Komunikat sadowniczy 26.08.2022 // dokarmianie wapniem i poprawa wielkości owoców

26 sierpnia 2022

Obecnie mamy optymalne warunki pogodowe na wykonywanie zabiegów wapniowych. Temperatura nam nie przeszkadza, ale zbliża się ocieplenie, więc pamiętajmy, że zabiegi wykonywane w temperaturach powyżej 25 stopni nie powinny być w ogóle wykonywane. Mamy wtedy do czynienia z szybkim krystalizowaniem soli wapnia na powierzchni opryskiwanej.

Komunikat sadowniczy 26.08.2022 // dokarmianie wapniem i poprawa wielkości owoców

W sadach należy dużą uwagę zwrócić na nawożenie wapniem. Mała ilość owoców na drzewie przełoży się na wysokie prawdopodobieństwo występowania chorób fizjologicznych powodowanych niedoborem wapnia. Dlatego główną uwagę w temacie dokarmiania zwracamy na wapń, dlatego rekomendujemy stosowanie Elvita Calcio Plus

Ważnym aspektem jest również konieczność dotarcia z cieczą roboczą do powierzchni owoców, gdyż tylko taka aplikacja pozwala w pełni wykorzystać wykonywane zabiegi. Nadal występuje bardzo duża konkurencja o ten pierwiastek pomiędzy liśćmi, pędami i owocami. Bardzo mocno kuleje redystrubucja wapnia z liści do owoców.
 

WIELKOŚĆ OWOCÓW

W sadach, w których przerzedzanie chemiczne nie przyniosło nam pożądanych efektów, należy skupić się na poprawie wielkości owoców. Warunkiem niezbędnym jest odpowiednia gospodarka wodna — ostatnie dni to opady deszczu, które były niezbędne do poprawy wielkości owoców. Na ten moment jeżeli chodzi o fertygację rekomendujemy zastosowanie nawozu Hydrovita Kolor w dawce 15-20 kg/ha/tydzień. W przypadku dokarmiania dolistnego z powodzeniem możemy wykorzystać nawóz Elvita 3-10-45 + mikro. Zabiegi wykonujemy naprzemiennie z zabiegami wapniowymi.
 

CHOROBY

Zacznijmy może od zagrożenia chorobowego. Jesteśmy już po sezonie parchowym. Pozostała nam ochrona zapobiegawcza przy użyciu najprostszych sprawdzonych produktów. Zalecamy użycie kaptanów np. Rebaate WG w dawkach etykietowych. 

Opinie
5/5
(1 ocena)
5
100%
4
0%
3
0%
2
0%
1
0%

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią z innymi!