Kolejna edycja wydarzenia FRUSTO w sadzie – Owocne rozwiązania, za nami!

01 września 2023

31 sierpnia odbyła się II edycja konferencji sadowniczej, skupiona wokół tematów technologii uprawy jabłoni oraz przebiegu sezonu wegetacyjnego 2023 okiem sadowników.

Kolejna edycja wydarzenia FRUSTO w sadzie – Owocne rozwiązania, za nami!

Spotkanie łączyło konferencję merytoryczną z pokazami praktycznymi w gospodarstwie sadowniczym.
 

Konferencja merytoryczna

Podczas części merytorycznej odbywającej się we Wrockach, zadaliśmy sobie pytanie: „Czy można zaoszczędzić nie tracąc plonu?”. Chcąc ukazać, że jest to jak najbardziej możliwe, podczas prelekcji prezesa firmy Frusto – Łukasza Lewandowskiego oraz panelu dyskusyjnego z przedstawicielami firm: Elvita, Agrolok i Frusto, skupiliśmy się na przedstawieniu przemyślanej technologii uprawy oraz na świadomym podejściu do prowadzenia gospodarstwa, które mają prowadzić do wyeliminowania ryzyka niepowodzeń oraz uzyskania jak największych plonów.

Oprócz merytorycznego podejścia do tematów technologicznych, ogromnie ważnym punktem wydarzenia było przedstawienie perspektywy praktyków. Dlatego do panelu dyskusyjnego dotyczącego przebiegu sezonu zostali zaproszeni sadownicy z różnych regionów polski: 

- Anna Brzuszek z miejscowości Mikołajówka, w głównej mierze zajmująca się uprawą jabłoni oraz czarnej porzeczki,
- Dariusz Łubiński z miejscowości Jadwigów, prowadzący uprawę jabłoni i czereśni, stawiający na produkty ekologiczne;
- Paweł Kazana z miejscowości Marianów, który oprócz prowadzenia gospodarstwa sadowniczego, zajmuje się  również tworzeniem materiałów poradnikowych dotyczących upraw jabłoni na swój kanał YouTube. 

Podczas dyskusji z sadownikami, poruszone zostały trzy zagadnienia związane z uprawą (czynniki pogodowe, choroby grzybowe i szkodniki), które stwarzają wiele wyzwań podczas sezonu wegetacyjnego. Celem dyskusji było ukazanie praktycznego podejścia do sadownictwa i radzenia sobie ze związanymi z nim wyzwaniami. 
 

Pokazy praktyczne

Kolejna część wydarzenia odbyła się w Brodnicy, na terenie prowadzonego przez Krzysztofa Krajewskiego gospodarstwa sadowniczego, w którym producent stawia na nowoczesne technologie uprawy.

W sadzie na uczestników wydarzenia czekały trzy panele tematyczne:
- lustracja sadu,
- prelekcja o coraz popularniejszych produktach biologicznych, 
- rozmowa z właścicielem gospodarstwa, który opowiedział o swoich doświadczeniach z perspektywy producenta jabłek. 

Stworzona została również strefa relaksu, w której uczestnicy mogli spędzić miło czas, wymieniając się swoimi doświadczeniami podczas rozmów w kuluarach oraz odwiedzić stoiska firm: Frusto, Elvita, Biocont oraz FMC. 

Lustracja sadu

Na przystanku dotyczącym lustracji sadu prowadzonej przez Barbarę Błaszczyńską – doradcę ds. sadownictwa w firmie Frusto, wspólnie z uczestnikami wydarzenia dokonano oceny drzew owocowych w celu identyfikacji ich obecnego stanu i skuteczności zastosowanej technologii. 
 

Panel

Panel dot. produktów biologicznych prowadziła Iwona Matyjasik – specjalista ds. produktów biologicznych w firmie Elvita. Podczas swojej prelekcji ukazała bardzo istotny w sadach aspekt fitotosanitarności, który ma prowadzić do prawidłowego wzrostu roślin, minimalizując negatywny wpływ patogenów na plon. Tu naprzeciw wychodzą właśnie produkty biologiczne
 

Rozmowa z właścicielem

Na ostatnim przystanku Krzysztof Krajewski – właściciel sadu, omówił swój sposób prowadzenia gospodarstwa, związane z nim wyzwania, czy też plany na przyszłość. Podzielił się także swoimi wieloletnimi doświadczeniami. Pozwoliło to na wywiązanie wielu ciekawych dyskusji między osobami z branży. 

Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i liczyło ok. 200 uczestników, co daje nam inspirację i motywację do kolejnych działań.
Zachęcamy do obserwacji naszego kanału na YouTube, gdzie już niebawem pojawi się dłuższa relacja z tego wydarzenia. 
Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!