Jak poprawić efektywność kwitnienia?

04 maja 2021

W uprawie wszystkich roślin sadowniczych oraz jagodowych jednym z newralgicznych momentów uprawy jest okres kwitnienia i zawiązywania owoców. Od prawidłowego przebiegu tych procesów będzie uzależniona wielkość i jakość plonu. Na efektywność kwitnienia wpływa wiele czynników. Czy jest zatem możliwe skuteczne zarządzanie tym procesem?

Jak poprawić efektywność kwitnienia?

Zapotrzebowanie na energię

Okres okołokwitnieniowy to czas intensywnych podziałów komórkowych wymagających sporej dawki energii. Dlatego w tym czasie warto wspomóc rośliny, dostarczając im odpowiednich składników pokarmowych. W tym newralgicznym momencie wegetacji wzrasta zapotrzebowanie zwłaszcza na fosfor i bor. Aplikacja fosforu dostarczy energii – niezbędnej dla prawidłowego rozwoju pąków i przebiegu kwitnienia. Natomiast bor, jako pierwiastek odpowiadający za prawidłowy wzrost i rozwój organów generatywnych, stymuluje zapłodnienie kwiatów, co w efekcie prowadzi do lepszego związywania owoców. Pierwiastek ten ogranicza ordzawienie owoców oraz w pośredni sposób wpływa na pobranie wapnia. Należy pamiętać, że niedobór składników pokarmowych może prowadzić do gorszego zawiązywania owoców, a w konsekwencji negatywnie wpłynie na ilość i jakość plonu.
 

Jak najszybsze dokarmianie wapniem

Choć w praktyce ogrodniczej dostarczanie wapnia drogą dolistną rozpoczyna się znacznie później, to jednak warto rozważyć podawanie tego składnika już w okresie okołokwitnieniowym. Właściwe wysycenie tkanek wapniem będzie ograniczało występowanie chorób fizjologicznych, takich jak gorzka plamistość podskórną (GPP), ale także wpłynie na jędrność, miąższość, trwałość roślin w obrocie handlowym oraz w czasie zbioru i transportu. W okresie okołokwitnieniowym warto postawić na produkty wapniowe skompleksowane aminokwasami, które nie tylko są źródłem łatwo przyswajalnego wapnia, ale także będą wykazywały działanie stymulujące i wspierające prawidłowy rozwój.
 

Biostymulacja drzew

Okres okołokwitnieniowy to bardzo wymagający czas zarówno pod względem zachodzących w nim procesów życiowych, jak i warunków środowiska. Dlatego też warto wspomóc rozwój drzew. W fazie różowego pąka w jabłoni i białego w przypadku pozostałych gatunków zaleca się stosowanie produktów organicznych na bazie alg morskich. Sprzyja to zawiązywaniu owoców, ale także zwiększa odporność na mniej korzystne warunki klimatyczne, które jak wiemy, mogą wystąpić w tym czasie. Na efektywność zapylenia będzie miała także wpływ atrakcyjność pyłku. Im więcej cukru, tym atrakcyjność nektaru będzie wyższa i tym samym wzrośnie aktywność owadów zapylających.
 

Wsparcie kwitnienia

Wsparcie roślin w czasie kwitnienia zapewni gotowy pakiet produktów SadBox Kwitnienie przeznaczony do stosowania w sadach i jagodnikach. To rozwiązanie łączące biostymulację oraz nawożenie, dzięki temu zapewnia prawidłowy przebieg zapylenia, zapłodnienia oraz zawiązywania owoców. Ponadto zwiększa atrakcyjność kwiatów dla owadów zapylających. SadBox Kwitnienie wspomaga gospodarkę energetyczną, wpływa na intensywność podziałów komórkowych oraz wspiera jego prawidłowy przebieg. Zastosowanie pakietu w fazie różowego (jabłoń), białego (pozostałe gatunki) pąka i po kwitnieniu odpowiada za prawidłowy wzrost i rozwój organów generatywnych, a także wzmacnia pyłek oraz stymuluje zapłodnienie kwiatów. Dwuzabiegowa aplikacja pakietu SadBox Kwitnienia zwiększa intensywność kwitnienia nawet w mniej korzystnych warunkach.
04 maja 2021

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!