Komunikat sadowniczy nr 3 z dnia 10.04.2018 r.

22 lipca 2021

Ciepła i sucha pogoda sprzyja dojrzewaniu zarodników workowych. Ze względu na brak opadów zarodniki workowe nie wysiewają się, za to bardzo intensywnie dojrzewają.

Komunikat sadowniczy nr 3 z dnia 10.04.2018 r.

Dojrzałość zarodników parcha

Ciepła i sucha pogoda sprzyja dojrzewaniu zarodników workowych. Ze względu na brak opadów zarodniki workowe nie wysiewają się, za to bardzo intensywnie dojrzewają.Przy wystąpieniu w najbliższym czasie opadów deszczu, wystąpi wysokie ryzyko pierwszych wysiewów i lekkich infekcji pierwotnych parcha jabłoni. W części lokalizacji w kraju, w godzinach popołudniowych i wieczornych, zapowiadane są opady deszczu.

Zagrożenie: pierwsze infekcje parcha jabłoni 
Rozwiązanie: Elvita Miedź WP, Elvita Miedź 380 SC

Nie należy bagatelizować sytuacji zagrożenia parchowego. Zapobiegawcze wykonanie zabiegu preparatem Elvita Miedź WP lub Elvita Miedź 380 SC jest zabiegiem wystarczającym do skutecznej ochrony przed pierwszymi lekkimi infekcjami parcha jabłoni. Zabieg należy wykonać przed spodziewanymi w dniu dzisiejszym opadami deszczu. Ograniczenie zmycia miedzi przez deszcz można osiągnąć po dodaniu do zabiegu preparatu Opoker w dawce 0,4 l/ha. Zabiegi preparatami miedziowymi mają również ograniczające działanie przeciwko wystąpieniu Neonectria/Nectria galligena (rak drzew owocowych).

Częstą praktyką, w późniejszym okresie przed spodziewanymi opadami deszczu, jest stosowanie mieszaniny zbiornikowej produktu miedziowego (pełna etykietowa dawka) z Delanem 700 WG w dawce 0,3 kg/ha, co umożliwia lepszą ochronę nowych przyrostów. Dotyczy szczególnie odmian wchodzących szybko w okres wegetacji. W tym okresie nie stosujemy Delanu PRO! Zbyt mała masa liściowa.

Zagrożenie: mszyca
Rozwiązanie: Loksan EC/pyretroid

W części upraw sadowniczych mamy do czynienia z obecnością organizmów pożytecznych m.in. biedronek. Wykonanie zabiegu powinno być uzależnione od przyjętej strategii walki ze szkodnikami. Jeżeli wykazujemy dbałość o organizmy pożyteczne do zabiegu powinniśmy użyć produktów bezpiecznych np. Loksan EC w stężeniu 0,2%. W sytuacji braku obecności organizmów pożytecznych do zabiegu miedziowego powinniśmy dodać środek z grupy pyretroidów – np. Decis Mega 50 EW w dawce 0,25 l/ha. Do zwalczania mszyc nie zalecamy stosowania produktów systemicznych! Obecnie zbyt słabe ulistnienie - środki działające układowo nie będą skutecznie zwalczać szkodnika.

Zagrożenie: przędziorek owocowiec
Rozwiązanie: olej parafinowy

W części upraw wykonano zabiegi olejami parafinowymi. Optymalnym jednak momentem wykonania zabiegu jest okres od „mysiego ucha” do „zielonego pąka”. Zastosowanie oleju parafinowego powinno jednak być ściśle powiązane z aktywnością zimujących form przędziorka. Aplikacja powinna być wykonana na krótko przed wylęgiem larw z jaj zimowych. Daje ona gwarancję wprowadzenia warunków beztlenowych, czyli skutecznego uniemożliwienia wymiany gazowej. Podczas wykonywania zabiegu w fazie z dużym udziałem zielonej masy, nie należy wykonywać mieszanin zbiornikowych oleju z siarką – działanie fitotoksyczne.

Zagrożenie: fitotoksyczność
Rozwiązanie: bufor pomiędzy zabiegami

Jeżeli w krótkim czasie wykonany został zabieg przy użyciu oleju parafinowego na przędziorka owocowca, należy przestrzegać właściwego odstępu pomiędzy kolejnymi zabiegami fungicydowymi. Dotyczy w szczególności środków opartych na kaptanie, ditianonie czy siarce. Bezpieczny zakres czasowy dla kaptanu wynosi 10 dni, ditianonu - 7 dni, siarki - 7 dni.

Więcej informacji u przedstawicieli terenowych Frusto oraz pod numerem telefonu 668 682 124. Zachęcamy do kontaktu! 
 
22 lipca 2021

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!