Komunikat sadowniczy 23.05.2023 // ciąg dalszy ochrony przed parchem jabłoni i mszycą [WIDEO]

23 maja 2023

​Dzisiejszy komunikat sadowniczy zaczynamy od kilku informacji na temat zagrożenia infekcyjnego parchem jabłoni.

Komunikat sadowniczy 23.05.2023 // ciąg dalszy ochrony przed parchem jabłoni i mszycą [WIDEO]

Dzisiejszy komunikat sadowniczy zaczynamy od kilku informacji na temat zagrożenia infekcyjnego parchem jabłoni. Opady deszczu, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie, szczególnie w lokalizacjach, w których w ciągu 24 godzin potrafiło spaść ponad 40 mm deszczu, wymagają sięgnięcia po działania interwencyjne, nawet jeżeli przed spodziewanymi opadami deszczu wykonano bardzo dobre zabezpieczenie. Wynika to z wysokiej presji infekcyjnej. 

Aktualnie musimy pamiętać, że grupa anilinopirymidyn wykazuje niższą skuteczność w ochronie zawiązków owocowych aniżeli grupa IBE, dlatego też w przypadku działań interwencyjnych będziemy rekomendować mieszaninę Scab/Rebaate 80 WG + Cros 250 EC lub gotową mieszaninę tych dwóch np. Kapster 72,5 WG. 


Ochrona jabłoni przed szkodnikami

Przechodzimy do zagrożenia ze strony szkodników. Dla sadów, w których z różnych przyczyn nie wykonano zabiegu przeciwko mszycy jabłoniowo-babkowej, do zwalczania tego szkodnika rekomendować będziemy zastosowanie flonikamidu, a więc środka Teppeki 50 WG. 
Jeżeli podczas lustracji notujecie pierwsze motyle owocówki jabłkóweczki, a takowe już się pojawiły, to do zabiegu rekomendować będziemy zastosowanie płynnego acetamiprydu, a więc Carnadine 200 SL, który ograniczy zarówno owocówkę, jak i mszyce. Decyzję o takim zabiegu podejmujemy wyłącznie na podstawie lustracji pułapek feromonowych.

Nawożenie – Elvita Kanon.
Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!