Kompleksowa opieka roślin sadowniczych po wznowieniu wegetacji

31 marca 2021

Wiosna to jeden z newralgicznych okresów w trakcie wegetacji roślin. Odpowiednie przygotowanie drzew już na początku roku pozwoli uzyskać założone rezultaty i umożliwi im wejście w nowy sezon z pełną mocą, a przez to całkowite wykorzystanie ich potencjału plonotwórczego. Zaniechanie, czy też przeoczenie pierwszych zabiegów może prowadzić do znacznych strat, które w późniejszym terminie będzie trudno nadrobić. Jak zatem zapewnić ochronę sadom już po starcie wegetacji?

Kompleksowa opieka roślin sadowniczych po wznowieniu wegetacji

Kompleksową opiekę roślin sadowniczych zapewnia SadBox Start - pakiet produktów przeznaczony do stosowania po wznowieniu wegetacji, który spełnia trzy główne zadania:
  • zabezpiecza przed chorobami bakteryjnymi i grzybowymi,
  • zwalcza mszycę jabłoniową,
  • dostarcza lub w przypadku deficytu uzupełnia brakujące składniki pokarmowe, które pozwalają roślinie „wystartować” w nowy sezon.

Sadbox Start działa w trzech obszarach:

CEL: ochrona przed chorobami

EFEKT: ograniczenie presji chorobowej w kolejnych etapach produkcji
Początek nowego sezonu to czas na zastosowanie pierwszych zabiegów mających na celu zwalczanie oraz ograniczenie chorób pochodzenia grzybowego i bakteryjnego, które pojawiają się rokrocznie, z mniejszym lub też większym natężeniem. Sad chroniony od samego początku wegetacji jest mniej narażony na porażenia w dalszym etapie uprawy, dlatego warto stosować preparaty o charakterze profilaktycznym. W tego typu działanie doskonale wpisuje się pakiet Sadbox Start, który nie tylko ogranicza presję chorobotwórczą na początku wegetacji, ale również umożliwia rotację środków ochrony w kolejnych etapach rozwoju roślin.

Rak drzew owocowych
sprawca: Nectria galligena

Rak drzew owocowych to choroba, która powszechnie występuje w uprawie jabłoni. Jej pojawienie się zawsze oznacza obniżenie rentowności całej produkcji, dlatego tak ważne jest zastosowanie pakietu SadBox Start, który wykazuje doskonałą skuteczność w zwalczaniu tej choroby.
Co warto wiedzieć o raku drzew owocowych? Głównym objawem choroby są zrakowacenia występujące na pniach, konarach i gałęziach. Powierzchnia ran jest chropowata, zaś w ich obrębie można zaobserwować charakterystyczne strefowanie spowodowane niszczeniem poszczególnych warstw tkanki. Rany zazwyczaj są otwarte, sporadycznie ulegają zabliźnieniu i przyjmują formę zamkniętą. Rozwijają się w ciągu kilku lat i stopniowo powiększają przy silnym porażeniu, a konary lub gałęzie wyłamują się lub zamierają. Rak drzew owocowych może zaatakować uprawę w przeciągu całego roku. Patogen wnika do roślin przez różnego rodzaju zranienia, czy też uszkodzenia: mechaniczne, mrozowe, po cięciu oraz poprzez ślady poliściowe (zwłaszcza w okresie jesiennym). W ograniczaniu choroby szczególną rolę odgrywają działania profilaktyczne m.in. lustracja, wycinanie porażonych części bądź całych drzew, a także stosowanie odpowiednich preparatów.

Mączniak prawdziwy jabłoni
sprawca: Podosphaera leucotricha

Mączniak prawdziwy jabłoni to najgroźniejsza i najczęściej występująca choroba w uprawie tego gatunku roślin w sadzie. Występowanie patogenu jest ściśle uzależnione od warunków pogodowych. Łagodna zima sprzyja pojawieniu się choroby, natomiast przy temperaturze powietrza poniżej -25°C rozwój mączniaka jabłoni jest silnie ograniczony. W występowaniu patogenu nie bez znaczenia jest również pogoda w trakcie sezonu wegetacyjnego. Jej rozwojowi sprzyja ciepło i umiarkowana wilgotność. Podczas długotrwałej suszy lub intensywnych opadów deszczu dochodzi do ograniczenia występowania Podosphaera leucotricha. Zimuje w porażonych pąkach, które zostały zainfekowane latem poprzedniego roku, dlatego pierwsze objawy porażenia pojawiają się już wczesną wiosną. Chorobę można rozpoznać po białym, mączystym nalocie na porażonych częściach rośliny. Skuteczne zwalczanie mączniaka prawdziwego wymaga połączenia prawidłowej agrotechniki z ochroną chemiczną. Kluczowe znaczenie ma również wykonywanie zabiegów profilaktycznych, które z jednej strony pełnią funkcję zapobiegawczą, a z drugiej ograniczają rozwój choroby w późniejszych fazach wegetacji. Warto pamiętać, że tego typu zabiegi muszą być wykonywane systematycznie i dokładnie.
 

CEL: zwalczanie mszycy jabłoniowej

EFEKT: ograniczenie presji szkodnika w kolejnym okresie wegetacji; ograniczenie uszkodzeń.
Szkodniki, w tym mszyce, podobnie jak choroby, występują w sadzie rokrocznie, a ich natężenie, uzależnione jest od wielu czynników m.in. stopnia zwalczania w roku poprzednim, czy też przebiegu pogody. W związku z tym tak ważne jest zastosowanie zabiegów ochronnych. Dobór preparatu zapewnia skuteczność i efektywność zabiegu już na początku wegetacji. Larwy wylęgają się wczesną wiosną, a następnie żerują na listkach i pąkach oraz młodych pędach, wysysając ich soki. W efekcie żerowania następuje zahamowanie wzrostu pędów, z kolei liście skręcają się i zasychają. Warto pamiętać, że mszyca jabłoniowa wydaje od 10 do 16 pokoleń w trakcie sezonu wegetacyjnego. SadBox Start pozwala skutecznie zlikwidować już pierwsze pokolenie mszyc, co w znacznym stopniu pozwala ograniczyć liczebność kolejnych pokoleń.
 

CEL : Wystartowanie drzewa w nowy sezon

EFEKT: wykorzystanie pełnego potencjału plonotwórczego
Wiosna to ostatni moment na dokarmienie pąków, których stan decydować będzie o wysokości i jakości plonów. Właściwe zaopatrzenie drzew w składniki pokarmowe wpłynie pozytywnie na potencjał produkcyjny sadu, wigor oraz kondycję drzew. Ponadto zapewni właściwy przebieg procesów życiowych roślin. Jak zatem zapewnić drzewom stały dostęp do składników pokarmowych? Najefektywniejsze i najszybsze działanie wykazuje aplikacja dolistną, tak jak w przypadku pakietu SadBox Start, który dostarcza roślinom makro- i mikroelementy. Takie postępowanie ograniczy ryzyko wystąpienia niedoborów pokarmowych i wesprze wzrost oraz rozwój drzew. Co ważne, SadBox Start wnosi kluczowe składniki, takie jak: plonotwórczy azot, który wspomaga rozwój wegetatywny, fosfor dający energię niezbędną do przeprowadzenia wszystkich procesów życiowych oraz potas, który reguluje gospodarkę wodną i zwiększa odporność na niskie temperatury. SadBox Start zaopatruje także rośliny w mikroelementy. Składniki te, choć potrzebne w niewielkich ilościach, pełnią ważną rolę w funkcjonowaniu drzew.
Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!