Przechowalnictwo warzyw kapustnych – jak przechowywać warzywa?
Zarejestrowani mogą więcej!

Przechowalnictwo warzyw kapustnych – jak przechowywać warzywa?

12 września 2024

Jednym z najtrudniejszych elementów uprawy warzyw kapustnych jest przechowywanie warzyw i odpowiednie przygotowanie uprawy do przechowania. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak zabezpieczyć uprawy przed rozwojem patogenów już od momentu produkcji lub zakupu rozsady.

Przechowalnictwo warzyw kapustnych – jak przechowywać warzywa?

Utrzymanie roślin w dobrej kondycji, pozbawionych chorób i uszkodzeń powodowanych przez szkodniki jest kluczem dla zapewnienia jakości przechowalniczej zebranego plonu. Prawidłowy dobór zabiegów jest gwarantem utrzymania zdrowotności roślin. 

 

Produkcja rozsady i jej wpływ na przechowywanie warzyw

 

Zabezpieczenie roślin w początkowej fazie uprawy przed szkodnikami poprzez zastosowanie preparatu Verimark jest najskuteczniejszym rozwiązaniem zapewniającym ochronę przed szkodnikami na początku uprawy. Kolejnym ważnym elementem przygotowania roślin do uprawy jest zabezpieczenie roślin przed rozwojem chorób zgorzelowych – tutaj nieodzowne jest podlewanie rozsad preparatem Previcur Energy 840 SL.

 

Przechowalnictwo warzyw a niedobór mikroelementów w uprawach, nawożenie wapniem, nawożenie borem


W trakcie wegetacji rośliny kapustne należy zabezpieczyć przed powstaniem jamistości oraz tipburnem (choroby przechowalnicze kapusty) – zabiegiem, który będzie wpływał ograniczająco na rozwój tych zaburzeń fizjologicznych jest połączenie nawozów dolistnych zawierających szybko przyswajalny wapń oraz bor np.: Elvita Alfa w połączeniu z Elvita Bor. Deformacje powodowane przez zaburzenia fizjologiczne sprawiają, że zebrany plon traci swoją wartość handlową oraz jego przechowywanie staje się kłopotliwe ze względu na ponoszone koszty przy dużym udziale plonu nie handlowego w magazynie.
 

Przechowalnictwo warzyw kapustnych – miedź w warzywach


Dużym problemem w uprawie warzyw kapustnych w przeciągu ostatnich lat jest rozwój chorób bakteryjnych – czarna zgnilizna kapusty wywoływana przez bakterie z rodzaju Xanthomonas. Stosowanie ochrony fungicydowej w oparciu dostępne substancje czynne nie ogranicza rozwoju chorób bakteryjnych, ochrona roślin polega na stosowaniu preparatów miedziowych wspierających zahamowanie rozwoju patogenu.

Zabiegi te są szczególnie istotne przy zmiennych warunkach pogodowych, wysokiej wilgotności i dużej różnicy temperatur. Należy zadbać o dobre pokrycie roślin w celu zapewnienia lepszej efektywności preparatów miedziowych. Przy wykonywaniu zabiegów warto zwiększyć dawkę cieczy roboczej do minimum 350-400 l/ha przy jednoczesnym wykorzystaniu dysz drobnokroplistych. Skutecznym rozwiązaniem będzie zastosowanie rozwiązań takich jak Elvita Prevent oraz Elvita Miedź 380 SC, dostępnych w sklepie z nawozami.
 

Choroby przechowalnicze kapusty i polecane preparaty


Wśród chorób, które w największym stopniu wpływają na zdolność przechowalniczą, są zgnilizna twardzikowa oraz szara pleśń. Sklerocja zgnilizny twardzikowej potrafią pozostać w glebie powyżej 8 lat, dlatego tak ważne jest zadbanie o prawidłową ochronę fungicydową upraw, co poprawi warunki przechowywania warzyw. Zadbanie o rośliny już od początkowej fazy wzrostu po wysadzeniu w grunt daje szansę na uzyskanie zdrowego plonu wysokiej jakości.

Jednym z rozwiązań wpływających na ograniczenie rozwoju chorób przechowalniczych jest zastosowanie preparatów opartych o takie substancje jak boskalid i piraklostrobina – np.: Cobalt, Signum. Wskazane jest również przemienne stosowanie fungicydów w celu ograniczenia możliwości wystąpienia uodpornienia się patogenów – można uzupełnić zabiegi o preparaty takie jak Scorpion oraz Luna Experience.
Podczas wykonywania zabiegów należy zwrócić szczególną uwagę na przygotowanie zabiegu – obniżenie pH oraz zmiękczenie cieczy roboczej. Gotowym rozwiązaniem uzupełniającym jednocześnie nawożenie dolistne oraz poprawiającym parametry cieczy roboczej jest Elvita Kanon.

W trakcie uprawy warto zadbać również o ograniczenie presji szkodników – uszkodzenia przez nie powodowane stają się drogą dla infekcji patogenów. W uprawie warzyw kapustnych mogą być stosowane preparaty takie jak Benevia, Movento oraz Spintor – ich skuteczność jest również ściśle uzależniona od prawidłowego przygotowania cieczy roboczej.
Wśród rozwiązań skutecznie chroniących rośliny przed rozwojem larw mamy również preparaty biologiczne takie jak Elbio Pest, który skutecznie ogranicza rozwój larw śmietki kapuścianej oraz tantnisia krzyżowiaczka.
Brak okresu karencji daje producentowi bezpieczeństwo uprawy bez pozostałości pestycydów, które mogą występować w zebranym plonie i sprawić, że będzie on nie handlowy.
 

Warunki przechowywania warzyw – jak przechowywać warzywa zimą?


Podczas zbioru warzyw kapustnych należy zadbać o prawidłowe warunki zbioru – oprócz unikania uszkodzeń mechanicznych zbieranego plonu ważne jest również zachowanie odpowiedniej temperatury surowca – najlepiej poniżej 7 stopni Celsjusza, przy czym unikamy przemarznięcia roślin. Zachowanie odpowiedniego zakresu temperatur podczas zbioru zabezpiecza rośliny przed szokiem termicznym.

Warzywa kapustne powinny być przechowywane w chłodniach z regulowaną temperaturą oraz wilgotnością – takie warunki dają gwarancję uzyskania najwyższej jakości plonu po przechowaniu. Optymalne temperatury dla przechowywania kapusty wynoszą od 0,5 do 2 stopni Celsjusza przy zachowaniu wysokiej wilgotności powyżej 98% – warunki te stanowią klucz dla zachowania jakości handlowej plonu – w szczególności jędrności i turgoru roślin.
 
12 września 2024

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!

Strefa wiedzy