Komunikat sadowniczy 26.04.2023 // silne zagrożenie parchem jabłoni, uwaga na mszycę [WIDEO]
26 kwietnia 2023
Jeszcze przed dłuższym weekendem majowym oddajemy w Wasze ręce komunikat sadowniczy. Łukasz Lewandowski analizuje, jak przebieg wiosennej pogody, opady deszczu i temperatura wpływają na kondycję sadów i dalsze zalecenia. Zapraszamy do lektury i oglądania!
Parch jabłoni
Najbliższy czas to silne zagrożenie infekcyjne ze strony parcha jabłoni. Panujące w ostatnim czasie warunki temperaturowe, opady deszczu wygenerowały ogromny potencjał infekcyjny. Pamiętajmy jednak, że aby mówić o dużym zagrożeniu musi obecnie być spełniony najważniejszy element, a więc odpowiednia długość zwilżenia blaszek liściowych uzależniona od panujących temperatur. Im chłodniej, tym ten okres zwilżenia jest zdecydowanie dłuższy.
Ostatni sugerowany przez nas zabieg zapobiegawczy, o którym powiadomienie otrzymali klienci zalogowani w aplikacji Frusto, biorąc pod uwagę przebieg temperatur i poziom opadów deszczu, był w pełni wystarczający:
Zabieg zapobiegawczy: ditianon – Dynamo/Carvety/Delan 700 WG
Dla sadów, w których ostatni zabieg został wykonany na 4-5 dni przed ostatnim zagrożeniem infekcyjnym sugerowany był zabieg interwencyjny:
ditianon – Dynamo/Carvety/Delan 700 WG + Chorus 50 WG/Pyramid
Mszyca jabłoniowo-babkowa.
Zbliżamy się do fazy różowego pąka kwiatowego, a więc newralgicznego okresu zwalczania mszycy jabłoniowo-babkowej. Tu rekomendować będziemy zastosowanie flonikamidu – Teppeki 50 WG, który cechuje się wysoką odpornością na zmywanie oraz bezpieczeństwem dla organizmów pożytecznych.
Podobnie jak w przypadku mszycy jabłoniowo-babkowej, również różowy pąk kwiatowy to kluczowy moment „czyszczącego” zabiegu przeciwko mączniakowi, który jest bardzo dobrą kontynuacją zabiegów siarkowych. Tutaj rozwiązań mamy kilka m.in. Kendo 50 EW, Alcedo 100 EC.
W kwestii nawożenia możemy wspomnieć nawóz Elvita 19-20-20 + mikro
Drzewa pestkowe
Obecnie modele chorobowe wskazują na bardzo silne zagrożenie infekcyjne ze strony sprawcy brunatnej zgnilizny drzew pestkowych. Przy wyborze rozwiązania zwracajmy uwagę na panujące warunki pogodowe, a dokładniej mówiąc na temperaturę w trakcie zabiegu, ale również po wykonaniu zabiegu. Do zabiegów w tym okresie polecać będziemy sięgnięcie po fungicyd zawierający w swoim składzie boskalid i piraklostrobinę. W naszej ofercie będzie to produkt Cobalt. Zwracajmy uwagę na zapisy etykietowe!
Oczywiście dostępnych rozwiązań jest więcej, jednak zdecydowana większość z nich wymaga wyższych temperatur, których w tym momencie nie mamy. Kolejne bardzo ważny alert to zagrożenie ze strony raka bakteryjnego. W tym okresie będziemy rekomendować zastosowanie produktów miedziowych.
W ofercie Frusto znajdziecie państwo produkty Elvita Miedź 380 SC, 50 WP lub Elvita Prevent. W razie wystąpienia ochłodzenia, przymrozków będziemy polecać działania biostymulujące, np. takimi preparatami jak Ergostim XG + Elvita Alga.