Marchew – budowa masy korzenia

04 maja 2021

Trwa zbiór marchwi na świeży rynek i sprzedaż bieżącą. Natomiast marchew uprawiana z przeznaczeniem do wykorzystania w przemyśle i do przechowywania jest w fazie budowania masy i plonu.

Marchew – budowa masy korzenia

Na tym etapie wegetacji można zastosować intensywne nawożenie dolistne potasem oraz mikroelementami: borem (B), miedzią (Cu), cynkiem (Zn) i manganem (Mn). Stosowanie azotu natomiast może spowodować akumulację azotanów i azotynów w warzywach.

Polecamy zastosowanie nawozu dolistnego z aminokwasami, które budują plon w momencie dużego zapotrzebowania na składniki pokarmowe, np. Elvita Amino.
Wielu plantatorów – i słusznie – nawadnia plantacje, natomiast przestrzegamy przed nadmiernym deszczowaniem, które może skutkować gniciem korzeni. Na zdjęciach pokazujemy efekty nadmiaru wilgoci – korzenie marchwi są duże, wyrośnięte, natomiast z racji miejscowego zalegania wody zachodzą w nich procesy gnilne, które z czasem mogą przejść w choroby bakteryjne. Zalecamy zatem przed podjęciem decyzji o kolejnym deszczowaniu dokładne monitorowanie plantacji.

Koniec sierpnia w uprawie marchwi to okres po zabiegach insektycydowych, natomiast na odmiany późniejsze trzeba zaplanować jeden, może dwa zabiegi fungicydowe.
04 maja 2021

Spis treści

Udostępnij

Opinie

Przeczytałeś artykuł?

Podziel się opinią jako pierwszy!