Owocne rozwiązania podczas konferencji "Frusto w sadzie"
Zarejestrowani mogą więcej! Załóż konto, aby się przekonać.

Owocne rozwiązania podczas konferencji "Frusto w sadzie"

23 sierpnia 2022

11 sierpnia we Wrockach i Małkach (woj. kujawsko-pomorskie) odbyła się konferencja „Frusto w sadzie – Owocne rozwiązania”. Było to pierwsze tego typu spotkanie organizowane przez firmę, które łączyło konferencję merytoryczną z pokazami praktycznymi w gospodarstwie sadowniczym.

Owocne rozwiązania podczas konferencji  "Frusto w sadzie"

Część merytoryczna 

W trakcie odbywającej się we Wrockach części merytorycznej, licznie zgromadzeni goście wysłuchali prelekcji przedstawicieli branży sadowniczej. Podjęte zostały tematy technologii upraw, omówione na podstawie wyników najnowszych doświadczeń przeprowadzonych we wdrożeniowym sadzie jabłoniowym, a także zagadnienia związane z ochroną przeciwko najgroźniejszym szkodnikom i skutecznymi metodami ich zwalczania.

Prelegentami wydarzenia podczas części merytorycznej byli:

Marta Chełmoniewicz-Hubert – koordynator do spraw rynku w firmie Frusto, która opowiedziała  o kreacji, inspiracji i ewolucji firmy. Prelegentka poruszyła temat zmian zachodzących we Frusto, które mają na celu zwiększenie jakości obsługi klienta. Jednym z głównych działań jest  zwiększenie liczby stacji meteo, pozwalających na generowanie dokładniejszych komunikatów sadowniczych. Kolejną nowością jest platforma zakupowa e-Frusto, która prężnie działa już od kilku tygodni. Jak wyjaśniła Marta Chełmoniewicz-Hubert, każdy klient otrzymuje swój indywidualny login i hasło, za pomocą których ma dostęp do wszystkich danych, m.in. faktur, należności, historii zamówień. Zapowiedziano także stworzenie aplikacji mobilnej na telefony komórkowe;

Łukasz Lewandowski – prezes firmy Frusto, który poruszył bardzo istotny temat efektywnego zwalczania najgroźniejszych  szkodników, które można spotkać w sadach; 

Artur Srokosz – przedstawiciel firmy BASF, który przybliżył ofertę preparatów przeznaczonych do uprawy czereśni;

Alina Mikut z firmy Elvita, która przedstawiła wyniki stosowania preparatu Elbio Terra Ivo w uprawach sadowniczych;

dr Marek Tański z firmy Elvita,  który poruszył temat poprawy efektywności działania podstawowych środków produkcji wykorzystanych w gospodarstwach sadowniczych. 

Część praktyczna

W dalszej kolejności uczestnicy konferencji przenieśli się do położonego w Małkach nowoczesnego gospodarstwa sadowniczego, w którym jego właściciel – Krzysztof Krajewski, prowadzi uprawę czereśni, a w planach ma wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, które wzniosą jego uprawy na nowy, jeszcze wyższy poziom. 

Część praktyczna podzielona została na trzy etapy. W trakcie pierwszego, ekspert firmy Elvita – Marcin Frączkowski przeprowadził doświadczenie, które pokazywało wpływ pH cieczy roboczej na skuteczność wykonywanych zabiegów.

Dalej przeprowadzono cięcie czereśni, które omówił Szymon Kamiński – specjalista upraw sadowniczych i jagodowych, plantator oraz ogromny pasjonat tego tematu.

Kolejnym  punktem tej części spotkania była rozmowa z właścicielem gospodarstwa, który  opowiedział o swoich doświadczeniach oraz planach na rozbudowę części sadu, na której prowadzona jest uprawa czereśni. Chcąc prowadzić ją bez ryzyka niepowodzeń, Krzysztof Krajewski ma w planach uprawę pod osłonami. W ten sposób plantator stworzy mikroklimat dostosowany do uprawy czereśni, eliminując tym samym wszelkie czynniki stresogenne, które występują w warunkach naturalnych. Właściciel gospodarstwa chce koordynować uprawę w każdej fazie wegetacji, mając nad nią stałą kontrolę.

Spotkanie dostarczyło odwiedzającym wiedzy z zakresu optymalnej ochrony i nawożenia upraw sadowniczych. Był to też doskonały czas na wymianę doświadczeń dotyczących przebiegu sezonu wegetacyjnego oraz na odnalezienie inspiracji do rozwoju własnego gospodarstwa. 

Zorganizowana przez firmę Frusto konferencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród sadowników. Frekwencja podczas wydarzenia wyniosła około 150 osób.
23 sierpnia 2022

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!