Komunikat warzywniczy nr 3 z dnia 28.06.2017 r.

23 lipca 2021

Analiza sytuacji w uprawie cebuli, brokuła i warzyw kapustnych.

Komunikat warzywniczy nr 3 z dnia 28.06.2017 r.

1. Cebula. Stemphylium
W bieżącym sezonie wiele plantacji zostało porażonych przez grzyby z rodziny Stemphylium.
Najsilniejsza presja występuje na plantacjach uszkodzonych przez herbicydy. Porażenie plantacji przez Stemphylium jest bardzo często mylone ze zmianami chorobowymi powodowanymi przez Alternaria. Wysoka wilgotność powietrza oraz wysokie temperatury to optymalne warunki do rozwoju grzybów z rodzaju Alternaria, jak i Stemphylium. Zalecamy wykonanie zabiegu przy użyciu środków: Luna Experience 400 SC (0,5 l/ha) + Elvita Ochrona (1 l/ha)

2. Cebula. Mączniak rzekomy
Na niektórych plantacjach zauważalne są pierwsze objawy mączniaka rzekomego cebuli. Do zabiegów można wybrać fungicyd oparty na mankozebie oraz metalaksylu:

Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WG (2,5 kg/ha) + Elvita Ochrona (1 l/ha).

Podkreślenia wymaga również fakt, że zabiegi przy użyciu mankozebu z metalaksylem przeciwko mączniakowi rzekomemu ograniczają również rozwój grzybów z rodziny Stemphylium.

3. Cebula. Wciornastek tytoniowiec
Przy zwalczaniu szkodnika istotna jest właściwa agrotechnika. Jeżeli zdecydujemy się na użycie pyretroidów, zabieg należy wykonywać wcześnie rano bądź późnym wieczorem. Szkodnik żeruje w pochwach liściowych, dlatego należy istotnie zwiększyć wydatek cieczy roboczej. Do zwalczania szkodnika rejestrację posiadają:
 

Alfazot 025 EC

 

Bulldock 025 EC Decis Mega 50 EW Karate Zeon 050 CS SpinTor 240 SC Mospilan 20 SP
0,2 l/ha 0,2 l/ha 0,15 l/ha 0,12 l/ha 0,3-0,4 l/ha 0,2 kg/ha

4. Cebula. Nawożenie
Obecnie zalecamy wykonanie zabiegu przy użyciu zrównoważonego nawozu NPK, wzbogaconego szeroką gamą schelatyzowanych mikroelementów:

Elvita 19-20-20 + mikro (3 kg/ha) + Elvita Amino (1 l/ha)

4. Brokuł. Mączliki
Na dzień dzisiejszy rejestrację do zwalczania mączlika posiada środek Movento 100 SC, stosowany w dawce 0,75 l/ha. W krajach Europy Zachodniej wykorzystuje się również środki oparte na tiachloprydzie oraz spirotetramacie. Żerowanie szkodnika polega na pobieraniu przez dorosłego osobnika soku z tkanki przewodzącej. Jednocześnie wydzielana zostaje duża ilość tzw. rosy miodowej, na której z upływem czasu rozwijają się grzyby sadzakowe.

5. Brokuł. Tantniś krzyżowiaczek
Największe straty wyrządzają gąsienice I pokolenia. W uprawach kapustnych żerowanie odbywa się w liściach sercowych i zawiązujących się różach lub główkach. Stożki wzrostu uszkodzone przez szkodnika nie zawiązują róż. Po stwierdzeniu obecności szkodnika należy wykonać zabieg przy użyciu środków:
 
Bulldock 025 EC (0,4 l/ha
SpinTor 240 SC (0,4 l/ha)
Proteus 110 OD (0,75 l/ha)

Przy stosowaniu środków z grupy perytroidów należy pamiętać, że przestają działać powyżej temperatury 20 stopni Celsjusza!

5. Warzywa kapustne, korzeniowe
Zapobieganie niedoborom (N, Mg, S, B, Mn, Mo, Zn)!
Biorąc pod uwagę powyższe, eksperci firmy Elvita opracowali technologię opartą na dwóch produktach - Odżywczy duet Boson + Siapton. Zastosowanie tych preparatów ma na celu prawidłowe odżywienie z jednoczesnym wzmocnieniem odporności uprawianych roślin. Boson, dzięki wysokiej koncentracji mikroskładników w łatwo przyswajalnej formie, jest niezawodny w zapobieganiu i niwelowaniu negatywnych skutków niedoborów. Wspiera prawidłowy wzrost i rozwój roślin, co w konsekwencji prowadzi do otrzymania wysokiej jakości plonu. Preparat Siapton zawiera natomiast biologicznie czynne aminokwasy, będące składnikami budulcowymi białek. Dzięki temu korzystnie wpływa na szereg procesów fizjologicznych i przemian metabolicznych. Pełni również rolę szybkiego transmitera składników pokarmowych – zwiększa tempo wchłanialności i przyswajalności mikroskładników, dzięki czemu roślina otrzymuje je już w kilka godzin od zastosowania produktu. 
23 lipca 2021

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!