Komunikat sadowniczy: ostatnie zabiegi ochronne przed zbiorami w sadach pestkowych
04 lipca 2025
Na kanale Frusto na YouTube pojawił się nowy komunikat sadowniczy. Tym razem omówiono ostatnie zabiegi przed zbiorem w sadach pestkowych. Na jakie zagrożenia narażone są wiśnie, czereśnie i śliwki?
Ochrona sadów pestkowych
Jak wskazuje Barbara Błaszczyńska – doradca sadowniczy Elvita, trwa wybarwianie i dojrzewanie wiśni, późniejszych odmian czereśni. Śliwy w zależności od odmian są jeszcze w okresie rozwoju owoców i początkowej fazie ich dojrzewania. Należy zaplanować ostatnie zabiegi zabezpieczające owoce i liście przed chorobami i szkodnikami.
Gorzka zgnilizna wiśni
W maju i czerwcu opady deszczu były dość regularne i niejednokrotnie bardzo intensywne. W wielu rejonach towarzyszyły im gwałtowne burze gradowe, które uszkadzały owoce śliw i czereśni, ułatwiając rozwój moniliozy. Warunki te sprzyjały także gorzkiej zgniliźnie wiśni i drobnej plamistości liści drzew pestkowych.
Drobna plamistość liści drzew pestkowych
W sadach wiśni i czereśni kontynuuje się zwalczanie drobnej plamistości liści, ale tylko tam, gdzie widoczne są objawy choroby. Konieczna jest regularna lustracja liści. Jak podkreśla Barbara Błaszczyńska, objawów choroby szukamy na górnej stronie najstarszych liści.
Drobna plamistość liści drzew pestkowych– zwalczanie
W przypadku zagrożenia drobną plamistością liści drzew pestkowych, przed zbiorami doradca zaleca sięganie po fungicydy o odpowiednim okresie karencji, uwzględniając przy tym wcześniejsze zabiegi, by nie przekroczyć limitu aplikacji danej grupy chemicznej.
Jak wskazuje doradca, w sadach wiśniowych kontynuujemy zwalczanie gorzkiej zgnilizny. Okres wybarwiania się i dojrzewania owoców to najważniejszy czas zabezpieczania ich przed tym patogenem, bo im bliżej zbiorów, tym owoce stają się bardziej podatne na tę chorobę mogącą znacznie obniżyć wielkość i jakość plonu wiśni. Wskazana jest kontynuacja ochrony aż do zbiorów.
Zwalczanie moniliozy
W sadach czereśni i śliw należy nadal zwalczać brunatną zgniliznę (moniliozę). Infekcjom sprzyja deszczowa pogoda oraz uszkodzenia owoców – zarówno po gradobiciach, jak i wskutek naturalnych pęknięć skórki. U czereśni intensywne opady często powodują pękanie dojrzewających owoców, co ułatwia wnikanie patogenów i przyspiesza gnicie, zwłaszcza w gronach. Przy wyborze fungicydów należy przeanalizować fungicydy z okresu kwitnienia i te zastosowane do tej pory, aby znowu nie przekraczać dopuszczalnej ilości zabiegów daną grupą chemiczną i uwzględniać ich rotację. Wybierając fungicydy przez zbiorami musimy przede wszystkim uwzględniać też okres karencji.
Nasionnica trześniówka
W dalszym ciągu w wielu lokalizacjach obserwuje się intensywne loty nasionnic – także w sadach wiśniowych. Należy regularnie monitorować pułapki lepowe aż do 7 dni przed zbiorem. To ważne, by odpowiednio dobrać insektycyd z karencją dostosowaną do planowanego terminu zbioru poszczególnych odmian.
Owocówka śliwkóweczka
W śliwach zwalczanie owocówki śliwkóweczki należy kontynuować po stwierdzeniu kilkunastu lub więcej motyli w pułapkach feromonowych w ciągu tygodnia. Obecnie w wielu lokalizacjach trwa bardzo intensywny lot tego szkodnika.
Nawożenie dolistne
W ostatnim miesiącu przed zbiorem zaleca się dolistne nawożenie fosforem i potasem, by poprawić wielkość i wybarwienie owoców, stosując je przemiennie z nawozami wapniowymi lub ich mieszaninami z krzemem.
Jak wygląda ochrona wiśni przed chorobami, jakie opryski w sadzie śliwowym należy stosować oraz jaki oprysk na czereśnie będzie odpowiedni? Szczegóły w filmie: