Komunikat sadowniczy nr 2 z dnia 30.03.2018 r.

22 lipca 2021

Komunikat sadowniczy o sytuacji w sadach z dnia 30.03.2018 roki. Poznaj zagrożenia i rozwiązania.

Komunikat sadowniczy nr 2 z dnia 30.03.2018 r.

Sytuacja pogodowa w kraju jest silnie zróżnicowana. W dniu wczorajszym w części lokalizacji w kraju wystąpiły opady śniegu, które opóźnią wykonanie zabiegów nawożenia doglebowego i regeneracji gleby. 

Zagrożenie: niedobór składników pokarmowych
Rozwiązanie: Elplon Bezchlorkowy, Elplon Nitro, saletra amonowa, saletrzak
  W kwaterach, w których istnieje możliwość wjazdu, nie występuje okrywa śnieżna w najbliższym czasie, należy wykonać nawożenie azotowe stosując 30-40 kg N w czystym składniku (dawka dotyczy sadu owocującego). Dodatkowo w przypadku gruszy, stwierdzenia uszkodzonych wiązek przewodzących lub dużego „obłożenia” pąkami kwiatowymi, dawkę należy zwiększyć o 25%. Wykonanie zabiegu wczesną wiosną jest bardzo istotne, gdyż pozwala w pełni wykorzystać wilgotność gleby do szybszego rozpuszczenia zastosowanego nawozu. Dodatkowo gwarantuje pełną dostępność tego pierwiastka w okresie kwitnienia.
W przeliczeniu na masę towarową nawozu należy zastosować odpowiednio: 120 kg saletry amonowej/150 kg saletrzaku/150 kg Elplonu Nitro lub 350 kg Elplonu Bezchlorkowego ( dodatkowe zasilenie PK oraz mikroelementami).


Nawożenie potasem

  Nawożenie potasem powinno być ściśle powiązane z wynikami analizy opisującymi zasobność gleby, jak również zapotrzebowaniem poszczególnych odmian na ten pierwiastek. W chwili obecnej powinniśmy zaniechać stosowania nawozów zawierających potas w formie chlorkowej (sól potasowa, Korn-Kali). Najwłaściwszą i najbezpieczniejszą formą nawożenia potasowego jest siarczan potasu np. Elplon bezchlorkowy 12-12-15 + mikro, Elplon potasowo-siarczanowy, Elplon Ekspres, PatentKali, Kalisop.
  
Dawkowanie K w czystym składniku powinno wynosić: 100-150 kg potasu w czystym składniku. Wyższe dawki powinniśmy zastosować w uprawie grusz. Dawki nawozów potasowych należy uzależniać od wymagań poszczególnych odmian, zasobności gleby, jak również stosunku potasu do magnezu.

Zagrożenie: degradacja gleby
Rozwiązanie: Evita Humus WP/Elvita Humus L

W najbliższym z możliwych terminów umożliwiających wjechanie do sadu zalecamy rozważenie zastosowania kwasów humusowych (Evita Humus WP, Evita Humus L). Zabieg nabiera istotnego znaczenia szczególnie w przypadku sadów, w których występuje ograniczona dostępność do obornika. Zastosowanie Evita Humus WP w dawce 5 kg/ha wpływa m.in. na poprawę warunków fizykochemicznych gleby, wzrost zawartości próchnicy w glebie oraz aktywację życia mikrobiologicznego. Aplikacji produktu dokonujemy belką herbicydową.

Zagrożenie: choroby kory i drewna
Rozwiązanie: zapobiegawcze stosowanie nawozów miedziowych w połączeniu z fungicydem opartym na kaptanie.
W momencie dodatnich temperatur, szczególnie na odmianach podatnych można wykonać zabiegi preparatami miedziowymi np. Evita Miedź WP, Evita Miedź 380 SC odpowiednio w dawkach 1,5 l/kg/ha. Dobre rezultaty uzyskuje się również stosując miedź (Evita Miedź WP, Evita Miedź 380 SC) w mieszaninie zbiornikowej z fungicydami opartymi na kaptanie (Scab 80 WG). W uprawach pestkowych dawki należy zwiększyć do 3 l/kg /ha. 

Zagrożenie: uszkodzenia mrozowe
Rozwiązanie: dolistna aplikacja potasu (saletra potasowa)

Poziom uszkodzeń mrozowych w jabłoniach na chwilę obecną oceniany jest na bardzo niski. W sadach, w których stwierdzimy uszkodzenie podstawy pąków, należy wyposażyć się w saletrę potasową, którą w najbliższym czasie będzie można zastosować w stężeniu 1%. Po ukazaniu się zielonej tkanki należy zredukować dawkę saletry potasowej ze względu na możliwość wykazania działania fitotoksycznego. Zabieg ma na celu poprawę przewodzenia u nasady pąków kwiatowych, jak również zwiększenia intensywności transportu międzykomórkowego.

Zagrożenie: miodówka gruszowa
Rozwiązanie: Loksan EC

Zapowiadany wzrost temperatury po świętach wielkanocnych spowoduje wzrost aktywności szkodnika. Optymalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie produktu silikonowego Loksan EC w stężeniu 0,2%, którego mechanizm działania polega na fizycznym unieruchamianiu szkodnika na powierzchni roślin. Niestandardowe działanie preparatu pozwala na wielokrotne stosowanie w ciągu sezonu wegetacyjnego bez ryzyka powstania odporności.


Więcej informacji u przedstawicieli terenowych Frusto oraz pod numerem telefonu 668 682 124. Zachęcamy do kontaktu!
 

 
22 lipca 2021

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!