Jak chronić drzewa pestkowe przed rakiem bakteryjnym po zbiorach owoców?

31 marca 2021

Rak bakteryjny drzew pestkowych to poważna choroba, z którą często zmagają się właściciele sadów wiśniowych, czereśniowych, morelowych i brzoskwiniowych. Przeczytaj co zrobić, aby uchronić drzewa pestkowe przed rakiem bakteryjnym po zbiorach owoców?

Jak chronić drzewa pestkowe przed rakiem bakteryjnym po zbiorach owoców?

Przyczyny raka bakteryjnego

Patogenami odpowiedzialnymi za chorobę są bakterie Pseudomonas syringae pv. syringae oraz Pseudomonas syringae pv. morsprunorum. Za ich rozprzestrzenianie się odpowiedzialny jest deszcz i wiatr. Warto również podkreślić, że w przenoszeniu patogenu biorą udział także owady.

Choroba zagraża przez cały rok, choć w różnym natężeniu. Jednym z kluczowych momentów, który sprzyja pojawieniu się raka, jest okres po zbiorach owoców. Patogen wnika przez widoczne na drzewach uszkodzenia oraz zranienia. Wrotami zakażenia (miejscami, przez które patogeny dostają się do rośliny) są ślady po szypułkach owoców i ślady poliściowe, czyli miejsca, z którego odpadł liść. Poza tym po zbiorach mamy do czynienia z wysoką wilgotnością, która sprzyja rozwojowi choroby.
 

Objawy raka bakteryjnego widoczne na drzewach

Rak bakteryjny dotyka wszystkie nadziemne części rośliny. Charakterystycznym i zarazem bardzo groźnym objawem tej choroby są tzw. zrakowacenia, czyli rozległe, głębokie rany występujące na gałęziach, konarach i pniach. Z ran pojawiają się wycieki mazistej cieczy tzw. gumy.

Wiosną na porażonych drzewach pestkowych kwiaty zaczynają zasychać, a na porażonych owocach, znajdujących się w stadium zawiązka, widoczne są plamy gnilne. Owoce pochodzące z chorych drzew nie mają wartości handlowej. Bakterie Pseudomonas syringae pv. syringae oraz Pseudomonas syringae pv. morsprunorum nie oszczędzają liści, na których pojawiają się przebarwienia w kolorze żółtym. Tkanka liścia na zainfekowanym drzewie z czasem brunatnieje, po czym wykrusza się. Niestety zdarza się, że zaatakowane drzewa obumierają.
 

Jak chronić drzewa pestkowe przed rakiem bakteryjnym?

Profilaktyka to klucz do sukcesu w kwestii walki z rakiem bakteryjnym. Po pierwsze bardzo ważne jest, aby wybierać jedynie zdrowy materiał nasadzeniowy. Po drugie istotne jest też zabezpieczanie ran po zbiorach owoców pestkowych (wiśni, czereśni, śliwy) - to ogranicza rozprzestrzenianie się infekcji. Pojawiających się zranień nie można bagatelizować. Aby uniknąć większych strat, niezbędne jest dokładna i systematyczna lustracja sadu. Usuwanie silnie porażonych drzew, wycinanie chorych części kory to czynności, które w bezpośredni sposób ograniczą wystąpienie choroby.

Bardzo ważną rolę w profilaktyce skierowanej przeciwko omawianej chorobie pełnią specjalistyczne preparaty oparte na miedzi. Dobrym wyborem jest zastosowanie nawozu dolistnego Elvita Miedź 380 SC, preparatu o wysokiej zawartości miedzi (380 g/l) w postaci tlenochlorku miedzi. Swoją skuteczność zawdzięcza on miedzi (Cu), której silne właściwości grzybo- i bakteriobójcze z powodzeniem wykorzystywane są w praktyce ogrodniczej. Warto pamiętać, że preparaty oparte na miedzi wykazują wysoką toksyczność względem patogenu, a jednocześnie wykazują niskie prawdopodobieństwo wystąpienia odporności. Należy także pamiętać, że o skuteczności decyduje dokładność aplikacji i wykonanie jej w odpowiednim terminie. Wspomniany nawóz Elvita Miedź 380 SC po zastosowaniu tworzy trudno zmywalną powłokę. Uwalniany z preparatu pierwiastek działa stopniowo i sprawia, że patogeny mają utrudnioną możliwość wnikania. Nawóz w formulacji płynnej daje możliwość wygodnego stosowania, jest łatwy w użyciu oraz przechowywaniu, a także umożliwia precyzyjne dawkowanie.
Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!