Komunikat sadowniczy nr 17 z dnia 12.10.2017 r.

23 lipca 2021

Przegląd październikowych warunków pogodowych wraz z zaleceniami dla sadowników wprost od firmy Frusto.

Komunikat sadowniczy nr 17 z dnia 12.10.2017 r.

JABŁONIE

1. Regeneracja gleby 

W wielu rejonach w kraju mamy do czynienia z lokalnymi podtopieniami sadów bądź bardzo wysokim poziomem wód gruntowych, który skutecznie utrudnia zabiory. Po zbiorach należy jednak zwrócić szczególną uwagę na stan gleby.Długotrwałe opady oraz ulewne deszcze przyczyniły się do znaczącego pogorszenia aktywności systemu korzeniowego, dostępności składników pokarmowych oraz właściwości biologicznych gleby. Należy również pamiętać, że występowanie warunków beztlenowych istotnie wpływa na pracę bakterii tlenowych, biorących udział w przemianach azotu w glebie. 
W celu regeneracji systemu korzeniowego Frusto rekomenduje zastosowanie:
Elvita Humus WP (5 kg/ha) 
Elvita Humus L (15–20 l/ha)

Działanie produktu ukierunkowane jest m.in. na regenerację systemu korzeniowego, poprawę struktury gleby, ułatwienie efektywnego pobierania składników pokarmowych. Rolą zawartych w produkcie kwasów humusowych jest również stymulacja namnażania pożytecznych mikroorganizmów glebowych, np. bakterii z rodzajów Nitrosomonas czy Azotobacter. Zabieg jest szczególnie pożądany w sadach, w których nie stosuje się nawożenia organicznego. 
 

2. Nawożenie dolistne po zbiorach

Dolistne nawożenie po zbiorach ma znaczący wpływ na wysokość uzyskiwanych plonów. Wbrew pozorom nawożenie dolistne upraw sadowniczych, w tym jabłoni, nie powinno kończyć się wraz ze zbiorem owoców. Z roku na rok znacząco zwiększa się grupa świadomych producentów, decydujących się na wykonanie ww. zabiegu. Zaznaczyć należy, że skuteczność zabiegu jest ściśle skorelowana z terminem wykonania. W tym okresie pełną skuteczność można uzyskać, wykonując zabieg 1–2 tygodnie po zbiorach na tzw. „aktywny liść”. Spadek temperatury poniżej 0°C  przez okres kolejnych 3–4 dni powoduje wytwarzanie się tzw. warstwy odcinającej, co wpływa na zablokowanie transportu składników pokarmowych naniesionych na blaszkę liściową do  trwałych części drzew. Frusto rekomenduje nawożenie przy użyciu produktów: 
 
Elvita Bor (2 l/ha) oraz Elvita Cynk (2 l/ha).
 

3. Nawożenie doglebowe po zbiorach

Jesień jest ważnym okresem pod kątem uzupełniania niedoborów składników pokarmowych. Podstawą do ww. powinna być analiza gleby na zawartość przyswajalnych form składników pokarmowych, umożliwiająca dokładne określenie poziomu nawożenia. Przeprowadzane analizy gleby w większości lokalizacji wskazują na duże potrzeby wapnowania. Frusto rekomenduje zastosowanie nawozu:
Elplon wapno granulowane + mikro

Nawóz gwarantuje bardzo szybki efekt odkwaszenia z długotrwałym zabezpieczeniem optymalnego odczynu gleby. Dodatkowo odżywia dzięki zawartym w nawozie mikroelementom. 
 

4. Ochrona po zbiorach

Pozbiorcza fungicydowa ochrona sadów jabłoniowych przeciwko chorobom kory i drewna to standard u naszych wschodnich sąsiadów. Ochrona rozpoczynana jest bezpośrednio po zbiorze i prowadzona przy użyciu fungicydów opartych na kaptanie (800 g/kg). Kolejne zabiegi przy użyciu tej samej substancji aktywnej wykonywane są w momencie opadania liści (po opadnięciu minimum 30% liści) oraz w fazie praktycznie 100% opadnięcia liści.
Uwaga: W Polsce te metody nie są jeszcze zarejestrowane. Częstą praktyką w naszym kraju jest pozbiorcze stosowanie nawozów miedziowych, wykazujących działanie fungistatyczne. W ofercie Frusto znajdują się produkty zarówno w formie płynnej (Elvita Miedź 380 SC), jak i proszkowej (Elvita Miedź 50 WP).

Więcej informacji u opiekunów handlowych Frusto bądź pod numerem telefonu +48 668 682 124.
 
23 lipca 2021

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!