Konferencja Frusto w sadzie – owocne rozwiązania. Edycja III 13.06.2024 r.
Zarejestrowani mogą więcej!

Konferencja Frusto w sadzie – owocne rozwiązania. Edycja III 13.06.2024 r.

18 czerwca 2024

Frusto w sadzie – owocne rozwiązania, to już III edycja wydarzenia organizowanego przez firmę Frusto, które łączy konferencję merytoryczną ze spotkaniem w sadzie jabłoniowym. Tegoroczna edycja odbyła się w powiecie grójeckim, w miejscowości Belsk Duży – istnym zagłębiu sadownictwa.

Konferencja Frusto w sadzie – owocne rozwiązania. Edycja III 13.06.2024 r.

Konferencja podzielona była na dwie części. W trakcie pierwszej skupiono się na przebiegu sezonu wegetacyjnego 2024.  Podkreślono znaczenie nowoczesnych technologii i innowacyjnych metod w dzisiejszym sadownictwie, wskazując, jak ważne jest łączenie tradycyjnych praktyk z nowoczesnymi rozwiązaniami, aby sprostać wyzwaniom współczesnego rynku. 

W trakcie prelekcji eksperci oraz osoby z branży rolniczej dzielili się swoimi doświadczeniami, wnioskami z przebiegu sezonu oraz technikami, które wspierają rozwój gospodarstw sadowniczych. Wskazywano wyzwania, z jakimi borykają się sadownicy (m.in. presja szkodników), proponując konkretne, skuteczne rozwiązania.

    • Barbara Błaszczyńska, doradca ds. sadownictwa z firmy Frusto, zabrała uczestników konferencji w podróż przez początek sezonu 2024, prezentując analizy tego, co dotychczas wydarzyło się w sadach jabłoniowych i jaki miało to wpływ na uprawy, a następnie opowiedziała, jak na te wyzwania reagował zespół doradczy Frusto. 
    • Anita Górna-Rybacka zaprezentowała nowoczesne doradztwo Frusto Serwisu – innowacyjne wsparcie, które jest dostępne na wyciągnięcie ręki każdego sadownika.
    • Łukasz Lewandowski, prezes Frusto, przedstawił prognozy dalszego przebiegu sezonu wegetacyjnego, wyzwania, z jakimi mogą spotkać się sadownicy oraz zalecenia, które pomogą maksymalnie wykorzystać każdy kolejny dzień w drugiej części sezonu.
    • Alina Mikrut, prezes firmy Elvita, poruszyła temat, który każdego sadownika motywuje do rozważań – czy w dobie smartfonów potrzebujemy jeszcze tradycyjnego doradztwa, gdy rozwój sztucznej inteligencji jest tak dynamiczny? Nowoczesne technologie mogą być dużym wsparciem, jednak wciąż nie są na tyle precyzyjne i nieomylne, aby móc na nich polegać. Dlatego fachowe doradztwo bezpośrednie, wciąż pozostaje niezastąpione. 
    • dr hab. Katarzyna Golan z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przedstawiła temat presji bardzo groźnego dla upraw sadowniczych szkodnika, jakim jest tarcznik. Omówiła metody rozpoznania, a także zwalczania oraz ochrony przed tarcznikiem, które mogą zwiększyć szanse na wysokie i jakościowe plony. 

Po prelekcjach uczestnicy konferencji przenieśli się do gospodarstwa sadowniczego pana Jerzego Jasiorowskiego – wieloletniego praktyka i pasjonata sadownictwa. Ta praktyczna część czerwcowego wydarzenia składała się z trzech głównych punktów.
    1. Monitoring szkodników – Barbara Błaszczyńska przeprowadziła szczegółową lustrację plantacji, zwracając uwagę na metody skutecznego i racjonalnego zwalczania szkodników.
    2. Elvita – skuteczne rozwiązania w ujęciu tradycyjnym i mikrobiologicznym – Iwona Matyjasik i Ewelina Błaszkiewicz z firmy Elvita przedstawiły produkty wspierające tradycyjne podejście do uprawy, a także nowoczesne rozwiązania mikrobiologiczne, będące skutecznym i bardzo przyszłościowym wsparciem sadownictwa. 
    3. Owoce pracy: historia gospodarstwa sadowniczego – rozmowa z Jerzym Jasiorowskim, który podzielił się swoimi doświadczeniami w prowadzeniu sadu, opowiadając o wprowadzonych innowacjach i planach na przyszłość.
Frusto w sadzie – owocne rozwiązania to wydarzenie, które dostarcza nie tylko wiedzy i praktycznych umiejętności, ale przede wszystkim inspiracji do dalszego rozwoju. Spotkanie w Belsku Dużym pokazało, że innowacje i tradycja mogą iść w parze, a nowoczesne podejście do sadownictwa może przynieść obfite plony.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za  przybycie i aktywny udział. Jesteśmy przekonani, że zdobyta wiedza i nawiązane kontakty pomogą Wam w osiąganiu jeszcze lepszych wyników w Waszych gospodarstwach. Do zobaczenia na kolejnej edycji Frusto w sadzie – razem kształtujemy przyszłość sadownictwa!
Relację można obejrzeć na naszym kanale You Tube
Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!