Komunikat sadowniczy 15.07.2022 / pordzewiacz jabłoniowy, owocówka śliwkóweczka

15 lipca 2022

W połowie lipca powracamy do Was z komunikatem sadowniczym. W tym momencie skupiamy się na odżywianiu upraw wapniem, który wpłynie na jakość plonu i monitorowanie sadów pod kątem szkodników.

Komunikat sadowniczy 15.07.2022 / pordzewiacz jabłoniowy, owocówka śliwkóweczka

Parch jabłoni

Presja ze strony parcha znacząco osłabła, szczególnie w sadach, w których nie notujemy aktywnych plam parcha. W przypadku sadów, w których ta presja jest notowana, do zabiegów wybieramy kaptan, a więc Rebaate 80 WG lub Scab 80 WG

W przypadku szkodników (owocówek bądź zwójek), aktywność jest silnie zróżnicowana, dlatego najrozsądniejszym działaniem jest lustracja i podejmowanie decyzji wyłącznie w oparciu o stan faktyczny w swoim sadzie. Do wyboru jeszcze szeroka grupa środków takich jak Affirm 095 SG, Coragen 200 SC czy np. Delegate
Coraz więcej pordzewiacza w sadach jabłoniowych i tu rekomendować będziemy zastosowanie abamektyny. Przy stosowaniu tej substancji aktywnej zabiegi oczywiście w porze wieczorowej. 

Nawożenie

W tym okresie bardzo ważna jest kontynuacja przyjętego schematu nawożenia dolistnego wapniem. Zabiegi odgrywają dużą rolę w przeciwdziałaniu występowania chorób fizjologicznych powodowanych niedoborem wapnia m.in. gorzkiej plamistości podskórnej, szczególnie na odmianach podatnych. W tym momencie rekomendujemy Elvitę Calcio Plus, a więc wapń w formie mrówczanu wapnia, wysoce bezpieczny, nie powodujący fitotoksyczności i kompatybilny ze stosowanymi w tym momencie fungicydami. Warunki pogodowe, szczególnie wieczorami umożliwiają komfortowe pobieranie wapnia przez rośliny.
 

Uprawy pestkowe

W tym momencie skupiamy się głównie na ochronie zapobiegawczej przeciwko gorzkiej zgniliźnie środkami opartymi na kaptanie, a więc dla przykładu Rebaate 80 WG. Nie zapominamy w tym momencie o zabiegach nawożenia wapniem, do których będziemy rekomendować Elvitę Calcio Plus w dawce 2 kg/ha naprzemiennie do pierwszego zabiegu z Elvitą 19-20-20 + mikro. W przypadku zbiorów mechanicznych pamiętajmy o wyposażenie w etefon, który zastosowany w stężeniu 0,075%, a więc 75 ml na 100 l wody w terminie na 7-10 dni przed planowanym zbiorem. 

Śliwy

Kolejny temat to owocówka śliwkóweczka i tu przede wszystkim zachęcamy do lustracji pułapek i wykonania zabiegu zgodnie z tą sygnalizacją. Do zastosowania na ten moment dobrym rozwiązaniem będzie długodziałający Coragen 200 SC.
Istotnymi zabiegami na ten okres jest przemienna aplikacja nawozów wpływających na wzrost owoców z nawozami wapniowymi. Na ten okres polecać będziemy Elvitę NPK 3-10-45 + mikro naprzemiennie z wysoko skoncentrowanym nawozem wapniowym w formie mrówczanu wapnia Elvita Calcio Plus.
Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!