Komunikat sadowniczy nr 7 z dnia 09.05.2018

22 lipca 2021

Prezentujemy rozwiązania i porady dotyczące aktualnych na dzień 09.05.2018 r. zabiegów w sadach.

Komunikat sadowniczy nr 7 z dnia 09.05.2018

Jabłoń: parch jabłoni

Wariant I: sady zabezpieczone
Brak opadów deszczu sprzyja dojrzewaniu zarodników workowych. Warunkiem kolejnych infekcji będzie wystąpienie opadów deszczu oraz długie utrzymanie zwilżenia liścia. Obecnie nawet słabe infekcje mogą być dużym utrudnieniem w skutecznej ochronie. W sadach, w których ostatni zabieg wykonano 4–5 dni temu, przed spodziewanymi opadami deszczu należy wykonać zabieg zapobiegawczy przy zastosowaniu np.: Scab 80 WG (1,88 kg/ha) + Evita Ochrona (1,5 l/ha)

Przez pierwszy okres wzrostu zawiązków, w którym występuje duże prawdopodobieństwo ordzawień, do zabiegów powinno się używać środków opartych na kaptanie, które skutecznie wypełniają ubytki w woskach skórki, co istotnie redukuje prawdopodobieństwo ordzawień. Dodatkowo fungicydy z grupy strobiluryn wykazują podobne działanie. Do kolejnych zabiegów nie powinno się wybierać grupy anilinopirymidyn, np. preparatów Mythos, Chorus, ze względu na słabsze działanie ochronne przeciwko parchowi jabłoni na zawiązkach owocowych. Do kolejnego zabiegu można użyć mieszaniny: Scab 80 WG (1,88 kg/ha) + Zato 50 WG (0,15 kg/ha) + Evita Ochrona (1,5 l/ha)
 
Wariant II: plamy parcha na liściach
W przypadku wykorzystania w tym sezonie grupy SDHI (Luna Experience 400 SC, Sercadis czy Fontelis 200 SC) należy zastosować rotację wykorzystywanych fungicydów. Jeżeli na blaszkach liściowych pojawiły się plamy parcha jabłoni, warto zastosować intensywniejszą ochronę: Scab 80 WG (1,88 kg/ha) + Cros 250 EC (0,2 l/ha) + Elvita Ochrona (1,5 l/ha)
 po upływie 5 dni
 Kaptan Plus 71,5 WP (2 kg/ha) + Elvita Ochrona (1,5 l/ha)

  
Jabłoń: ordzawienia zawiązków
 

Okres 6–8 tygodni po kwitnieniu cechuje się wysokim ryzykiem wystąpienia ordzawień. W związku z tym należy unikać działań zwiększających ryzyko ich wystąpienia. Zaliczamy do nich m.in.: stosowanie produktów miedziowych, węglanu potasu czy saletry wapniowej.
 
Do zabiegów ograniczających zalicza się zastosowanie gibereliny GA4/7. Warunkiem skutecznego zabiegu jest występowanie temperatury minimalnej 18 stopni Celsjusza. Wartość temperatury musi utrzymywać się przez określony czas, najlepiej minimum 6 godzin po zabiegu. Należy również pamiętać o zachowaniu odstępu 3–4-dniowego w odniesieniu do Regalisu.
 

Jabłoń: przerzedzanie zawiązków

Godnym uwagi preparatem jest Exilis 020 SL. Zabieg przerzedzania należy wykonać w temperaturze minimalnej 18 stopni Celsjusza, w dawce 7,5 l/ha. Optymalnym okresem jest wielkość zawiązków owocowych w przedziale 10–12 mm.
   

Jabłoń: szkodniki

Warto wykonywać lustrację sadów – głównie na obecność przędziorków oraz mszycy. Warunki pogodowe sprzyjają intensywnemu występowaniu mszyc. Obserwujemy już pojawienie się owocówki jabłkóweczki. W gospodarstwach, w których nie zostały wywieszone pułapki feromonowe, należy jak najszybciej to zrobić.
 
Tab. 1. Zakres środków zarejestrowanych do zwalczania przędziorków
 







Tab. 2. Zakres środków zarejestrowanych do zwalczania mszyc

  

Jabłoń: nawożenie

Należy skupić się na dostarczeniu niezbędnych składników pokarmowych, które zapewnią zoptymalizowanie plonu. Uzyskanie odpowiedniej jakości owoców zagwarantuje bardzo dobre warunki zbytu! SadBox Owoc to kompleksowy sposób dostarczenia niezbędnych składników pokarmowych po okresie kwitnienia!
 

Wiśnia, czereśnia: drobna plamistość liści

Obecnie występują sprzyjające warunki temperaturowe do wykonania zabiegu fungicydami układowymi. Rejestrację w uprawie wiśni i czereśni posiada Luna Experience 400 SC (0,6 l/ha). W przypadku wiśni zabieg można wykonać z fungicydem opartym na kaptanie (z rejestracją w uprawie wiśni).
 

Wiśnia, czereśnia: mszyce

Po przekroczeniu progu zagrożenia można zastosować np. Mospilan 20 SP. Jeżeli oczekujemy dłuższego działania, do zabiegu możemy wybrać Movento 100 SC, stosując 0,75 l/metr wysokości korony/ha. Zabieg pozwoli zabezpieczyć uprawy na dłuższy czas.
 
Dodatkowo w uprawie wiśni można zastosować produkt silikonowy Loksan EC w stężeniu 0,18 %. Produkt wykazuje mechaniczne działanie na szkodnika.
 
 
22 lipca 2021

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!