Komunikat jagodowy 24.05.2023// zwalczanie patogenów w uprawie truskawek [WIDEO]

24 maja 2023

W kolejnym komunikacie jagodowym Barbara Błaszczyńska z firmy Frusto porusza temat ochrony truskawek przed najgroźniejszymi patogenami: szarą pleśnią, mączniakiem prawdziwym oraz antraknozą

Komunikat jagodowy 24.05.2023// zwalczanie patogenów w uprawie truskawek [WIDEO]

Planując ochronę chemiczną przed chorobami, preparaty należy dobierać tak, aby zapobiegały jednocześnie co najmniej 2-3 patogenom. Rzadko zdarza się, by uprawę dotykał tylko jeden patogen. 

Preparaty służące do walki z patogenami:
    • Signum 33 WG / Cobalt: szara pleśń, antraknoza, mączniak prawdziwy, biała plamistość liści;
    • Switch 62,5 WG / Botrefin / Society: antraknoza i szara pleśń;
    • Luna Sensation: szara pleśń, antraknoza, mączniak prawdziwy, biała plamistość liści, skórzasta zgnilizna owoców, zgnilizna korony truskawki;
    • Alcedo 100 EC / Domark: mączniak prawdziwy i biała plamistość liści.

W mieszaninie zbiornikowej z kaptanem, tzw. tank-mix, zwalczamy nawet 4 patogeny:
Rebaate 80 WG + Alcedo 100 EC / Domark
Rebaate + Zato 50 WG lub Rebaate + Scorpion 325 SC
(szara pleśń, antraknoza, biała plamistość liści, mączniak prawdziwy).


Szara plesń

Chorobą występującą w truskawkach jest m.in. szara pleśń. W tej chwili na większości plantacji trwa sezon kwitnienia truskawek. To czas największej wrażliwości na infekcje. W przypadku odmian wrażliwych, walka z szarą pleśnią powinna być corocznym standardem. Ilość zabiegów w sezonie różnicuje się w zależności od: wrażliwości odmiany, pogody, zagęszczenia roślin, presji choroby rok wcześniej.


Mączniak prawdziwy

Kolejną z chorób jest mączniak prawdziwy. Na odmianach wrażliwych ochrona powinna być rozpoczęta przed kwitnieniem lub na samym jego początku. Błędem jest czekanie na pierwsze objawy oraz przedwczesne zakończenie ochrony. 


Antraknoza

Jednym z najgroźniejszych patogenów jest antraknoza truskawki. W sprzyjających warunkach choroba ma gwałtowny przebieg i prowadzi do całkowitego zniszczenia plantacji matecznych, a na owocujących może powodować straty nawet do kilkudziesięciu %.

Zmienna pogoda, przymrozki i chłody występujące w momencie kwitnienia truskawek prowadzą do sytuacji stresowych. W przypadku obniżenia kondycji zdrowotnej roślin trzeba zadbać o proces regeneracji roślin. Należy wówczas zaplanować łączenie ŚOR z preparatami dolistnymi, tzw. biostymulatorami, pomagającymi w regeneracji oraz wspomagającymi kondycję roślin. 

Polecane produkty:
    • Elvita Alga,
    • Ergostim XG

W przypadku połączenia Rebaate 80 WG + Alcedo + Elvita Alga lub Ergostim XG jesteśmy w stanie ograniczyć występowanie czterech patogenów oraz poprawić kondycję roślin. 

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!