Substancja czynna kaptan, po którą sadownicy sięgają najczęściej, działa skutecznie tylko przez 10 minut przy pH wynoszącym 8. To pokazuje, jak ważne jest utrzymanie odpowiedniego pH cieczy roboczej, aby maksymalnie wykorzystać skuteczność zabiegu. Jak zadbać o odpowiednie pH, a tym samym zapewnić skuteczność zabiegu?
Sadownictwo to praca wymagająca dyscypliny i gotowości sadownika, ponieważ wykonywanie zabiegów jest w dużej mierze uzależnione od warunków pogodowych. Okienko pogodowe, w którym powinno się wykonać zabieg, często trwa bardzo krótko, dlatego powszechna jest ochrona sadów poprzez wykonywanie mieszanin z kilku produktów. Taka praktyka pozwala na oszczędność czasu, finansów, a także rąk do pracy. Jednak często zapomina się o tym, jak poprawność wykonania zabiegu wpływa na jego skuteczność.
Przygotowanie efektywnego zabiegu wymaga kilku kluczowych kroków. Ważne jest, aby odpowiednio monitorować i dostosowywać pH cieczy roboczej, co pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału stosowanych środków ochrony roślin.
Optymalne pH dla większości fungicydów i insektycydów stosowanych do ochrony sadów wymaga pH w granicach 4-6. Kaptan jest jedną z najczęściej stosowanych substancji aktywnych w sadownictwie. Optymalne pH dla odpowiedniego działania tej substancji czynnej wynosi od 5,0 do 6,5. Największą skuteczność wykazuje przy pH 5,0 – działanie utrzymuje się przez 32 godziny. Warto jednak pamiętać, że gdy pH roztworu wynosi 8,0, kaptan traci 50% swojej skuteczności już po 10 minutach. Jak więc zadbać o odpowiednie pH, a tym samym zapewnić skuteczność zabiegu?
Zwiększenie skuteczności oprysku
Doskonałym rozwiązaniem jest jest nawóz dolistny Elvita Kanon. Nie tylko odżywia on rośliny, dostarczając pełen zestaw mikro- i makroelementów oraz wapń, ale także jest świetnym partnerem do wykonywania mieszanin zbiornikowych. Działanie produktu obniża pH cieczy roboczej, co zwiększa efektywność środków ochrony roślin, poprawiając ich skuteczność i trwałość substancji. Zastosowanie Elvity Kanon to sprawdzone rozwiązanie dla sadowników. Dzięki niemu zabiegi odżywcze w sadach oraz zabiegi ochronne w sadach cechują się większą efektywnością.
W dobie zmniejszającej się puli środków ochrony roślin oraz zwiększającej się odporności roślin na stosowane substancje aktywne, ważne jest aby wykonywane zabiegi były przygotowywane poprawnie, ponieważ jest to gwarancja skutecznej ochrony.