Komunikat sadowniczy 30.05.2023 //drobna plamistość liści czereśni, nasionnica trześniówka

30 maja 2023

Mamy dla Was kolejny, nagrany u schyłku maja, komunikat sadowniczy. Łukasz Lewandowski znajduje się w sadzie czereśniowym, w kwaterze dwuletniej odmiany Tamara.

Komunikat sadowniczy 30.05.2023 //drobna plamistość liści czereśni, nasionnica trześniówka

Na ten moment ważnym zabiegiem, o którym powinno się pomyśleć i zaplanować, jest zabieg przeciwko nasionnicy trześniówce. Decyzję o pierwszym zabiegu powinna poprzedzić lustracja pułapek. Istotne jest również wejście w okres regularnych lotów szkodnika. Ze względu na przebieg sezonu, okres pozostały do zbioru i poziom zagrożenia ze strony szkodnika, do pierwszego zabiegu rekomendujemy acetamipryd (Mospilan 20 SP) oraz kontynuację przy zastosowaniu Movento 100 SC. 


Brunatna zgnilizna i drobna plamistość liści

W tym okresie wegetacji rekomendujemy, wraz z zabiegami przeciwko brunatnej zgniliźnie bądź drobnej plamistości liści, zastosowanie dokarmiania zawiązków owocowych. Łukasz Lewandowski zachęca do sięgnięcia po wysokiej jakości nawóz mineralny Elvita Kanon, którego formuła zapewnia wysoką przyswajalność składników pokarmowych i wsparcie rozbudowy zawiązków.

Niezwykle ważną cechą nawozu są właściwości buforujące ciecz roboczą, które pozwalają osiągnąć wysoką skuteczność wykonywanych zabiegów. Rekomendowanym wsparciem zabiegu jest Elvita Aminostim.


Zagrożenia chorobowe

W przypadku drobnej plamistości, polecamy użycie kaptanu. Pamiętajmy jednak, że do zabiegów przeciwko moniliozie wracamy w przypadku występowania opadów deszczu i wysokiej presji ze strony choroby, szczególnie w okresie wzrostu i wybarwiania się owoców.

W przypadku zwiększonej presji chorobowej i konieczności wykonania zabiegu na brunatną zgniliznę zgniliznę, polecamy zastosowanie Luny Experience 400 SC, która zabezpieczy przed drobną plamistością liści, brunatną zgnilizną i dziurkowatością liści. 

W przypadku wiśni, na drobną plamistość liści i gorzką zgniliznę rekomendujemy ochronę przy zastosowaniu kaptanu (Rebaate 80 WG), a w przypadku większej presji chorobowej – przy zastosowaniu Luny Experience 400 SC (gorzka zgnilizna, drobna plamistość i dziurkowatość).

Łukasz Lewandowski poruszył także kwestię bieżącej sytuacji w sadach jabłoniowych. W niektórych kwaterach plantatorzy borykają się z obecnością aktywnych plam parcha jabłoni. 

Więcej w komunikacie:
Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!