, że wokół brunatnych plam może wystąpić jasna obwódka. W miejscach występowania zmian chorobowych na liściach po zaschnięciu plamek w blaszkach liściowych powstają dziurki.

Najniebezpieczniejsze w tej chorobie jest jednak porażenie zdrewniałych pędów, którego objawem mogą być rozległe zrakowacenia i nekrozy. Często towarzyszą im charakterystyczne wycieki gumy.

W celu ograniczenia występowania patogenu wywołującego raka bakteryjnego eksperci firmy Frusto i Elvita polecają Elvita Miedź WP. To nawóz charakteryzujący się wysoką zawartością miedzi w postaci tlenochlorku miedzi. Miedź w tej postaci tworzy trudno zmywalną powłokę, a stopniowo uwalniane jony miedzi ograniczają wnikanie bakterii. Nawóz polecany do stosowania profilaktycznego w dawce 3 kg/ha.
miedź w drugiej części sezonu sadowniczego
04 maja 2021

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!