Komunikat sadowniczy nr 15 z dnia 19.07.2017 r.

23 lipca 2021

Nowe zalecenia dla upraw sadowniczych.

Komunikat sadowniczy nr 15 z dnia 19.07.2017 r.

JABŁOŃ

1. Parch jabłoni
W bieżącym okresie należy skupić się na stosowaniu fungicydów o charakterze zapobiegawczym:
Scab 80 WG (1,88 kg/ha)
Kaptan, jako substancja aktywna z grupy ftalimidów, wpływa na blokowanie procesów oddychania sprawcy choroby, dzięki czemu skutecznie niweluje jego aktywność. Sam mechanizm działania środków zawierających kaptan w składzie umożliwia jego wielokrotne użycie w trakcie sezonu wegetacyjnego. Wynika to przede wszystkim z niestandardowego działania ftalimidów, które wpisują tę substancję w tzw. niskie ryzyko tworzenia się ras odpornych.
W przypadku odmian podatnych na nekrotyczną plamistość (Golden Delicious, Szampion, Ligol, Gala, Mutsu, Jonagold) sugerujemy użycie do zabiegów fungicydów opartych na mankozebie. Produkty takie zawierają w składzie dodatkowo 20% manganu oraz 2,5% cynku, co przyczynia się do ograniczania występowania nekrotycznej plamistości liści.

Sancozeb 80 WP (3 kg/ha) + Elvita Ochrona (1 l/ha)
2. Mączniak jabłoni
Podczas lustracji można zauważyć wczesny stopień porażenia młodych liści mączniakiem jabłoni. Jeżeli w bieżącym sezonie wykorzystana została grupa preparatów IBE, nie należy wykonywać kolejnych aplikacji przy wykorzystaniu wyżej wymienionych. Dobre rezultaty można uzyskać stosując fungicydy z grupy strobiluryn, np. Zato 5 WG (0,2 kg/ha).

3. Jabłoń. Owocówka jabłkóweczka
Obserwujemy loty II pokolenia motyli owocówki jabłkóweczki. W najbliższym czasie zachęcamy do wykonania zabiegu jednym z preparatów: Steward 30 WG (0,2 kg/ha), Coragen 200 SC (0,175 l/ha), Zeus 200 SL (0,2 l/ha). Zabieg można połączyć z fungicydem Scab 80 WG, stosowanym zapobiegawczo na parcha jabłoni. Przed przeprowadzeniem zabiegu bezwzględnie należy wykonać lustrację w sadzie na obecność szkodnika! Środki stosowane w tej fazie na owocówkę jabłkóweczkę wykazują również wysoką skuteczność przeciwko zwójkówkom.

4. Jabłoń – szkodniki. Przędziorki
Należy przeprowadzać lustrację sadów na obecność przędziorków. Niestety, w przypadku wystąpienia bardzo dużej populacji szkodnika należałoby wykonać zabieg skutecznie zwalczający wszystkie stadia rozwojowe przędziorków. Zabieg tańszym preparatem, ale o węższym spektrum, może spowodować odbudowanie populacji szkodnika. Jednocześnie zalecamy użycie do zabiegów większej ilości wody, co pozwoli dotrzeć cieczy roboczej do wnętrza korony.

1. Zakres środków zarejestrowanych do zwalczania przędziorków.


5. Jabłoń. Nawożenie
Podstawowym zabiegiem w bieżącym okresie, bez podziału na odmiany, jest nawożenie dolistne wapniem. Szczególnie w przypadku sadów, w których na drzewach pozostało bardzo mało owoców. Duże przyrosty mogą doprowadzić do istotnego spadku stężenia wapnia w owocach, co przełoży się na wystąpienie chorób fizjologicznych, spowodowanych niedoborem wapnia. Frusto rekomenduje zastosowanie Elvita Calcio Plus w dawce 2,5 kg (dawkowanie, co 14 dni) łącznie z Elvita Amino w dawce 0,7 l/ha. Zabieg można wykonać z jednoczesnym zastosowaniem fungicydów na parcha i mączniaka jabłoni.

Zawarta w nawozie Elvita Calcio Plus molekuła kompleksująca jony wapnia w postaci LSA (lignosulfonianu) gwarantuje lepsze wnikanie wapnia do komórek bezpośrednio po aplikacji produktu. Zawartość kompleksu LSA pozwala na lepsze wykorzystanie wapnia bezpośrednio po zabiegu, dzięki usprawnieniu jego przenikania do wnętrza owoców w zdecydowanie krótszym czasie. Produkt jest bezpieczny w stosowaniu – nie tworzy ryzyka ordzawienia owoców!

6. Jabłoń. Grad
Jak najszybciej należy wykonać zabieg mieszaniną:
Scab 80 WG (1,88 kg/ha) + Topsin M 500 SC (1,5 l/ha) + Elvita Amino (1 l/ha)
Następnie co 7–10 dni należy stosować sam kaptan.
 

WIŚNIA, CZEREŚNIA

1. Rak bakteryjny
Bieżący sezon cechuje się bardzo wysoką presją ze strony sprawcy raka bakteryjnego. Do zabiegów polecamy użycie preparatów miedziowych. Zalecamy Elvita Miedź WP lub Elvita Miedź 380 SC w dawkach 3 kg/ha.


2. Nawożenie
Podstawowym zabiegiem w bieżącym okresie, bez podziału na odmiany, jest nawożenie dolistne wapniem. Szczególnie w przypadku sadów, w których na drzewach pozostało bardzo mało owoców. Duże przyrosty mogą doprowadzić do istotnego spadku stężenia wapnia w owocach, co przełoży się na wystąpienie chorób fizjologicznych spowodowanych niedoborem wapnia. Frusto rekomenduje zastosowanie Elvita Calcio Plus w dawce 2,5 kg (dawkowanie, co 14 dni) łącznie z Elvita Amino w dawce 0,7 l/ha.

wiśnia
 

ŚLIWA

1. Brunatna zgnilizna
Do zabiegów należy wybierać obecnie: Switch 62,5 WG (0,6–1 kg/ha), Signum 33 WG (0,75 kg/ha), Topsin M 500 SC (1,5 l/ha), Serenade ASO (8 l/ha). Obecnie, ze względu na dużą presję patogenu, zabiegi należy wykonywać z częstotliwością 14-dniową.

2. Owocówka śliwkóweczka
Do zwalczania szkodnika w okresie intensywnego lotu motyli i składnia jaj można zastosować insektycydy: Zeus 200 SL (0,2 l/ha), Calypso 480 SC (0,2 l/ha), Runner 240 SC (0,5 l/ha).
 
3. Poprawa walorów jakościowych owoców
Zalecamy przemienne wykonywanie zabiegów w celu poprawy wybarwienia i ograniczenia uszkodzeń śliwy podczas zbioru i transportu. W celu poprawy wybarwienia należy zastosować nawóz Elvita Color Brix w dawce 4 l/ha. Przemienne zastosowanie nawozu z Elvitą Calcio Plus w dawce 2,5 kg/ha wpłynie na ograniczenie uszkodzeń owoców podczas zbioru i transportu. 

Więcej informacji u przedstawicieli terenowych Frusto oraz pod numerem telefonu 668 682 124. Zachęcamy do zakupu!
23 lipca 2021

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!