Komunikat sadowniczy nr 10 z dnia 30.05.2018 r.

22 lipca 2021

Należy pamiętać, że wilgotne powietrze produkowane przez mgły czy rosę może powodować występowanie infekcji Zapraszamy na kolejny komunikat sadowniczy

Komunikat sadowniczy nr 10 z dnia 30.05.2018 r.

Jabłoń: parch jabłoni
Uśredniając dane z kilku lokalizacji w kraju stwierdzamy, że pozostała bardzo niewielka liczba zarodników workowych do wysiewu! Jeżeli w najbliższym tygodniu wystąpią opady deszczu należy mieć na uwadze możliwość wystąpienia ostatnich infekcji ze strony parcha jabłoni! Z kolei brak w najbliższym okresie warunków sprzyjających, a więc opady deszczu, odpowiednio długi okres zwilżenia liścia i temperatura mogą spowodować zakończenie zagrożenia infekcji pierwotnych w tym sezonie!

Nadal należy prowadzić ochronę zapobiegawczą, szczególnie w przypadku kwater, w których stwierdzimy zarodnikujące plamy parcha na liściach. Musimy mieść świadomość, że zarodniki konidialne są dużo groźniejsze aniżeli zarodniki workowe. Zarodniki konidialne rozwijają się wewnątrz korony drzewa i nie musi wystąpić ich wydostawanie się z owocników żeby wystąpiła infekcja. Pamiętajmy, że nawet mgła czy intensywna rosa może spowodować wystąpienie infekcji. W tych samych warunkach pogodowych kiełkowanie zarodników konidialnych jest 2 razy intensywniejsze, szybsze aniżeli workowych.

Zapobiegawczo w odstępach 5-6 dni należy wykonywać zabiegi przy zastosowaniu fungicydów opartych na kaptanie np. Scab 80 WG (1,88 kg/ha).
W przypadku odmian podatnych na nekrotyczną plamistość (Golden Delicious, Szampion, Ligol, Gala, Mutsu, Jonagold) sugerujemy użycie do zabiegów fungicydów opartych na mankozebie. Produkty takie zawierają w składzie dodatkowo 20% manganu oraz 2,5% cynku, co przyczynia się do ograniczania występowania nekrotycznej plamistości liści.

Parch lustracje:
Obecnie należy dokonywać lustracji pod kątem pojawienia się plam parcha. Czynności należy dokonywać głównie w górnej części korony, która wykazuje najwyższą podatność na wystąpienie objawów parcha. W pierwszej kolejności należy również dokonywać lustracji upraw o podwyższonej wrażliwości a więc Jonagold bądź Gloster.

Jabłoń: owocówka jabłkóweczka
W większości lokalizacji w okresie kolejnych 7-10 dni powinna wystąpić faza „czarnej główki”. Optymalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie środka Coragen 200 SC. Dodatkowo zabieg będzie stanowił bardzo dobre zabezpieczenie przeciwko zwójkom. Wysoką skuteczność zabiegu można osiągnąć przy odpowiednim poziomie lustracji sadu gdyż każda lokalizacja cechuje się inną intensywnością lotów motyli.

Jabłoń: mszyce
Warunki pogodowe zdecydowanie skracają cykle rozwojowe szkodnika. W związku z tym mamy do czynienia z występowaniem licznych pokoleń mszycy. W przypadku skutecznego zwalczenia szkodnika można wykorzystać m.in. Zeus 200 SL (0,125 l/ha), Mospilan 20 SP (0,125 kg/ha). W przypadku wykorzystania etykietowej ilości „powtórzeń” środka idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatu Loksan EC (0,1%). Produkt ze względu na mechanizm działania nie powoduje selekcji ras odpornych szkodnika. Wysoką wartością dodaną jest nie generowanie pozostałości w owocach !.

Jabłoń: przędziorki, pordzewiacze
W części lokalizacji przekroczone zostały progi zagrożenia szkodnika. Do zwalczenia wszystkich stadiów rozwojowych można użyć mieszaniny Ortus 05 SC (1,5 l/ha) + Nissorun Strong 250 SC (0,4 l/ha). W przypadku wykorzystania etykietowej ilości „powtórzeń” środków przeciwko ww. szkodnikom idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatu Loksan EC (0,1%). Produkt ze względu na mechanizm działania nie powoduje selekcji ras odpornych szkodnika. Wysoką wartością dodaną jest nie generowanie pozostałości w owocach!

Jabłoń: nawożenie wapniem
Nawożenie wapniem w obecnej fazie fenologicznej stanowi kluczową rolę w zapobieganiu wystąpienia chorób fizjologicznych jak również właściwego zabezpieczenia owoców w wapń. Do zabiegu polecamy Elvita Calcio Plus (2,5 kg/ha). Nawóz gwarantuje wysokie bezpieczeństwo w stosowaniu jak również wysoki współczynnik mieszalności. Może być stosowany z większością fungicydów wykorzystywanych do walki z parchem jabłoni.

Pamiętaj: wysoką skuteczność nawożenia wapniem można uzyskać przy spełnieniu kilku ważnych czynników:
 
  • Temperatura aplikacji:
18-20 °C, przy wyższej temperaturze oraz w warunkach niskiej wilgotności powietrza pobieranie wapnia jest silnie ograniczane z powodu szybkiego odparowania wody i szybkiego krystalizowania się soli wapnia.
 
  • Aplikacja:
ważne jest dokładne pokrycie owoców, wapń naniesiony na powierzchnię blaszek liściowych nie jest transportowany do zawiązków owocowych,
bardzo istotne jest dopryskanie owoców w górnych partiach korony, które zawierają mało wapnia.
 
  • Odmiany: odmiany o wysokim zapotrzebowaniu na wapń wymagają intensywniejszego nawożenia wapniem – Ligol. Szampion, Jonagold, Golden Delicious

Grusza: miodówka gruszowa
W przypadku występowania szkodnika optymalnym obecnie rozwiązaniem jest zastosowanie abamektyny np. Pestar 018 EC (0,75 l/ha).
22 lipca 2021

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!