Uprawa warzyw kapustnych od kilku lat nastręcza producentom wielu problemów – zaczynając od śmietki pojawiającej się na początku wegetacji, skończywszy na chorobach bakteryjnych oraz przechowalniczych. Wszystkie elementy mają bezpośredni wpływ na jakość oraz wysokość zebranego plonu.
Szkodniki warzyw kapustnych – przegląd
Początek sezonu charakteryzował się dużą presją śmietki kapuścianej –
już od posadzenia rozsady praktycznie przez cały okres wegetacji. Wśród rozwiązań skutecznie chroniących uprawy przed rozwojem szkodnika można wymienić preparaty takie jak: Verimark (do zaprawiania rozsad), Movento, Benevia czy Spintor. Najlepszą taktyką okazuje się naprzemienne stosowanie preparatów zawierających różne substancje aktywne oraz o różnym mechanizmie działania.
Utrzymanie ciągłości zabiegów
zapewnia utrzymanie plantacji pozbawionej presji szkodników, nie tylko śmietki, ale również tantnisia krzyżowiaczka, wciornastków, czy też ogranicza występowanie mączlika warzywnego. W przypadku upraw warzyw kapustnych zlokalizowanych w pobliżu upraw rzepaku wystąpił znaczny problem z pojawieniem się chowaczy, które poprzez uszkodzenia roślin wpływają na spadek plonu.
Ekologiczna ochrona kapusty przed szkodnikami – Elbio Pest
W ostatnich latach bardzo istotne jest stosowanie preparatów bezpiecznych, takich, które nie będą obciążone ryzykiem pozostawiania pozostałości substancji czynnych –
nie tylko z powodu coraz częstszych kontroli ze strony zakładów przetwórczych oraz sieci handlowych. Wśród bezpiecznych rozwiązań ograniczających występowanie gąsienic w uprawie warzyw kapustnych warto wspomnieć o produkcie, jakim jest Elbio Pest. Zapewnia ochronę kapusty przed szkodnikami,
nie pozostawia pozostałości i jest bezpieczny dla środowiska. Zawarte w produkcie bakterie wpływają na redukcję populacji larw szkodników, przy jednoczesnym wsparciu regeneracji uszkodzonych roślin.
Najczęstsze choroby warzyw kapustnych
W tym sezonie ze względu na zmienne warunki pogodowe – dużą wilgotność oraz wysokie temperatury – mieliśmy do czynienia ze znaczną presją chorób bakteryjnych, zwłaszcza czarnej zgnilizny kapustnych powodowanej przez bakterie z rodzaju Xanthomonas campestris pv. Campestris.
Standardowa ochrona fungicydowa nie ogranicza rozwoju chorób bakteryjnych – uzupełnienie zabiegów o preparaty miedziowe oraz biologiczne zawierające zwłaszcza bakterie z rodzaju Bacillus subtilis wpływa na poprawę zdrowotności roślin.
O utrzymanie roślin w dobrej kondycji warto zadbać już od początku wegetacji, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór zabiegów – rozpoczęcie zabiegów od wsparcia plantacji przez zastosowanie preparatu biologicznego Elbio Fungibactis na 2-3 tygodnie po wysadzeniu rozsady będzie wpływało na ograniczenie występowania chorób odglebowych oraz bakteryjnych – uzupełnienie zabiegu biologicznego o kolejne zabiegi w postaci preparatów miedziowych, dostępnych w
sklepie z nawozami, takich jak np.:
Elvita Miedź 380 SC, będzie stanowiło kompleksowe wsparcie zdrowotności roślin (2-3 zabiegi w odstępie 10-14 dni).
Choroby warzyw kapustnych a mechaniczne uszkodzenia tkanek roślinnych
Istotny problem w uprawie warzyw kapustnych stanowiły również choroby, takie jak czerń krzyżowych, czy szara pleśń.
Drogą do infekcji patogenów są uszkodzone tkanki, dlatego tak ważne jest utrzymanie roślin w wysokiej zdrowotności. W tym celu należy zapewnić odpowiednią ochronę fungicydową oraz dostępność składników pokarmowych na poziomie zapewniającym prawidłowy wzrost roślin.
W tym miejscu należy również wspomnieć o unikaniu powodowania uszkodzeń mechanicznych tkanek roślin – generowanych zwłaszcza podczas wykonywania spóźnionych zabiegów –
pielenia mechanicznego czy rozsiewania nawozów (zwłaszcza niewłaściwe ustawienie rozsiewacza). Wśród preparatów, które w istotny sposób będą ograniczały rozwój chorób w uprawie kapusty, możemy wymienić Cobalt, Lunę Experience 400 SC oraz Scorpion 325 SC. Warto zadbać o naprzemienne stosowanie preparatów zawierających różne substancje czynne, w celu uniknięcia uodpornienia się patogenów.
Uprawa warzyw kapustnych i ich prawidłowe przechowywanie
W przechowalnictwie jednym z najważniejszych elementów jest zebranie zdrowego plonu. Jedynie nie porażony przez choroby i nie uszkodzony mechanicznie daje nam możliwość uzyskania wysokiego plonu handlowego po przechowaniu.
Kapustę przechowujemy w temperaturze poniżej 2 stopni Celsjusza, przy zachowaniu wysokiej wilgotności w chłodni na poziomie powyżej 95%. Najlepsze warunki do przechowywania kapusty zapewniają
skrzyniopalety ażurowe – tu należy pamiętać o ich regularnej dezynfekcji, w celu ograniczenia możliwości przenoszenia patogenów w magazynie.
Choroby i szkodniki kapusty: zwalczanie i zabiegi agrotechniczne
Podsumowując tegoroczne warunki uprawy można stwierdzić, że
wszystkie elementy prawidłowej agrotechniki wpłynęły na uzyskane rezultaty w uprawie warzyw kapustnych – plon oraz jakość zebranego surowca. Osiągnięcie wysokiego plonu o najwyższej jakości jest jedynym gwarantem uzyskania sukcesu finansowego w uprawie.
Ostatnie lata cechuje zmienność pogodowa, która przekłada się na trudności w uprawie, dlatego tak ważne jest dopasowanie zabiegów oraz nawożenia do aktualnych warunków oraz występującej presji patogenów.