Rola miedzi i siarki w początkowym etapie sezonu sadowniczego cz. 1

19 grudnia 2023

Produkty siarkowe i miedziowe są podstawą pierwszych wczesnowiosennych zabiegów (miedź siarka – oprysk) w walce z ważnymi patogenami w sadach jabłoni, grusz, śliw, brzoskwini i moreli oraz na plantacjach roślin jagodowych.

Rola miedzi i siarki w początkowym etapie sezonu sadowniczego cz. 1

Miedź i siarka w sadownictwie


W sadach jabłoni i grusz produkty miedziowe i siarkowe są/powinny być corocznie wykorzystywane wiosną do pierwszych zabiegów przeciwko ważnym agrofagom. Pod znaczeniem słowa „produkty” są fungicydy i nawozy miedziowe/siarkowe. Niestety, z roku na rok ubywa fungicydów, szczególnie tych miedziowych (są wycofywane i tracą rejestrację).

Możliwości ich aplikacji (opryski siarką i miedzią) są ograniczane tylko do określonych gatunków sadowniczych i tylko do niektórych faz fenologicznych np. od niedawna w wiśniach w PORS brakuje fungicydów miedziowych na raka bakteryjnego w tych najbardziej newralgicznych okresach możliwych infekcji – po zbiorze owoców i w okresie opadania liści. Dlatego szczególnie tam, gdzie brakuje zarejestrowanych rozwiązań fungicydowych, trzeba posiłkować się zamiennie nawozami miedziowymi i siarkowymi. W ofercie firmy Frusto sadownik ma do wyboru nawozy miedziowe: Elvita Miedź 50 WP, Elvita Miedź 380 SC, Elvita Prevent i nawóz siarkowy (a siarka jest w nawozie) Elvita Eskar.
 

Wykorzystując nawóz Elvita Prevent jako ochrona, jednocześnie niwelujemy niedobory miedzi u roślin

W sadach jabłoni i grusz nawóz miedziowy Elvita Prevent można zastosować w okresie wczesnej wiosny przeciwko pierwszym infekcjom parcha jabłoni, zarazie ogniowej, dodatkowo nawozy miedziowe stanowią kontynuację zabiegów z okresu spoczynku drzew, ograniczających choroby kory i drewna. Faza nabrzmiewania, pękania pąków i dalej mysiego uszka to czas na te pierwsze zapobiegawcze zabiegi (opryski) produktami miedziowymi solo, skierowanymi przede wszystkim na pierwsze infekcje parcha (a przy okazji ograniczającymi zarazę ogniową).

W zależności od pogody wykonuje się wiosną 2-3 aplikacje (do 3 razy – szczególnie jeśli wiosna jest chłodna, a rozwój drzew spowolniony). Dopiero w sytuacji większego zagrożenia ze strony parcha (stwierdzone pierwsze dojrzewające zarodniki workowe gotowe do infekcji – na podstawie obserwacji modeli chorobowych), do produktu miedziowego dodaje się ditianon np. Delan/Dynamo 700 WG lub rezygnujemy już z zabiegów miedziowych na rzecz ditianonu.
 

Siarka w nawozach – kiedy stosować nawozy siarkowe?

Z kolei nawóz siarkowy Elvita Eskar (obok fungicydów siarkowych) jest bardzo wskazany/wręcz nieodzowny do pierwszych zabiegów przeciwko mączniakowi jabłoni (szczególnie na odmianach wrażliwych jabłoni i przy większej presji patogena). Włączamy go do ochrony w okresie mysie ucho/zielony pąk do fazy różowego pąka, kiedy to rozpoczynamy prowadzenie równorzędnej walki z parchem i mączniakiem jabłoni. Aplikujemy wówczas najczęściej mieszaniny zbiornikowe na bazie ditianonu, ale zastępujemy produkt miedziowy – siarkowym np. Elvitą Eskar + Dynamo/Delan 700 WG. Planujemy zabiegi taką mieszaniną co około 7 dni (ta działa zapobiegawczo przed wystąpieniem potencjalnych infekcji), aby pokryć kolejne pojawiające się nowe tkanki do fazy początku różowego pąka.

