​Biologiczne sposoby ograniczania larw szkodników w uprawach pod osłonami
Zarejestrowani mogą więcej! Załóż konto, aby się przekonać

​Biologiczne sposoby ograniczania larw szkodników w uprawach pod osłonami

07 lipca 2025

Biologiczne metody ochrony roślin odgrywają kluczową rolę w nowoczesnej uprawie warzyw pod osłonami, pozwalając na skuteczne ograniczenie presji szkodników bez nadmiernego stosowania chemii. Intensywna uprawa warzyw pod osłonami jest nierozerwalnie związana z wysoką presją ze strony szkodników, których cykle rozwojowe w warunkach szklarniowych i tunelowych przebiegają szybciej.

Liście ogórka pnące do góry na tle murowanego budynku.

Metoda biologiczna ochrony roślin jako alternatywa dla preparatów chemicznych


Ochrona warzyw pod osłonami w ostatnich sezonach staje się coraz trudniejsza z uwagi na to, że lista substancji aktywnych dopuszczonych do stosowania jest coraz krótsza i spodziewane są kolejne redukcje. Alternatywa dla chemicznych oprysków w tunelach to biologiczne metody ochrony roślin – oparte zarówno na owadach pożytecznych, jak i produktach mikrobiologicznych, zawierających pożyteczne grzyby i bakterie. Organizmy te skutecznie kontrolują populacje szkodników w szklarniach i tunelach. 
 

Biologiczne Ograniczanie występowania larw szkodników w uprawach szklarniowych


Jeśli chodzi o ograniczenie występowania larw w tunelach foliowych, skutecznością cechuje się produkt Elbio Pest zawierający bakterie z rodzaju Bacillus spp. Produkt może być stosowany przeciwko wielu szkodliwym gatunkom roślin uprawnych, ograniczając stadia larwalne i przerywając tym samym ich cykl rozwojowy.

W uprawach szklarniowych pomidora niezwykle groźnym szkodnikiem jest skośnik pomidorowy (Tuta absoluta). Jeszcze niedawno był u nas gatunkiem egzotycznym, ale dziś występuje powszechnie, w wielu obiektach, przyczyniając się do poważnych strat w uprawach pomidora. Zaniedbanie zwalczania prowadzi do przedwczesnej likwidacji plantacji. Larwy tych owadów żerują na liściach, zjadając miąższ liści i pozostawiając na nich przeźroczyste okna. W kolejnym etapie larwy uszkadzają również owoce.

Trzymany w dłoni pomidor, który przedstawia uszkodzenie przez skośnika pomidorowego

Elbio Pest, jako alternatywa dla chemicznych oprysków w tunelach, skutecznie zapobiega rozprzestrzenianiu się szkodnika. Warunkiem skuteczności zabiegu jest jego cykliczne powtarzanie – tak, by larwy wylęgłe z jaj złożonych przez obecne w obiekcie lub nalatujące z zewnątrz motyle nie mogły się rozwijać. Należy podkreślić, że istotne jest wczesne wykrycie problemu, w czym mogą pomóc pułapki feromonowe, informujące o obecności motyli i związanym z nimi zagrożeniu.

Liść trzymany w ręku z uszkodzeniem przez skośnika
 

Ochrona warzyw pod osłonami – Ograniczanie występowania larw miniarki i przędziorka


Efektem stosowania Elbio Pest jest również ograniczenie liczebności larw miniarki (Liriomyza huidobrensis). Choć szkodnik ten rzadko powoduje tak duże straty jak skośnik pomidorowy, przyczynia się do osłabienia aparatu asymilacyjnego roślin i może sprzyjać infekcjom grzybowym.

Producenci, których problemem jest inwazja przędziorka – zarówno w pomidorach jak, i uprawach ogórka, czy papryki – również powinni sięgnąć po Elbio Pest.
Bardzo istotne jest, aby uwzględnić, że preparat działa głównie na ruchome stadia larwalne. Warunkiem skutecznego zwalczenia szkodnika jest powtórzenie zabiegu po 7-10 dniach, by uniemożliwić rozwój larw świeżo wylęgłych z jaj. Preparat zatrzymuje także proces składania kolejnych jaj przez osobniki dorosłe.

Roślina ogórka uszkodzona przez przędziorka, na tle murowanego budynku
 

Ograniczanie larw szkodników szklarniowych z poszanowaniem organizmów pożytecznych


W przypadku upraw ogórka, w których stosowany jest dobroczynek szklarniowy (Phytoseiulus persimilis), należy uwzględnić działanie Elbio Pest na tego pożytecznego drapieżcę. Zaleca się więc wprowadzenie go po upływie 7 dni od ostatniego zabiegu z Elbio Pest.

Elbio Pest stanowi doskonałą alternatywę dla chemicznej ochrony roślin. Pozwala na produkcję zdrowych warzyw, wolnych od chemicznych pozostałości, i daje producentom przewagę na rynku, otwierając drogę do sprzedaży nawet najbardziej wymagającym odbiorcom.

Frusto to hurtownia nawozów, która oferuje kompleksowe rozwiązania dla producentów warzyw i owoców, również uprawianych pod osłonami, sprawdź!

    • Nawozy warzywniczewspierają rozwój i wzrost warzyw, odpowiadając na potrzeby gleb i roślin w różnych fazach wegetacji. 
    • Nawozy doglebowepoprawiają strukturę gleby i dostępność składników pokarmowych, co przekłada się na zdrowsze i bardziej odporne rośliny uprawne

Strefa wiedzy