Komunikat sadowniczy nr 14 z dnia 07.07.2017 r.

23 lipca 2021

Lipcowa lustracja sadów, ich obecna kondycja, przewidywane zabiegi.

Komunikat sadowniczy nr 14 z dnia 07.07.2017 r.

1. Parch jabłoni
W bieżącym okresie należy skupić się na stosowaniu fungicydów o charakterze zapobiegawczym:
Scab 80 WG (1,88 kg/ha)
Kaptan, jako substancja aktywna z grupy ftalimidów, wpływa na blokowanie procesów oddychania sprawcy choroby, w związku z czym skutecznie niweluje jego aktywność. Sam mechanizm działania środków zawierających w swoim składzie kaptan umożliwia jego wielokrotne użycie w trakcie sezonu wegetacyjnego. Wynika to przede wszystkim z niestandardowego działania ftalimidów, które wpisują tę substancję w tzw. niskie ryzyko tworzenia się ras odpornych.
 
W przypadku odmian podatnych na nekrotyczną plamistość (Golden Delicious, Szampion, Ligol, Gala, Mutsu, Jonagold), sugerujemy użycie do zabiegów fungicydów opartych na mankozebie. Produkty, oparte na tej substancji, zawierają w składzie dodatkowo 20% manganu oraz 2,5% cynku, co dodatkowo przyczynia się do ograniczania występowania nekrotycznej plamistości liści.
Sancozeb 80 WP (3 kg/ha) + Elvita Ochrona (1 l/ha)

2. Mączniak jabłoni
Podczas lustracji można zauważyć wczesny stopień porażenia młodych liści mączniakiem jabłoni. Jeżeli w bieżącym sezonie wykorzystana została grupa preparatów IBE, nie należy wykonywać kolejnych aplikacji przy wykorzystaniu ww. Dobre rezultaty można uzyskać stosując fungicydy z grupy strobiluryn.

3. Jabłoń - szkodniki. Przędziorki
Należy dokonywać lustracji sadów na obecność przędziorków. Niestety w przypadku wystąpienia bardzo dużej populacji szkodnika, należałoby wykonać zabieg skutecznie zwalczający wszystkie ich stadia rozwojowe. Zabieg tańszym preparatem, ale o węższym spektrum, może spowodować odbudowanie populacji szkodnika np. z jaj letnich. Jednocześnie do zabiegów zalecamy użycie większej ilości wody, co pozwoli dotrzeć cieczy roboczej do wnętrza korony.
1. Zakres środków zarejestrowanych do zwalczania przędziorków.

4. Jabłoń - szkodniki. Mszyca jabłoniowo-babkowa
W sadach, w których presja szkodnika jest bardzo duża (silne skędzierzawienie liści, które utrudnia dokładną aplikację środków), należy zastosować jeden z zarejestrowanych środków gazowych. O sukcesie skutecznej walki ze szkodnikiem decyduje wybór właściwego środka ochrony roślin. W tym okresie bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie środków wykazujących działanie gazowe np. Pirimor 500 WG. W odstępie 5-7-dniowym należy wykonać kolejny zabieg przy użyciu środka wykazującego działanie systemiczne np. Zeus 200 SL lub Teppeki 50 WG.

5. Jabłoń - szkodniki. Owocówka jabłkóweczka
Należy na bieżąco monitorować pułapki na obecność tego szkodnika. W każdym rejonie, a nawet sadzie, sytuację należy rozpatrywać indywidualnie. Ciepłe dni i zimne noce mają bardzo duży wpływ na intensywność występowania szkodnika.

6. Jabłoń. Nawożenie
Aktualnie, bez podziału na odmiany, podstawowym zabiegiem jest dolistne nawożenie wapniem. Szczególnie w przypadku sadów, w których na drzewach pozostało bardzo mało owoców. Istotne przyrosty mogą doprowadzić do znaczącego spadku stężenia wapnia w owocach, co przełoży się na wystąpienie chorób fizjologicznych, spowodowanych niedoborem Ca. Frusto rekomenduje zastosowanie Elvita Calcio Plus w dawce 2,5 kg (dawkowanie co 14 dni) łącznie z Elvita Amino w dawce 0,7 l/ha.
Ponadto, zawarta w nawozie Elvita Calcio Plus, molekuła kompleksująca jony wapnia w postaci LSA (lignosulfonianu), gwarantuje lepsze wnikanie wapnia do komórek - bezpośrednio po aplikacji produktu. Zawartość kompleksu LSA pozwala na lepsze wykorzystanie wapnia bezpośrednio po zabiegu, dzięki usprawnieniu jego przenikania do wnętrza owoców w zdecydowanie krótszym czasie. Produkt jest bezpieczny w stosowaniu – nie swarza ryzyka ordzawienia owoców!
23 lipca 2021

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!