Jeśli jednak będzie potrzebny dodatkowy zabieg interwencyjny na parcha produktem z substancją aktywną „dodyna”, do niego także można dodać siarkę, aby nie rezygnować z zabiegu na mączniaka. Bardzo ważną wartością dodaną aplikacji siarką (siarka jako oprysk) jest również to, że stwarza ona niekorzystne środowisko dla przędziorków i pordzewiaczy (które stopniowo rozwijają się z jaj – przędziorek owocowiec, czy wychodzą z miejsc zimowania – chmielowiec). Przed kwitnieniem odpowiednie dawki siarki dla roślin w nawozach to 6 do 7,5 kg/ha, chociaż lepiej podawać siarkę w mniejszych dawkach, ale systematycznie w krótszych odstępach czasowych np. 1 x na tydzień, niż w większych – rzadziej.
Od fazy różowego pąka i dalej kontynuuje się walkę z parchem i mączniakiem, jednak rezygnujemy wtedy z produktu siarkowego na rzecz dobrego fungicydu na mączniaka np. Talius Sad czy Revyona, a w czasie kwitnienia także Domark/Alcedo, Topas 100 EC, Nimrod 250 EC czy produkty z grupy SDHI: Fontelis 200 SC, Sercadis czy Luna Experience 400 SC.
 

Korzystny wpływ miedzi na rośliny – Elvita Prevent

Elvita Prevent to silnie skoncentrowany płynny zawiesinowy nawóz miedziowy, zawierający niskocząsteczkową miedź w postaci tlenochlorku miedzi. Jest bardzo przydatny w sadach i jagodnikach do pierwszych zabiegów ochrony.

Preparat jest płynnym, silnie skoncentrowanym nawozem zawiesinowym, zawierającym niskocząsteczkową miedź w postaci tlenochlorku miedzi (70 % czyli 700 g/l), która jest znana ze swoich właściwości bakteriobójczych i grzybobójczych, wykazująca wysoką skuteczność w zwalczaniu chorób bakteryjnych, hamuje także choroby pochodzenia grzybowego.

Kluczowym jego wyróżnikiem jest to, że produkt cechuje duża gęstość i bardzo małe cząsteczki nawozu, które szybko i efektywnie przedostają się do tkanek rośliny, gwarantując maksymalne pokrycie drzew i przyleganie warstwy ochronnej produktu do tkanki drzew, a w efekcie – wysoko skuteczną ochronę.

Elvita Prevent to dobre pokrycie drzew i krzewów, wysoka odporność na zmywanie. Polecana dawka dla roślin sadowniczych zawiera się w przedziale 0,8-3,5 l/ha.
 

Siarka w nawozach – Elvita Eskar

Z kolei Elvita Eskar to nawóz mineralny, który składa się w 80% z siarki. Co daje siarka dla roślin? Odgrywa istotną rolę w procesie wzrostu roślin uprawnych, a także bierze udział w procesach kwitnienia i syntezy kwasów tłuszczowych. Siarka jest ponadto głównym budulcem białek – stanowi podstawę produkcji aminokwasów siarkowych. Nie bez znaczenia jest też fakt, że nawóz siarkowy ma właściwości fitosanitarne i podobnie jak fungicydy siarkowe pomaga w ograniczaniu mączniaków w sadach jabłoni, dziurkowatości liści w sadach śliw, a dodatkowo ogranicza także wiosenny rozwój przędziorków/pordzewiaczy/roztocza truskawkowa/wielkopąkowca porzeczkowego. Zalecana dawka dla sadów i krzewów jagodowych wynosi 4-6 kg.

Wszystkie wyżej wymienione środki dostępne są w naszym sklepie z nawozami. W razie pytań dotyczących oferty, zapraszamy do kontaktu.
Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!