Czereśnie ‒ ochrona przed rakiem bakteryjnym

20 kwietnia 2021

Ruszyła wegetacja, w tym także czereśni. Pierwsze zabiegi przeciwko rakowi bakteryjnemu ‒ jednej z najgroźniejszych chorób drzew owocowych ‒ zostały już wykonane. Do ich przeprowadzenia użyty został Miedzian 50 WP w dawce 3 kg/ha. Do zabiegu dodany został Opoker w dawce 0,4 l/ha w celu zwiększenia depozytu cieczy roboczej na opryskiwanej powierzchni.

Czereśnie ‒ ochrona przed rakiem bakteryjnym

Objawy choroby można zaobserwować już na przedwiośniu. Proces nabrzmiewania pąków wprawdzie następuje, ale zahamowany zostaje ich rozwój. W następstwie pąki zasychają i przez pewien czas pozostają zaschnięte na pędach. Objawy porażenia rakiem bakteryjnym można również zaobserwować na liściach i owocach. Początkowo widoczne są na nich uwodnione plamy, które z biegiem czasu stają się brunatne i zasychają. Cechą charakterystyczną tej choroby jest też to, że wokół brunatnych plam może wystąpić jasna obwódka. W miejscach występowania zmian chorobowych na liściach po zaschnięciu plamek w blaszkach liściowych powstają dziurki.

Najniebezpieczniejsze w tej chorobie jest jednak porażenie zdrewniałych pędów, którego objawem mogą być rozległe zrakowacenia i nekrozy. Często towarzyszą im charakterystyczne wycieki gumy.
W walce z patogenem wywołującym raka bakteryjnego ważne są: zabezpieczanie ran po cięciu, jak również zabiegi fungicydami miedziowymi.

Na zdjęciach – postęp wegetacji w jednym z sadów w woj. kujawsko-pomorskim.
20 kwietnia 2021

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!