Komunikat sadowniczy 20.06.2023// parch jabłoni i szkodniki w sadach jabłoniowych [WIDEO]

20 czerwca 2023

W dzisiejszym komunikacie sadowniczym Łukasz Lewandowski z firmy Frusto opowiada o sposobach na zwalczanie parcha jabłoni i szkodników występujących w sadach.

Komunikat sadowniczy 20.06.2023// parch jabłoni i szkodniki w sadach jabłoniowych [WIDEO]

 

Parch jabłoni

Obecnie w sadach występuje zupełnie odmienna sytuacja aniżeli w latach ubiegłych. Duży potencjał infekcji pierwotnych oraz duża dynamika tych infekcji w maju, spowodowały dużą presję parcha, a co za tym idzie – aktywnych plam parcha, z którymi mają teraz do czynienia sadownicy. Tam, gdzie parch nie występuje, należy skupić się głównie na zapobieganiu kaptanem (Rebaate 80 WG bądź Scab 80 WG).


Infekcje pierwotne

Jesli chodzi o infekcje pierwotne, praktycznie zdecydowana większość sadów jest poza okresem zagrożenia. Większe wyzwanie występuje w sadach, w których tych aktywnych plam jest dużo, a dodatkowo modele symulujące presję infekcyjną zarodnikami konidialnymi informują o dużym zagrożeniu dla zawiązków owocowych i liści. Tu polecany jest kaptan + difenokonazol, Kapster 72,5 WG. Ewentualnością może być sięgnięcie po Karbicure SP, czyli wodorowęglan potasu. Powyższe rozwiązania działą również na mączniaka.
 

Owocówka jabłkóweczka

W przypadku owocówki jabłkóweczki, wykonano już zabieg na pierwsze pokolenie szkodnika. Do I zabiegu polecano zastosowanie środka Coragen 200 SC. Pierwszy zabieg był i jest bardzo ważny ze względu na bezpośredni wpływ na wielkość drugiego pokolenia szkodnika. Jeżeli do pierwszego zabiegu wykorzystano Coragen 200 SC, na drugi zabieg rekomendowane jest zastosowanie np. środka Delegate. W momencie, gdy pierwszym wyborem nie był Coragen, do kolejnego zabiegu można sięgnąć właśnie po to rozwiązanie.
 

Zwójkówka

Coragen dodatkowo ograniczy również zwójkówki, których aktywność istotnie wzrosła. Występuje się zarówno wydłubka oczateczka, siatkóweczka, różóweczka, jak i bukóweczka. Pojawiają się też loty i odłowy na pułapkach pułudnióweczki.
 

Tarcznik

Ujawnił się również tarcznik niszczyciel. Nie jest to sytuacja dotycząca zasięgu regionu, a pojedynczych sadów, więc zabieg, tak jak w przypadku wszystkich szkodników, powinien być wykonany wyłącznie w oparciu o własną lustrację.
 

Nawożenie

Kontynuowane są zabiegi dokarmiania dolistnego wapniem (Elvita Calcio Plus). W tym okresie szczególną uwagę powinno zwrócić się na sięgnięcie po bezpieczne formy wapnia, pozwalające na optymalne zaopatrzenie, wysycenie dzielących się w tym okresie komórek.

Sam program nawożenia powinien być dostosowany do wielkości owoców, jak również odmiany, która jest nawożona. Odmiany wrażliwe na niedobory wapnia, a więc np. Szampion, Jonagold, Ligol powinny otrzymać intensywniejszy program nawożenia, podobnie jak w przypadku odmian wielkoowocowych, które mają znacznie mniej Ca w przeliczeniu na 100 g suchej masy. Warunkiem optymalizującym zabieg, o którym należy pamiętać, jest temperatura wykonywania zabiegu, która nie powinna przekraczać 18 stopni C.
 

Czereśnia, wiśnia

W przypadku drzew pestkowych, trwa kontynuacja działań przeciwko drobnej plamistości liści, w przypadku której można polecić zastosowanie środka Luna Experience bądź zarejestrowanego difenokonazolu (to rozwiązanie można zastosować zarówno w wiśni, jak i czereśni). Należy również pamiętać o możliwości sięgnięcia po fungicydy oparte na kaptanie, np. Rebaate 80 WG (rejestracja w wiśni na drobną i gorzką zgniliznę).

Więcej informacji, m.in. o szkodnikach i nawożeniu, w filmie:
Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!