Komunikat sadowniczy 10.05.2022 / przygotowani na presję parcha jabłoni

10 maja 2022

W słoneczny, majowy dzień spotkaliśmy się w sadzie, by przyjrzeć się bliżej drzewom w fazie kwitnienia. Jaka jest obecnie presja chorób i szkodników oraz jakimi środkami możemy zlikwidować potencjalne zagrożenia? Zapraszamy do materiału!

Komunikat sadowniczy 10.05.2022 / przygotowani na presję parcha jabłoni

Parch jabłoni

Nadal znajdujemy się w dużym zagrożeniu przeciwko parchowi jabłoni. W przypadku wystąpienia opadów atmosferycznych będziemy mieli do czynienia z dużym, największym chyba w tym sezonie zagrożeniem ze strony parcha jabłoni. Opady odkładają się nam w czasie, ochrona nie dostarcza większych problemów jak na ten moment, dlatego istotne jest bardzo dobre zabezpieczenie przed wystąpieniem ewentualnych opadów, a co za tym idzie infekcji parcha. Na najbliższy czas zalecamy sięgnięcie po produkty ograniczające presję parcha mączniaka, jak również chorób gniazda nasiennego z grupy SDHI, a więc Sercadis bądź Luna Experience 400 SC. Przy stosowaniu tej grupy środków pamiętajmy o mieszaninie z preparatem kontaktowym, aby unikać tworzenia ras odpornych parcha. Oczywiście w przypadku presji i zagrożenia parchem możemy kontynuować ochronę zapobiegawczą przy zastosowaniu kaptanu, a więc Scab 80 WG bądź Rebaate 80 WG.
 

Mączniak jabłoni

W kwestii mączniaka w większości plantacji sytuację mamy już opanowaną. Do bloku zabiegów siarkowych, najczęściej przed kwitnieniem, stosowaliśmy Kendo 50 EW bądź Talius SAD. Kontynuacją zabiegów będzie wykorzystywana w ochronie przeciwko parchowi grupa SDHI, która pozwoli utrzymać presję mączniaka na zadowalającym poziomie.

Szkodniki

W okresie kwitnienia unikamy wykonywania zabiegów przeciwko szkodnikom. Z zabiegami wstrzymujemy się do okresu po kwitnieniu. Podczas lustracji natrafiamy na mszycę czy zwójki. Podobnie jak w przypadku mączniaka, zabiegi czyszczące wykonaliśmy przed okresem kwitnienia. W przypadku mszyc częstym rozwiązaniem było sięgnięcie po Teppeki na różowy pąk. Z kolei na zwójkówki skutecznym rozwiązaniem było zastosowanie środka Indoxa 30 WG, jeżeli oczywiście była taka potrzeba poparta lustracjami. Kontynuację zabiegów będziemy realizować po zakończeniu kwitnienia.
Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!