Choroby cebuli – jakie opryski na cebulę przy chorobach grzybowych?
Zarejestrowani mogą więcej!

Choroby cebuli – jakie opryski na cebulę przy chorobach grzybowych?

15 maja 2024

Plantatorzy każdego roku zmagają się z coraz większą presją chorób, szkodników czy chwastów w cebuli – jednej z najpopularniejszych upraw warzywniczych w Polsce. Czy można skutecznie zaradzić tym problemom? I czy są inne niż środki ochrony roślin metody na to, by zwalczyć uporczywe choroby cebuli?

Choroby cebuli – jakie opryski na cebulę przy chorobach grzybowych?

Najczęstsze choroby grzybowe cebuli


Od kilku lat na wielu plantacjach można obserwować coraz częstsze ataki patogenów wywołujących różnego rodzaju choroby cebuli. Niezwykle problematyczne są patogeny wywołujące choroby odglebowe. Mogą one ujawniać się we wczesnych fazach rozwojowych cebuli, powodując zgorzele siewek, ale także w późniejszym okresie – w postaci gnicia cebuli od piętki czy różowienia korzeni. Występowanie tych chorób może wiązać się zarówno z nieprawidłowym zmianowaniem, gdy cebula uprawiana jest w monokulturze, jak i z nieodpowiednią strukturą gleby, skłonną do zaskorupiania się.
 

Choroby cebuli – Fusarium spp


Głównym sprawcą zarówno zgorzeli, jak i problemów z gniciem, jest Fusarium spp. Patogen ten występuje powszechnie na wielu polach. Może być przenoszony z glebą, wodą i wiatrem, a także przez owady. Pojawienie się choroby w początkowej fazie wschodów i wzrostu jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do żółknięcia i przewężenia tkanek liści oraz do zamierania roślin. Jeśli do porażenia dojdzie w późniejszym etapie wegetacji, objawia się ono gniciem piętki, często można także zaobserwować pojawienie się grzybni. Szczypior takiej rośliny żółknie i więdnie, a ją samą można łatwo wyjąć z gleby, co jest spowodowane uszkodzeniem korzeni. Choroba może uwidocznić się dopiero podczas zbioru lub przechowywania.

Choroby cebuli zwalczanie – preparaty biologiczne i ich znaczenie w walce z chorobami grzybowymi


Tradycyjne metody zwalczania chorób często polegają na stosowaniu pestycydów. Jednak ochronę roślin powinno się prowadzić zgodnie z zasadami Integrowanej Produkcji (IP), które w pierwszej kolejności do zwalczania agrofagów zalecają wykorzystanie metod niechemicznych (agrotechniczne, mechaniczne, biologiczne).

Cieszy fakt, że coraz więcej plantatorów korzysta z dostępnych preparatów biologicznych, jako bardziej przyjaznych dla środowiska i zdrowszych dla ludzi. Preparaty biologiczne mogą w dłuższym czasie ograniczać populacje szkodliwych organizmów. Ze względu na wolny mechanizm działania, biopreparaty należy stosować zapobiegawczo, a zabiegi powinny być wykonane precyzyjnie.

W ograniczaniu chorób odglebowych bez wątpienia istotne są zmianowanie i agrotechnika, a więc wszelkiego rodzaju działania zapobiegające porażeniu. Skutecznym rozwiązaniem mogą być ponadto preparaty biologiczne o działaniu prewencyjnym.
 
Zebraliśmy najlepsze propozycje dla gospodarstw uprawiających cebulę i przedstawiliśmy je w formie e-katalogu.

Ochrona cebuli przed chorobami grzybowymi – preparaty biologiczne wspierające ochronę cebuli przed Fusarium 


Przykładem rozwiązania biologicznego jest produkt Elbio Fungibactis – skuteczny preparat profilaktyczny. Swoje działanie zawdzięcza bardzo wysokiej koncentracja bakterii 10^12 CFU/ml. Można go z powodzeniem stosować do ochrony cebuli przed chorobami.

Zawarte w preparacie mikroorganizmy szybko zasiedlają roślinę i nie dopuszczają do ekspansji patogenów grzybowych oraz bakteryjnych. Ponadto wytwarzają swoiste antybiotyki, które hamują rozwój patogenów, a produkowane enzymy rozpuszczają ściany komórkowe grzybów.

Wyselekcjonowane w preparacie Elbio Fungibactis mikroorganizmy wytwarzają enzymy, witaminy, aminokwasy, kwasy organiczne, które odżywiają roślinę i stymulują ją do wytwarzania auksyn (naturalna odporność).

Ekologiczna ochrona cebuli przed chorobami grzybowymi – Elbio Fungibactis

W składzie produktu Elbio Fungibactis znajduje się 5 szczepów szlachetnych bakterii oraz grzybów z rodzaju Saccharomyces cerevisiae. Działa on w dwóch aspektach. Pożyteczne mikroorganizmy z preparatu Elbio Fungibactis namnażają się na powierzchni liści, tworząc swoistą barierę ochronną przed sprawcami chorób. Podczas procesu namnażania wytwarzają one kwas mlekowy, który ma działanie fitosanitarne. Ogranicza liczebność oraz rozwój sprawców chorób w glebie, wpływając na poprawę stanu sanitarnego środowiska glebowego.

Elbio Fungibactis może być stosowany we wszystkich roślinach uprawnych. Największą zaletą jest brak okresu karencji, dlatego może być stosowany również w bliskim okresie przed planowanym zbiorem, co jest największą zaletą w sadownictwie czy warzywnictwie.
 

Biologiczna ochrona cebuli przed chorobami, która skutecznie zabezpieczy rośliny


Wybierając preparaty biologiczne należy pamiętać o kilku zasadach. Istotne jest wykonywanie oprysków podczas odpowiednich warunków atmosferycznych, najlepiej w dni pochmurne lub w godzinach wieczornych. Nieprzestrzeganie instrukcji używania produktu może osłabić działanie preparatu. Poprawnie wykorzystana ochrona biologiczna może być równie skuteczna, jak środki chemiczne w walce z patogenami, a jest przy tym rozwiązaniem naturalnym i ekologicznym.

Zastawiasz się: choroby cebuli czym pryskać? Zachęcamy do kontaktu i rozmowy z naszymi doradcami handlowymi w celu wybrania odpowiednich preparatów. Frusto to sklep z nawozami i środkami ochrony roślin, gdzie znajdziesz m.in. preparaty mikrobiologiczne do ochrony cebuli przed chorobami grzybowymi.
 
Zebraliśmy najlepsze propozycje dla gospodarstw uprawiających cebulę i przedstawiliśmy je w formie e-katalogu.
Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!