Komunikat warzywniczy 30.06.2025 // Wciornastek w cebuli – jak go rozpoznać i skutecznie zwalczyć?
Zarejestrowani mogą więcej! Załóż konto, aby się przekonać

Komunikat warzywniczy 30.06.2025 // Wciornastek w cebuli – jak go rozpoznać i skutecznie zwalczyć?

02 lipca 2025

Dlaczego presja wciornastka w uprawie cebuli jest w tym roku tak duża? Jakie są objawy jego żerowania? Co zrobić, by ochrona cebuli była skuteczna? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań zawiera komunikat warzywniczy na kanale Frusto na YouTube.

Młode zielone pędy cebuli rosnące w rzędach na polu
Warzywnicy coraz częściej zgłaszają problemy z wciornastkiem. Pod koniec czerwca Monika Lewandowska – doradca Frusto Serwis odwiedziła jedną z plantacji, by opowiedzieć o tym, jakie zagrożenie stanowi wciornastek w cebuli.

Wciornastek to mały owad, który potrafi wyrządzić ogromne szkody. Żeruje, wysysając soki z komórek roślinnych i uszkadzając szczypior. Efektem jego obecności są zaburzenia wzrostu, spadek jakości i większa podatność roślin na infekcje grzybowe.

Szkodniki cebuli


Jak wskazuje Monika Lewandowska, pierwsze oznaki żerowania wciornastka to srebrzyste, matowe przebarwienia na liściach. Z czasem liście zaczynają zasychać, skręcać się, a roślina wyraźnie wolniej rośnie. Uszkodzenia mechaniczne ułatwiają też wnikanie patogenów grzybowych – dlatego presja wciornastka i chorób często idzie w parze.
 

Ochrona roślin cebulowych


Wciornastek w cebuli chowa się najczęściej u nasady szczypioru – czyli tam, gdzie wyrastają nowe liście, w pachwinach liści, między młodszymi liśćmi i w ich załamaniach. Dlatego tak ważna jest codzienna obserwacja roślin!


Szkodniki warzyw


Uwaga! Jak wskazuje doradca, nie tylko uprawa cebuli jest zagrożona – warto także przeprowadzać monitoring wciornastka w uprawie pora, ogórka, fasoli, papryki i kapusty, ponieważ tam też występuje często! 
 

Wciornastek – zwalczanie


Im szybciej obecność wciornastka zostanie wykryta, tym większa szansa, że nie wyrządzi on dużych szkód.


Pyretroidy w cebuli i adiuwanty w ochronie roślin


Jak wskazuje doradca, już podczas zabiegów herbicydowych warto dodawać pyretroidy – działają  kontaktowo i mogą ograniczyć wciornastki bytujące na chwastach.
W fazie 3-5 liści, jeśli obserwujemy 2-3 osobniki na szczypiorze, należy zastosować preparat o działaniu systemicznym.
W praktyce często w tym czasie wykonywany jest też zabieg fungicydowy – i wielu producentów dodaje wtedy adiuwanty silikonowe.
Jak wskazuje Monika Lewandowska, doświadczenia pokazuję, że lepiej wykonać zabieg insektycydowy dzień wcześniej, by ułatwić substancji czynnej szybkie przenikanie do wnętrza rośliny. W celu zwiększenia skuteczności zabiegu rekomenduje dodatek adiuwanta olejowego.

Szczegóły i więcej wskazówek dotyczących tego, jak zwalczyć wciornastka – w filmie.

Strefa wiedzy